Norge har ikke råd til å la Flyte drukne
Flyte etter statsbudsjettet: Nullvisjonen er verdiløs uten handling – og uten midler står liv i fare.
– Vi står nå i en situasjon hvor Flyte sannsynligvis må avvikle som følge av regjeringens manglende vilje til å prioritere dette arbeidet. Norge har rett og slett ikke råd til å la Flyte drukne, sier en skuffet Mia Bergmann, daglig leder i Flyte.

Regjeringens satsing på nullvisjon for drukning er et viktig steg i riktig retning. Men uten økonomiske muskler er ambisjonene lite verdt. Statsbudsjettet for 2026 inneholder ingen midler til å realisere de tiltakene som faktisk redder liv – og dermed står Norges samlede innsats for drukningsforebygging i fare.
-Flyte har hatt rollen som en samlende enhet for dette viktige arbeidet siden 2022. Uten statlig støtte risikerer samfunnet at denne innsatsen nå kollapser, forsetter daglig leder i Flyte.
Kunnskap og tiltak redder liv
Hvert år er det rundt 90 drukningsulykker i Norge. Mørketallene beregnes et sted over 200 drukningstilfeller. Dette vet vi noe om i dag, men det finnes ikke ett nasjonalt register som gir et mer fullstendig bilde av situasjonen. Et nasjonalt register er ett av Flytes viktigste prosjekter – og er avgjørende for å forstå årsakene, identifisere risikogrupper og målrette forebyggende tiltak.
I dag står kommunesektoren uten verktøy for å forebygge drukning, til tross for at de fleste ulykkene skjer lokalt. Flytes prosjekt «Vannsikre kommuner» skal gi kommunene hjelpemidlene de trenger for å beskytte og trygge innbyggerne. Disse prosjektene er grunnpilarene for å oppfylle regjeringens nullvisjon, - uten finansiering vil de aldri se dagens lys.
Konsekvensene av statsbudsjettet
Hvis ikke nødvendige midler bevilges, er konsekvensene alvorlige:
-
Fullstendig kunnskapsgrunnlag: Uten et nasjonalt register tas beslutninger på et noe mer ufullstendig og feilaktig grunnlag.
-
Tilfeldig forebygging: Tiltakene blir lite målrettede og ineffektive.
-
Flere liv går tapt: Mangelen på kunnskap og verktøy øker risikoen til unødvendige dødsfall og økte samfunnskostnader.
Et nasjonalt ansvar – Stortinget må handle
– Dette handler ikke bare om Flytes fremtid, men om Norges evne til å redde liv. Med en relativt beskjeden bevilgning kan Stortinget sikre at nullvisjonen blir mer enn en politisk frase. Vi oppfordrer Stortinget til å ta grep i det endelige budsjettet. Skal vi nå målet om null drukningsulykker, må ambisjonene følges opp med handling – og det må skje nå, sier Bergmann.
Nøkkelord
Kontakter
Mia BergmannDaglig lederFlyte
Tel:992 30 112mia.bergmann@flyte.noHanne Lin Rossow PrestegårdFlyte
Tel:91382151hanne.prestegaard@flyte.noOm paraplyorganisasjonen Flyte
Flyte er en paraplyorganisasjon med 21 frivillige organisasjoner, som jobber sammen med å forebygge drukning i Norge.
Formålet til Flyte er å forebygge drukning. Organisasjonen skal være aktiv pådriver i drukningsforebyggende arbeid. Flyte skal gjennomføre informasjonstiltak, kampanjer og stimulere til bedre opplæring innen drukningsforebygging - som et ledd i en samordnet innsats mot drukningsulykker.
Drukning er et like stort samfunnsproblem som trafikkulykker. I 2024 mistet flere mennesker livet i drukning enn i trafikken. Vi har ingen tid å miste – vi har ingen liv å miste. Samarbeid er nøkkelen i det drukningsforebyggende arbeidet.
Følg pressemeldinger fra Flyte
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Flyte på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Flyte
Årets tillitsundersøkelse fra Arendalsuka viser at frivilige organisasjoner forvalter den aller største tilliten i det norske samfunnet.14.8.2025 11:35:25 CEST | Pressemelding
I en verden preget av uro, raske endringer, økende samfunnsutfordringer og sterkt behov for fellesskap, er tillit mellom frivillige organisasjoner og befolkningen viktigere enn noensinne. Organisasjonene styrker samfunnets sosiale kapital. I årets tilitsundersøkelse lansert under Arendalsuka, får frivillige organisasjoner den høyste score, på hele 90%. Til sammenligning får regjeringen 65%, mens kommunenstyrene samlet sett får en score på 57%.
Årets tillitsundersøkelse fra Arendalsuka viser at frivilige organisasjoner forvalter den aller største tilliten i det norske samfunnet.14.8.2025 11:34:32 CEST | Pressemelding
I en verden preget av uro, raske endringer, økende samfunnsutfordringer og sterkt behov for fellesskap, er tillit mellom frivillige organisasjoner og befolkningen viktigere enn noensinne. Organisasjonene styrker samfunnets sosiale kapital. I årets tilitsundersøkelse lansert under Arendalsuka, får frivillige organisasjoner den høyste score, på hele 90%. Til sammenligning får regjeringen 65%, mens kommunenstyrene samlet sett får en score på 57%.
Arendalsuka: Machokultur tar livet av altfor mange menn12.8.2025 11:18:50 CEST | Pressemelding
I juli druknet 16 personer i Norge. Hele 15 av dem var menn. Mandag kveld slo eksperter fast at en sosialt akseptert machokultur er en viktig årsak til tragediene.
PRESSEINVITASJON: Testosteron og tragedie: hvorfor drukner så mange menn? Debatt under Arendalsuka5.8.2025 13:28:31 CEST | Presseinvitasjon
Menn er kraftig overrepresentert i drukningsstatistikken. Bare i Juli i år mistet 16 mennesker livet i drukningsulykker i Norge, og 15 av disse var menn. Mange menn tar større sjanser, overvurderer egne ferdigheter og snakker sjelden om risiko – særlig når de er sammen med andre menn. Hva skyldes dette – og hva må vi gjøre for å endre på dette?
Kultur- og likestillingsministeren om det høye antallet drukningsulykker: - Utviklingen er bekymringsfull. Vi må gjøre mer!25.7.2025 14:27:07 CEST | Pressemelding
Fredag ble FNs internasjonale dag for drukningsforebygging markert med en verdig minnestund på Sørenga i Oslo. Markeringen var til minne om de 95 som mistet livet i drukningsulykker i 2024. Oslomannen Markus Mikkelsen ble også hedret for heltemot da han reddet en jente fra drukning ifjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom