Nortura

Sterk resultatutvikling for Nortura

Del

Nortura øker omsetningen, effektiviserer driften og styrker resultatet i andre tertial.

Konsernsjef Anne Marit Panengstuen i Nortura legger fram et sterkt resultat for 2. tertial.
Konsernsjef Anne Marit Panengstuen i Nortura legger fram et sterkt resultat for 2. tertial. Foto: John Trygve Tollefsen/Nortura Fri til redaksjonell bruk

Nortura leverer et sterkt resultat for andre tertial 2025, med tydelig fremgang både operasjonelt og finansielt. Konsernet løftet resultat før avskrivninger og skatt (EBITDA) med 161 millioner til 462 millioner kroner, og resultat før skatt viser et overskudd på 192 millioner kroner. Inntektene økte med 698 millioner kroner fra fjoråret og endte på 10 715 millioner kroner. 

Resultatet er det beste underliggende resultatet per august siden Nortura ble etablert. Forbedringen er et resultat av ny konsernstrategi og målrettet arbeid med effektivisering, kostnadsdisiplin og tiltak i verdikjeden.

– Vi ser en tydelig forbedring i resultatene og en styrket finansiell stilling. Effektiviseringstiltakene vi har gjennomført, spesielt på anlegget i Tønsberg, gir nå merkbare gevinster, sier konsernsjef Anne Marit Panengstuen.

Effektivisering og strategiske grep gir uttelling

Nortura har gjennomført omfattende forbedringsprogrammer. Personalkostnadene er redusert tross lønnsvekst, og konsernet har lykkes med å hente ut gevinster fra digitalisering og strukturtilpasninger.

– Vi har vært tydelige på at Nortura skal være mer effektiv, mer kundeorientert og mer lønnsom. Vi er ikke i mål, men tertialresultatene viser at vi er på rett vei, sier Panengstuen.

Siden 1. april har selskapet vært organisert med tre kommersielle divisjoner, hver med ansvar for hele og uavbrutte verdikjeder. Omorganiseringen gir bedre styring, raskere respons og mer målbare resultater.

Les mer: Ny konsernstruktur i Nortura

Bedre markedsbalanse

Årets andre tertial har vært preget av bedre markedsbalanse og god etterspørsel etter kjøtt og egg. Et mer balansert marked på svin og storfe gir færre overskuddsutfordringer og redusert gjeldsnivå.

– De siste årene har vi hatt utfordringer knyttet til overskudd i markedet for rødt kjøtt. Denne situasjonen har forbedret seg betydelig. Reguleringslagrene på svin og storfe er tømt. Det er bra både for bondens økonomi og for Nortura, sier Panengstuen.

Eggsalget påvirkes fortsatt av råvaremangel. Til tross for dette har PRIOR styrket sin markedsandel. Tilgangen på egg forventes å bedres utover høsten.

Vekst i storkjøkken, noe nedgang i dagligvare

Nortura opplever stor vekst i restaurant- og storkjøkkenmarkedet, både på rødt og hvitt kjøtt. Volumet i storkjøkken har en økning på 5,5 prosent målt mot fjoråret. Omsetningsvolumet i dagligvare falt med 3 prosent målt mot samme periode i fjor.

Datterselskapenes omsetning endte på 3 849 millioner i andre tertial, en vekst på 476 millioner. Noridane er den viktigste bidragsyteren til økningen.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Konsernsjef Anne Marit Panengstuen i Nortura legger fram et sterkt resultat for 2. tertial.
Konsernsjef Anne Marit Panengstuen i Nortura legger fram et sterkt resultat for 2. tertial.
Foto: John Trygve Tollefsen/Nortura Fri til redaksjonell bruk
Last ned bilde

Om Nortura

Nortura er en av Norges største matprodusenter, med kjente merkevarer som Gilde og Prior.

Vi jobber hver dag for matglede, helse, bærekraft og verdiskaping over hele landet.

Følg pressemeldinger fra Nortura

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nortura på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nortura

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye