Norsk Friluftsliv

8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen

Del

De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.

To damer sitter på en benk i naturen og nyter hver sin kopp med varm drikke og smiler.
For mange kan en invitasjon være det som trengs for at de kommer seg ut. Foto: Adriana Finstad

84 prosent av nordmenn svarer at det å være ute i naturen har en positiv effekt på egen psykisk helse. Det viser nye tall Ipsos har hentet inn for Norsk Friluftsliv i forbindelse med verdensdagen for psykisk helse. Tema for årets markering er psykisk beredskap. 

Til tross for at naturen har en dokumentert effekt på den mentale helsa vår, er det færre som faktisk tar turen ut når de har det vanskelig. 72 prosent sier at det er sannsynlig at de oppsøker naturen som en måte å ta vare på seg selv i tøffe situasjoner eller perioder. 

– Vi vet at naturen gjør oss godt, men det er ikke alltid vi klarer å bruke den når vi trenger den som mest. Den kjente dørstokkmila kan være lang, særlig når man kjenner på stress, uro eller ensomhet, sier generalsekretær i Norsk Friluftsliv, Bente Lier. 

De fleste ønsker å være med noen ut 

For mange kan det å bli invitert være det som trengs for at de kommer seg ut. Undersøkelsen viser nemlig at hele 83 prosent sier det er svært eller ganske sannsynlig at de vil takke ja dersom noen inviterer dem med ut på tur. 

– Det sier mye om kraften i en enkel handling. Det krever lite av oss, men kan bety mer enn man tror. I naturen er det både rom for gode samtaler og for å være i stillhet sammen, sier Lier. 

Naturen som psykisk beredskap 

10. oktober er verdensdagen for psykisk helse, der det i år inviteres til en felles innsats for å styrke vår psykiske motstandskraft i en urolig tid. Lier påpeker at naturen spiller en sentral rolle i dette arbeidet. 

– Å bygge psykisk beredskap handler også om å vite hva som hjelper oss når vi har det vanskelig. Vi tåler mer når vi tar vare på hodet vårt og for mange ligger svaret rett utenfor døra. Naturen er gratis, tilgjengelig og effektiv når vi trenger et pusterom fra hverdagsstress og et sted å sortere tankene, sier hun.

Nøkkeltall for undersøkelsen

  • 84 prosent opplever i svært eller ganske stor grad at det å være ute i naturen har en positiv effekt på egen psykiske helse.
    • Jevnt mellom kvinner (84 prosent) og menn (83 prosent).
    • Det er flest blant de over 60 år som opplever positiv effekt (87 prosent) og færrest blant de mellom 18 og 29 år (74 prosent).
  • 72 prosent svarer at det er svært eller ganske sannsynlig at de oppsøker naturen som en måte å ta vare på seg selv når de står i en vanskelig situasjon eller periode.
    • Jevnt mellom kvinner (73 prosent) og menn (72 prosent).
    • Det er flest blant de i alderen 30-39 år (79 %) som svarer at det er sannsynlig, og færrest blant de yngste 18-29 år (62 %).
  • 83 prosent sier det er svært eller ganske sannsynlig at de vil takke ja hvis de blir invitert med ut på tur.
    • Likt mellom kvinner (83 prosent) og menn (83 prosent).
    • Det er flest blant dem mellom 40 og 59 år (86 %) som ville takket ja, og færrest blant de mellom 18 og 29 år (75 %).

Undersøkelsen er gjennomført av Ipsos for Norsk Friluftsliv, med et landsrepresentativt utvalg på 1000 respondenter.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

To damer sitter på en benk i naturen og nyter hver sin kopp med varm drikke og smiler.
For mange kan en invitasjon være det som trengs for at de kommer seg ut.
Foto: Adriana Finstad
Last ned bilde
Generalsekretær Bente Lier i Norsk Friluftsliv
Generalsekretær Bente Lier i Norsk Friluftsliv
Foto: Gard Eirik Arneberg / Norsk Friluftsliv
Last ned bilde

Om Norsk Friluftsliv

Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og nær 5000 lag og foreninger. Vi jobber med å inspirere flere til å komme seg ut oftere, informere om allemannsretten, stoppe nedbygging av naturen, mer friluftsliv i skoler og barnehager, og inkludering gjennom friluftsliv.

Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere - oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.

Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges klatreforbund, Norges Dykkeforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.

Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye