NLF krever gratis ferge og prioritet for godstransport på Flakk–Rørvik etter stengt E6
Etter det omfattende jordraset ved Nesvatnet i Levanger 30. august, som har ført til full stenging av E6 i begge retninger, krever Norges Lastebileier-Forbund (NLF) umiddelbare tiltak for å sikre vareflyten i Trøndelag. NLF krever derfor gratis fergepassering og fortrinnsrett for godstransport på sambandet Flakk–Rørvik, som nå fungerer som en kritisk omkjøringsrute.

– Situasjonen er ekstraordinær. Våre medlemsbedrifter opplever betydelige forsinkelser og økte kostnader som følge av omkjøringsveier og lange ventetider på fergeleiet. Dette truer både leveringssikkerheten og sjåførenes arbeidsvilkår, sier Knut Gravråk, administrerende direktør i NLF.
NLF har allerede fått innvilget dispensasjon fra reglene om kjøre- og hviletid fra Statens vegvesen, men mener dette ikke er nok. Det aktuelle fergesambandet er overbelastet, noe som rammer næringslivet hardt.
– Når E6 er stengt, må myndighetene ta ansvar for å sikre alternativ transport. Det er ikke rimelig at transportnæringen skal bære kostnadene. Vi krever at godstransporten får gratis tilgang, prioritet på Flakk–Rørvik-fergen og at kapasiteten økes så lenge E6 er ute av drift, sier Gravråk.
Nøkkelord
Kontakter
Renate TårnesKommunikasjonssjef og pressekontakt
Tel:+47 95993101rt@lastebil.noElisabeth NodlandJournalist
NLF Magasinet og Lastebil.no
Bilder

Norges Lastebileier-Forbund (NLF) en politisk uavhengig nærings- og arbeidsgiverorganisasjon for lastebileiere som driver yrkesmessig godstransport i Norge og utlandet. Forbundets formål er å utvikle den lovlige godstransport på vei på en samfunnsmessig ansvarlig og miljømessig bærekraftig måte. Samtidig skal medlemmenes økonomiske, faglige og sosiale interesser ivaretas. For å påvirke internasjonalt er NLF også medlemmer av International Road and Transport Union (IRU) og Nordic Logistics Association (NLA).
Vi har 3 000 medlemmer som representerer ca. 20 000 lastebiler. NLF er landsdekkende, med fylkesavdelinger, regioner og lokalavdelinger. Hovedkontoret ligger i Oslo og forbundet har 7 regioner med avdelingskontorer. Aktive tillitsvalgte jobber for medlemmenes ve og vel, samt 54 kollegahjelpere.
Følg pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Lastebileier-Forbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
NLF: Uholdbare vinterveier – sjåførene risikerer liv og helse28.11.2025 15:03:44 CET | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) reagerer kraftig på mangelfull vinterdrift så langt i sesongen. De siste ukene har mediebildet vært preget av glatte veier, utforkjøringer og alvorlige ulykker.
NLF slår alarm: Bøtelegging for fiskeavrenning vil ramme feil aktør28.11.2025 12:57:48 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har sendt på høring et forslag om overtredelsesgebyr for avrenning fra fisketransport, som kan ilegges både sjåfør og transportforetak. Norges Lastebileier-Forbund reagerer kraftig og mener myndighetene skyver ansvaret over på transportørene, selv om problemet ligger helt utenfor deres kontroll.
Gratis ferger er ikke gratis for transportnæringen26.10.2025 10:36:59 CET | Pressemelding
Ordningen med gratis ferger har hatt store konsekvenser for lokalt næringsliv, transportbedrifter og sjåfører. Lastebileierne mener regjeringen må prioritere næringstransporten dersom ordninga skal fortsette.
Lastebileiernes fem krav til ny regjering9.9.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
– Lastebiler sørger for at varer kommer frem, at industrien får råvarer og at butikkhyller ikke står tomme. Likevel er det for mange som tar innsatsen for gitt, sier Knut Gravråk, administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund (NLF). NLF har fem tydelige krav til en ny regjering som vil bidra til en mer trygg, effektiv og bærekraftig godstransport på vei. Vi krever flere døgnhvileplasser, vedlikehold av fylkesveinettet, økte dimensjon og vekter, ny ordning for kjøretøysgodkjenning og bedre støtteordninger for grønn omstilling. – NLF representerer over 3 000 lastebileiere som er avgjørende for norsk økonomi, beredskap og vareleveranse over hele landet. Vi forventer at politikerne tar næringas utfordringer på alvor den neste stortingsperioden, sier Gravråk. Flere døgnhvileplasser NLF krever at en ny regjering sikrer tilstrekkelig antall døgnhvileplasser og servicetilbud med god standard langs norske veier. Det trengs en mer ambisiøs framdriftsplan der regjeringen forplikter seg t
Lykke til med skolestart – slik ferdes barna dine trygt rundt lastebilen!18.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund håper foreldre og lærere tar praten med barna om hvordan de ferdes trygt rundt lastebiler. – Trafikksikkerhet starter med holdninger, og vi som sitter i lastebilen vil gjerne se flere barn bruke stopp, se og vink når de møter en lastebil, sier Tore Velten, forbundsleder i Norges Lastebileier-Forbund. "Stopp, se og vink" er en huskeregel for barn slik at de gjør lastebilsjåførene oppmerksom på dem og sørger for at de kan ferdes tryggere i trafikken. NLFs forbundsleder sender en påminnelse til oss alle som er ute på veien om å være våkne og ansvarlige i trafikken. – Når vi alle tar hensyn, ser hverandre og gir rom på veien, skaper vi trygghet for de mest sårbare trafikantene, sier Velten som i mange år har tatt imot skoleelever for å lære de om trafikksikkerhet. Venner på veien lærer elever om trafikksikkerhet Trafikksikkerhetskampanjen "Venner på veien" retter seg mot barn i 1. og 2. klasse. Kampanjen er et initiativ fra Norges Lastebileier-Forbund, og gjenno
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom