Bra med milliarder til KI innen helse, men for lite trykk på øvrig tek-satsing.
TEK Norge, bransjeforeningen for tek-selskaper i Norge, mener det er bra at regjeringen setter av tre milliarder kroner til å ta bruk kunstig intelligens på norske sykehus. Bruken av KI-verktøy, for eksempel «tale-til-tekst» frigjør tid og reduserer feil. Satsingen på KI i helsevesenet viser at teknologi kan gi konkrete gevinster når staten tør å satse.

Derfor mener TEK Norge at vi bør satse mer på følgende to områder:
- Samfunnssikkerhet.
Vi er glade for at regjeringen setter av 421 millioner til styrking av den digitale infrastrukturen, men mener det burde vært betydelig mer. Med det risikobildet og klima-krisen Norge står overfor, burde dette minst vært doblet.
TEK Norge var glade for langtidsplanen for digital infrastruktur som kom i sommer, den har vi kjempet lenge for, men mener den er akutt underfinansiert.
Vi mener en betydelig del av den nye 1,5 prosenten til den sivile delen av totalforsvaret må brukes på å sikre infrastrukturen, som telenett, datasenter, beredskapslager, cyberkapasitet og redundante løsninger for kritiske systemer. Dette vil ha effekt for hele det norske samfunnets beredskap mot kriser.
- Nyskapning og konkurransekraft.
Norge faller nedover på rangeringer over land som evner å utvikle og ta i bruk ny teknologi. Vi etterlyser en langsiktig plan for hvordan Norge skal sikre rammevilkår som gjør det mulig for det private næringslivet å fortsette å investere, bygge ut og innovere i årene som kommer. Det haster med å få fart på omstillingen av norsk økonomi, og da er ny teknologi nøkkelen.
Det er bra at det kuttes noe i formueskatten, men fortsatt er mangelen på risiko-kapital, særlig for gründere, noe som hemmer nødvendig nyskaping. Deler av exit-skatten gjør det fortsatt krevende å trekke til oss de beste talentene innen teknolog. Vi mener derfor at formueskatten bør fjernes og at innretningen på exit-skatten bør endres.
Ellers mener TEK Norge at:
- Det er gledelig at det settes av 150 millioner til næringsrettet kvantesatsing og at det etableres 100 nye studieplasser innen området. Framvoksende teknologier som kvanteteknologi, sensorteknologi og KI kommer til å definere utviklingen innen helse, energi, transport, klima, beredskap og forsvar.
- Det er noe spesielt at satsingen på sikring av telenettet finansieres med kutt i bredbåndsutbyggingen. Hvis det betyr at regjeringen har gitt opp målet om gigabit-dekning til alle i Norge, bør den kunne si det tydelig. Norge vil da i tilfelle legge seg under EUs mål på området.
Oppsummert støtter TEK Norge regjeringens ambisiøse digitaliseringsstrategi, men savner fortsatt en mer forpliktende oppfølging. Et skikkelig temposkifte er nødvendig for å hevde oss bedre i teknologikappløpet.
Kontakter
Jarle Roheim HåkonsenDirektør for næringspolitikk og kommunikasjon
Tel:900 95 096jarle@teknorge.noØyvind HusbyAdministrerende direktør
Tel:934 44 140husby@teknorge.noOm TEK Norge
TEK Norge representerer de bedriftene som jobber i frontlinjen av teknologiutviklingen.
Vi er en uavhengig medlemsorganisasjon for det digitale næringslivet. Vår jobb er å opplyse og skape innsikt. Vi skal være en klar stemme i fortellingen om det digitale Norge. En veiviser å stole på gjennom et stadig mer krevende teknologisk landskap.
Følg pressemeldinger fra TEK Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TEK Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TEK Norge
15-års grense for sosiale medier feil vei å gå6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
TEK Norge deler ambisjonen om å gjøre barn og unge tryggere på nett, men en ensidig norsk aldersgrense på 15 år kommer ikke til å fungere.
TEK Norge advarer mot ny EU-lov: – Ødelegger for næringslivet.25.9.2025 13:12:45 CEST | Pressemelding
EU jobber med enda mer regulering av tek-bransjen, den såkalte Digital Fairness Act. – Helt unødvendig og gjør bare at Europa regulerer seg ut av konkurransen, advarer TEK Norge - bransjeforeningen for tek-selskapene i Norge.
Gjennombrudd for KI i offentlig sektor. Over halvparten av virksomhetene bruker teknologien daglig.23.9.2025 11:01:26 CEST | Pressemelding
Ifølge undersøkelsen IT i praksis 2025 sier de fleste kommuner og statlige virksomheter at KI frigjør tid, gir raskere oppgaveløsing og øker kvaliteten. Men bare én av fire klarer å gjøre effektivitetsgevinsten om til reelle kostnadsbesparelser.
Økt bruk av KI krever nye datasentre22.9.2025 15:53:12 CEST | Pressemelding
Datasentre bruker bare en én prosent av det norske kraftforbruket i dag – men etterspørsel fra både offentlig og privat sektor vil gi kraftig økning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom