Idrettsforbundet i møte med IOCs nye president
I dag møtte idrettspresident Zaineb Al-Samarai og en delegasjon fra Norges idrettsforbund den nyvalgte IOC-presidenten Kirsty Coventry. Bakteppet var idrettens rolle i en stadig mer urolig verden.

Enhver ny president i Den internasjonale olympiske komité (IOC) har et ønske om å sette sitt preg på den olympiske bevegelsen. Kirsty Coventry er intet unntak. Derfor er det nå en omfattende høring ute blant nasjonale olympiske komiteer og internasjonale særforbund for å få deres tilbakemeldinger på utfordringer og mulighetsrom for internasjonal idrett i årene som kommer.
– Da en ny IOC president var på plass før sommeren, var det naturlig for oss å invitere oss selv til et møte med henne. Vi ønsker å være med å utvikle og påvirke den olympiske bevegelsen, og dette er en mulighet til å løfte våre prioriteringer til IOC-presidenten, som kanskje innehar den viktigste posisjonen i internasjonal idrett. I en urolig verden, hvor konflikter preger både idretten og nyhetsbildet, er denne dialogen viktig, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
Norges idrettsforbund løftet frem flere saker til diskusjon i møtet med IOC-presidenten. Den pågående prosessen for å utvikle et nytt reformprogram for den olympiske bevegelsen har fått navnet Fit for the Future. For NIF er det viktig å få innblikk i IOC sine prioriteringer og diskutere hvordan dette nye mandatet kan videreføre arbeidet for å styrke en samlet idrettsbevegelse og fremheve idrettens samfunnsbidrag innenfor inkludering, bærekraft og rettighetsarbeid.
– Idretten skal fortsatt skape store idrettsøyeblikk, og OL er den største arenaen. Samtidig har idretten en utrolig kraft til å skape noe sammen og bidra til samfunnsendring. Derfor er slike møter viktige for å påminne oss selv om at idretten kan være mer enn underholdning og prestasjon. Idretten kan på sitt beste være en drivkraft for rettferdighet og bærekraftig utvikling, fortsetter Al-Samarai.
De nasjonale olympiske komiteene spiller en viktig rolle i den olympiske bevegelsen. Hvordan vi kan utvikle dialog, samspill og medbestemmelse i denne globale bevegelsen ble derfor diskutert under møtet.
– Det er positivt å høre at IOC-presidenten er åpen for å se hvordan vi kan utvikle kommunikasjonen mellom IOC og de nasjonale olympiske komiteene. Det er helt sentralt for at vi sammen kan oppleve å trekke i samme retning og bygge gode relasjoner på tvers av land, avslutter idrettspresidenten.
I tillegg til møtet med IOC-presidenten hadde den norske delegasjonen flere møter med ulike deler av administrasjonen i IOC.
Kontakter
Pressevakt NIF
(Hverdager 16.00-23.00, lør/søn 09.00-23.00)
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Savner ekstra støtte over statsbudsjettet mot økonomiske barrierer i idretten15.10.2025 12:15:22 CEST | Pressemelding
Regjeringen viderefører ikke den høyst tiltrengte ordningen med ekstra støtte over statsbudsjettet for å bekjempe økonomiske barrierer for idrettsdeltakelse.
Barne- og ungdomstrenere opplever økt press i norsk idrett9.10.2025 13:03:30 CEST | Aktuelt
Trenerrollen i breddeidretten står under økt press fra både foreldre, utøvere og kommersielle aktører. Krav om høyere kompetanse, profesjonalitet og effektivitet utfordrer de tradisjonelle idealene om frivillighet – og reiser spørsmålet om hva man egentlig kan forvente av en breddeidrettstrener som stiller opp på dugnad.
Nøkkeltall for norsk idrett 20243.10.2025 13:34:44 CEST | Aktuelt
Nøkkeltallene for norsk idrett er nå klare. De viser blant annet en økning på nesten 50 000 aktive medlemmer. Blant barn og ungdom i alderen 6 til 17 år, er minst 51 prosent av befolkningen i hvert årskull medlem av et idrettslag.
IPC vedtok å åpne opp for russisk og belarusisk deltakelse under Paralympics i 2026.27.9.2025 08:58:45 CEST | Pressemelding
Den internasjonaleparalympiske komiteen (IPC) stemte i dag for å åpne opp for russisk og belarusisk deltakelse, uten betingelser. Avstemmingen fant sted under IPCs generalforsamling i Seoul i dag.
Norge får stafett-bronse i skiskyting fra vinter-OL i Sochi23.9.2025 08:34:35 CEST | Pressemelding
Norge får en ekstra bronsmedalje fra vinter-OL i Sochi i 2014. Etter at Evgeny Ustyuogov ble diskvalifisert for doping, flyttes det norske herreaget i 4x7,5 km stafett opp til medaljeplass.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom