Statsbudsjettet 2026 - Savner ambisjoner
15.10.2025 11:07:36 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding
For første gang på 24 år legger i dag Arbeiderpartiet frem et statsbudsjett uten å være i koalisjon med et annet parti. Det gir positive utslag for Oslofjorden, mens skogen er den store taperen.

-Dagens forslag til statsbudsjett er syretesten på Arbeiderpartiets miljøengasjement. Og selv om det er noen lyspunkter, savner vi det kraftige løftet som nå trengs for å ta vare på naturen, sier Naturvernforbundets leder, Truls Gulowsen.
Skuffer på skogvern og natur, løfter Oslofjorden
Midlene til naturtiltak generelt holdes flatt, men pengene til skogvern kuttes betydelig, fra 829 millioner kroner i 2024 til foreslåtte 380 millioner i 2026.
-Et slikt kutt er dramatisk. Det er et digert etterslep å ta igjen for å redde naturen. Det er dermed åpenbart at Stortinget må øke bevilgningen til skogvern og andre naturtiltak vesentlig. Dette blir da dessverre samme kamp som vi har hatt i flere år, sier Gulowsen.
-Egentlig en total ansvarsfraskrivelse på naturmiljøets vegne. Aldri i nærheten av det krafttaket Norge må ta for å kunne nå naturmålene 2030.
Naturen bygges ned, bit for bit. Det kommer stadig nye skrekkeksempler. Kommunene sitter med mye av ansvaret.
- For å gjøre dem i stand til det og motivere flere kommuner er den populære støtteordningen Natursats viktig. Regjeringen foreslår dessverre ingen økning i denne viktige posten, påpeker Gulowsen.
Det var knyttet spenning til om regjeringen leverer på å redde Oslofjorden i tråd med deres uttalte engasjement på den saken før valget. Det er lagt inn et løft på restaureringstiltak for Oslofjorden både på miljø og fiskeri, midler som også skal kunne brukes for å kompensere de fiskerne som berøres mest av nullfiskeområdene.
Positivt med økt CO2-avgift
Regjeringen har også lagt frem sin årlige klimastatus og -plan i forbindelse med statsbudsjettet. Naturvernforbundet mener planen inneholder noen gode grep, men er bekymret for at omstillingen på hjemmebane går for sent. Norge har for høye utslipp i forhold til avtalen med EU. Dette må løses blant annet gjennom å øke CO2-avgiften ytterligere, ha fokus på befolkningens kostråd og flere og sterkere virkemiddelpakker.
-Det er positivt med en langsiktig opptrappingsplan for CO2-avgiften frem mot 2035. Samtidig viser det økende utslippsgapet at omstillingen på hjemmebane går altfor tregt. Det hjelper ikke å flikke på malingen på huset, når selve grunnmuren er råtten, sier Truls Gulowsen.
Mørk dag for ENØK
Regjeringen famler i mørket når det gjelder energieffektivisering.
-Vi går i feil retning på alle mulige måter når det gjelder energieffektivisering. Slik vi leser forslaget, blir det en reduksjon i øremerkede midler til energisparetiltak på 227 millioner kroner, samtidig som elavgiften skal reduseres og det bevilges mange milliarder i strømstøtte, avslutter Gulowsen.
Forventninger til Stortingets behandling:
Regjeringen må ha støtte av fire partier for å få vedtatt statsbudsjettet, derav tre partier med en sterk miljøprofil. Vi forventer at Arbeiderpartiet vil komme disse partiene i møte for å oppnå politisk flertall for en ambisiøs natur- og miljøpolitikk.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Gruveselskapet krever 8,5 mill. av miljøorganisasjonene27.2.2026 10:23:14 CET | Pressemelding
FØRDEFJORDEN: Gruveselskapet Nordic Mining la i dag fram et krav på 8,5 millioner kroner fra miljøorganisasjonene i saken om gruvedumping i Førdefjorden. Kravet ligger skyhøyt over hva som er vanlig i miljøsaker i andre land.
FØRDEFJORDEN: Rettssak om gruvedumping starter i dag23.2.2026 07:46:55 CET | Pressemelding
– Tiden er knapp for å hindre ubotelig skade på Førdefjorden. Utfallet av rettssaken som starter i dag vil bli helt avgjørende for muligheten til å redde fjorden, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
FØRDEFJORDEN: – Nytt nederlag for gruveselskapet16.2.2026 06:44:00 CET | Pressemelding
Gulating lagmannsrett har avvist gruveselskapets andre forsøk på å stanse rettssaken om midlertidig forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden. Kjennelsen kommer én uke før rettssaken starter i Bergen, mandag 23. februar.
FØRDEFJORDEN: Nytt forsøk på å stanse rettssaken12.2.2026 06:38:00 CET | Pressemelding
Gruveselskapet Nordic Mining og staten gjør et nytt forsøk på å stanse rettens behandling av forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden. Det skjer bare én uke etter at Gulating lagmannsrett avviste et lignende forsøk.
FØRDEFJORDEN: – Ett skritt nærmere dumpestopp5.2.2026 07:11:00 CET | Pressemelding
Gulating lagmannsrett har nå satt foten ned for Nordic Minings forsøk på å stanse rettssaken om midlertidig forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden. En av norgeshistoriens største og mest langvarige miljøkonflikter kommer dermed til Bergen 23. februar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom