Norsk luftrom blant de beste i Europa

Del

En fersk rapport fra Eurocontrol viser at luftfarten i Europa har hatt en betydelig forbedring sommeren 2025, med økt trafikk og reduserte forsinkelser sammenlignet med året før. Norge utmerker seg som et av landene som presterer aller best.

Oslo lufthavn sett fra lufta.
Oslo lufthavn sett fra lufta. Foto: Jørgen Syversen for Avinor

Blant årsakene er et moderne luftrom og effektive innflygingstraseer som sikrer høy kapasitet, god regularitet og lav miljøbelastning. 

– Dette er svært gledelig, og en tydelig bekreftelse på at arbeidet med å modernisere og effektivisere norsk luftrom gir resultater. At Norge er i europatoppen på punktlighet og driftseffektivitet viser at langsiktig satsing på teknologi, prosedyrer og samarbeid gir konkret effekt, sier Jan Gunnar Pedersen, konserndirektør i Avinor Flysikring. 

I verdenseliten på punktlighet 

Eurocontrol peker også på Norge som et av landene med jevnest og mest stabile operasjoner gjennom sommeren. 
 
Oslo lufthavn har samtidig befestet sin posisjon som en av verdens mest punktlige flyplasser, og har blitt kåret til både verdens og Europas mest punktlige i løpet av det siste halvåret. 

– Sommeren 2025 har vært preget av høy trafikk og krevende operasjonelle forhold. At vi likevel leverer noen av de mest stabile og kvalitativt beste operasjonene i Europa, viser at innsatsen vi har lagt ned i å modernisere luftrom og driftkonsepter de siste årene gir effekter for flyselskapene og samfunnet som helhet. Det er vi veldig stolte over, sier Pedersen. 

Moderne luftrom gir konkurransefortrinn 

Ifølge Eurocontrol vil videre forbedringer i europeisk luftfart frem mot sommeren 2026 bygge på tiltak som å bedre sektorisering av luftrommet, økt kapasitet og modernisering av trafikkstyringssystemene. Dette er områder der Norge allerede ligger langt fremme. 

Gjennom de siste 15 årene har Norge utviklet et moderne luftrom med prosedyrer og teknologi som gjør at flyene kan ta av og lande på mest mulig effektiv og miljøvennlig måte. Allerede i 2011 ble Oslo lufthavn den første flyplassen i verden til å ta i bruk det såkalte Point Merge-systemet, utviklet av Eurocontrol og tilpasset til norske forhold i tett samarbeid med Avinor Flysikring.   

Systemet lar flygelederne «stille flyene i kø i lufta» på en enkel og effektiv måte. Med satellittbasert navigasjon kan ankomstene sorteres presist og trygt, slik at trafikken flyter jevnt inn mot rullebanen – med høy sikkerhet, lavere drivstofforbruk og mindre støy. 

Studie fremhever Oslo lufthavn som internasjonalt forbilde 

Den sterke posisjonen underbygges også av en doktorgradsstudie fra Linköping Universitet i Sverige, som i 2023 trakk frem Oslo lufthavn som et internasjonalt forbilde i utforming av luftrom og innflygingsprosedyrer. 

Forskerne analyserte tusenvis av ankomster til Gardermoen og konkluderte med at flyplassen har et luftromsdesign som kan tjene som modell for andre europeiske lufthavner. 

– Oslo lufthavn utmerker seg med svært høy effektivitet i ankomsthåndteringen. Resultatene viser at løsningen på Gardermoen er blant de mest presise og miljøeffektive vi har studert i Europa, sier Henrik Hardell, doktorgradskandidat ved Linköping Universitet. 

I dag brukes Point Merge-systemet ved 57 flyplasser verden over, ifølge Eurocontrols interaktive kart over implementeringer. Mange av disse har bygd videre på erfaringene og suksesskriteriene fra Oslo, som i den svenske studien trekkes frem som en rollemodell for hvordan systemet kan optimaliseres for både lav og høy trafikkbelastning. 

– Det er inspirerende å se hvordan løsninger utviklet i samarbeid mellom Avinor Flysikring og Eurocontrol for snart 15 år siden, nå brukes som utgangspunkt for effektiv og miljøvennlig trafikkavvikling ved flyplasser over hele verden, avslutter Jan Gunnar Pedersen. 

Nøkkelord

Bilder

Konserndirektør Flysikring, Avinor, Jan Gunnar Pedersen, Avinor.
Konserndirektør Flysikring, Avinor, Jan Gunnar Pedersen, Avinor.
Foto: Avinor
Last ned bilde
Oslo lufthavn sett fra lufta.
Oslo lufthavn sett fra lufta.
Foto: Jørgen Syversen for Avinor
Last ned bilde

Lenker

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.

Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.

Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.

Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

- Avinors offentlige journal

Følg pressemeldinger fra Avinor

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Avinor

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye