Årlig sjekk av elanlegget kan redde liv
14.10.2025 10:53:53 CEST | Elvia | Pressemelding
Feil i elektrisk anlegg og feil bruk av elektrisk utstyr er blant de vanligste årsakene til boligbranner i Norge. 15. oktober er den nasjonale Elsikkerhetsdagen, og Elvia oppfordrer alle som eier eller bruker et elektrisk anlegg til å gjennomføre en rask og enkel sjekk som kan forhindre brann og redde liv.

På elsikkerhetsdagen.no kan alle ta Elsjekken. Dette en enkel gjennomgang som hjelper deg med å kontrollere det elektriske anlegget i boligen din. Så langt har sjekken avdekket tusenvis av brannfarlige feil i norske hjem.
- Punktene i Elsjekken er laget for at alle skal kunne kontrollere sitt eget anlegg. Den kan avdekke påbegynnende varmgang og i beste fall avverge en brann, sier Kai Hulback, elsikkerhetsingeniør i Elvia.
Elvia og andre nettselskaper i Norge er pålagt av myndighetene å føre eltilsyn. Men det kan likevel gå opptil 20 år mellom hver gang boliger får en profesjonell sjekk av elektrisk utstyr, og mye kan endre seg på den tiden.
Farlige funn i tusenvis av hjem
De siste tre årene har nærmere 80 000 personer gjennomført Elsjekken på elsikkerhetsdagen.no. Resultatene viser blant annet at:
-
10% - eller ca. 8 000 personer - hadde tegn til varmgang ved støpsel til varmtvannstank eller annet energikrevende utstyr.
-
4 540 elbileiere lader fortsatt i vanlig stikkontakt.
-
4 412 bruker skjøteledning til utstyr som trekker mye strøm.
-
2,5% av jordfeilbrytere feilet ved test.
-
16,5% av deltakerne ladet mobil og nettbrett om natten
- Dersom du oppdager varmgang eller misfarging, må utstyret frakobles umiddelbart og sjekkes av en autorisert elektriker, sier Hulback.
Eksplosjonsartede branner i elsparkesykler
Branner i elsparkesykler har økt de siste årene, ofte i forbindelse med lading. Batteriene kan ta skade av rystelser og «heftig» bruk, for eksempel ved mye kjøring på brostein og kantstein.
- Brann i batteripakken på en elsparkesykkel er eksplosjonsartet og nærmest umulig å slokke. Den må brenne seg selv ut, sier Hulback.
Elsjekk kan gi gavekort på 25 000 kroner
Elsikkerhetsdagen er et samarbeid mellom Elsikkerhet Norge og norske strømnettselskaper. Under årets markering blir hele landet invitert til å gjennomføre en sjekk av sitt elektriske anlegg.
Alle som tar Elsjekken på elsikkerhetsdagen.no frem til 31. oktober er dessuten med i trekningen av et gavekort på 25 000 kroner.
- Vi håper at så mange som mulig ønsker å delta og ta elsjekken hjemme. Dette er en rask, men utrolig viktig sjekk som potensielt kan hindre brann i huset ditt. Små grep kan gjøre en stor forskjell, avslutter Hulback.
Nøkkelord
Kontakter
Cecilie GregersenKommunikasjonsrådgiver
Pressekontakt Innlandet (dagtid)
Bilder

Elvia er ansvarlig for Norges største nettområde. Vårt strømnett dekker totalt ca. 50 000 km2. Det tilsvarer et område som er litt større enn Danmark – 24 timer i døgnet, 365 dager i året. Det vil si at vi alltid er på jobb for å sikre at alle våre kunder har strøm, og at vi rykker ut for å reparere dersom det skulle oppstå en feil på en komponent i strømnettet. Fremtiden er elektrisk, og Elvia har en sentral rolle i elektrifiseringen av samfunnet. Med over 850 ansatte er vi godt rigget for fremtiden, den stadige utviklingen og elektrifisering av nordmenns hverdag. Gjennom å sikre effektiv tilgang på strøm legger vi til rette for det grønne skiftet, for bærekraft og langsiktige valg.
Følg pressemeldinger fra Elvia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elvia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elvia
Trefelling nær strømlinjer kan være livsfarlig30.4.2026 13:45:00 CEST | Pressemelding
Våren er høysesong for hagearbeid, og mange planlegger å felle eller beskjære trær på egen eiendom. Da er det viktig å være klar over at trær kan stå nær strømførende linjer, og at det kan være både livsfarlig og svært kostbart å gjøre feil.
Elvia øker beredskapen 1. påskedag4.4.2026 20:00:00 CEST | Pressemelding
Ekstremværet «Dave» vil treffe deler av Elvias nettområde 1. påskedag. Spesielt Østfold vil bli rammet av kraftige vindkast på opptil 33 m/s. Elvia øker derfor beredskapen fra søndag 5. april kl. 07:00 for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
Kathinka Rudlang ansatt som ny CFO i Elvia18.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Nettselskap Elvia har ansatt Kathinka Rudlang som ny CFO (Chief Financial Officer). Hun kommer fra stillingen som CFO i SpareBank1 Utvikling, og skal lede staben for Økonomi og strategi i Elvia.
Elvia øker beredskapen grunnet kraftig vind12.3.2026 15:46:38 CET | Pressemelding
Det er meldt mye nedbør og kraftige vindkast torsdag kveld og natt til fredag i Østfold, Oslo, Akershus, og sør i Innlandet. Elvia øker derfor beredskapen for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
Kald januar ga høyere strømforbruk for kunder med og uten Norgespris5.2.2026 15:22:14 CET | Pressemelding
Januar ble den kaldeste på 16 år, og strømforbruket til Elvias kunder gikk opp sammenlignet med samme måned i fjor. Økningen gjelder forbruket til kunder med og uten Norgesprisavtale. Samtidig blir stadig flere kunder en del av ordningen
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom