UiT-forskning løftast fram på Island
Under debattane på konferansen The Arctic Circle Assembly blir det lagt fokus på kva for nokre strategiske vegval vi står overfor i Arktis. Der skal også UiTs forsking på tryggleik, klima og miljø løftast fram.

Den årlege konferansen The Arctic Circle Assembly set søkjelys på strategiske vegval vi står overfor i Arktis. Den blir halden i Reykjavik, på Island, og samlar 2000 aktørar frå politikk, organisasjonsliv, forvaltning, og forskingssektoren og næringsliv frå meir enn 60 land.
16.-18. oktober skal ein delegasjon frå UiT til Reykjavik for å byggje bruer og dele kunnskap og erfaringar.
UiTs satsingsområde
UiT er ein aktør med ei sterk internasjonal forankring, som leverer forskingsbasert kunnskap til Arktis råd. Vi bidreg til også til at Noreg kan ha ei leiande rolle innan forsking på tryggleik, klima og miljø i Arktis.
På konferansen skal delegasjonen løfte fram følgjande satsingsområde:
- Etableringa av Senter for geopolitikk, fred og tryggleik (GPS)
- UiTs leiing av forskingsprogrammet Polhavet 2050
- Miljøovervåkingsprogrammet COAT
- Forskning på mattryggleik gjennom prosjektet Resilient North
Internasjonalt samarbeid i fokus
UiTs handlingsrom for kunnskapsbygging blir mogleggjort gjennom plattformer for internasjonalt og nordisk universitetssamarbeid som UArctic og The Arctic Six.
På konferansen kan du også få vite meir om korleis studentar og stipendiatar frå UiT bidreg til å utvikle løysingar for berekraftige samfunn saman med internasjonale partnarar.
Det skjer gjennom The Arctic Academy for Social and Environmental Leadership (ARCADE) og International Graduate Student Research Cohort (IGSRC).
Du kan følgje UiTs delegasjon på nettsidene våre og sosiale medium.
Her er ei oversikt over deltakarar i UiT-delegasjonen og programpostar kor UiT bidreg.
Les meir om programmet på The Arctic Circle Assembly her.
Nøkkelord
Kontakter
Kim BredesenRådgiver, Seksjon for kommunikasjon, UiT Norges arktiske universitetet
Tel:984 60 856kim.bredesen@uit.nouit.no/ansatte/personLeif Einar StøvernRådgiver i forskningsprosjekret COAT - Klimaøkologisk Observasjonssystem for Arktisk Tundra / UiT
Tel:+47 77 62 33 12Tel:917 74 197leif.e.stovern@uit.noMagritt BrustadInstitutt for samfunnsmedisin
Tel:77 64 48 43Tel:99254476magritt.brustad@uit.noRasmus Gjedssø BertelsenProfessorUiT Norges arktiske universitet
Tel:913 18 623rasmus.bertelsen@uit.noJørgen BergeProrektor for forskning og utvikling
UiT Norges arktiske universitet
Marc LanteigneFørsteamanuensis, Institutt for samfunnsvitenskap
Tel:41 38 09 23marc.lanteigne@uit.noLenker
UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har mer enn 4000 ansatte og over 16 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Minneord: En drivkraft i nord har forlatt oss6.12.2025 14:28:19 CET | Pressemelding
Det er med stor sorg UiT Norges arktiske universitet mottok budskapet om at tidligere rektor professor Anne Husebekk gikk bort 05.12. etter noe tids sykeleie.
Anne Husebekk har gått bort6.12.2025 14:12:57 CET | Pressemelding
Den tidligere UiT-rektoren døde 5. desember 2025 etter at hun i vinter ble rammet av alvorlig kreftsykdom. Hun ble 69 år gammel.
Mohnprisen for 2026 til kanadiske John Smol3.12.2025 16:03:56 CET | Pressemelding
Professor John Smol ved Queen's University får prisen for sin rolle i å identifisere faktorar som driv miljøendringar i Arktis.
Ingen kutt for sykepleierutdanningene ved UiT3.12.2025 11:40:15 CET | Pressemelding
I avtalen om neste års statsbudsjett beholder UiT pengene til sykepleierutdanningene i Nord-Norge.
UiT og Aker Nscale lanserer storsatsing på kunstig intelligens19.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Aker Nscale og UiT Norges arktiske universitet inngår i dag en 10-årig samarbeidsavtale for å utvikle og styrke kompetansemiljøene for kunstig intelligens i Narvik og Nord-Norge. Aker Nscale garanterer for NOK 100 millioner i avtaleperioden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom