Statnett bekrefter: Vindkraft og utenlandskabler har gitt kostnadseksplosjonen i kraftsystemet
Vindkraft skulle gi billig strøm. I stedet har regningen eksplodert. Statnett bekrefter nå at ustabil vindkraft og flere utenlandskabler har gjort det norske kraftsystemet langt dyrere å drifte.

Statnett ber nå om 5,7 milliarder kroner i kompensasjon etter at kostnadene for å holde strømnettet stabilt har økt fra 400 millioner i 2020 til nær 4 milliarder kroner i 2024 og kanskje det dobbelte i 2025?
Årsaken, ifølge Statnett selv, er økt andel væravhengig kraftproduksjon (vind og sol), flere utenlandskabler og mer kompleks kraftflyt.
– Dette er den klarest tenkelige bekreftelsen på det vi har sagt i årevis: Vindkraft gjør kraftsystemet dyrere, ikke billigere, sier John Fiskvik, leder i Motvind Norge.
– Kostnadene for såkalte «systemtjenester» – reserver, balansering og spesialregulering – har økt tolv ganger på fem år. Nå må skattebetalerne og forbrukerne plukke opp regningen.
I søknaden til Reguleringsmyndigheten for energi (RME) skriver Statnett at «strukturelle endringer i markedene og nye regler for balansering har økt kostnadene til et varig høyere nivå». Selskapet erkjenner at kostnadsveksten i stor grad skyldes forhold utenfor egen kontroll, og peker direkte på vindkraft, solkraft og utenlandskabler som hoveddrivere for ubalansene i systemet.
– Utbyggere og myndigheter har lenge hevdet at vindkraft er billig. Men virkeligheten er at den koster oss milliarder i systemdrift, dyrere strøm og svekket forsyningssikkerhet, sier Gaute Grøtta Grav, kommunikasjonssjef i Motvind Norge.
– Dette er ikke en engangseffekt, men et varig høyere kostnadsnivå. Når selv Statnett sier det, bør politikerne lytte.
Motvind Norge minner om at Statnett selv har vært en sentral pådriver for utenlandskablene – et grep som skulle «harmonisere» prisene med Europa og dermed gjøre vindkraft lønnsom.
– Det er verdt å merke seg at de samme kablene som ble solgt inn som «nyttige for Norge» nå beskrives som en hovedårsak til eksploderende systemkostnader, sier Fiskvik.
Motvind Norge mener tiden er overmoden for et politisk oppgjør med energipolitikken i Norge.
– Vindkraft hører ikke hjemme her. I stedet må vi stille vesentlig strengere kriterier for hvem som får tilgang til norsk strøm: kraftbruk må vurderes ut fra samfunnsnytte, beredskap og energisikkerhet, ikke symbolpolitikk og eksportinteresser.
– Det er ikke Norges oppgave å være «lengst framme i skoa», slik olje- og energiminister Terje Aasland har sagt. Vår oppgave er å sikre stabil, rimelig og trygg kraftforsyning for norske borgere og næringsliv, sier Fiskvik.
Motvind Norge peker på at både SINTEF og NTNU nå bekrefter hovedpoenget fra Motvinds «motmelding» som kom allerede for fire år siden:
«Norges største kraftverk ligger rett foran nesa på oss.»
De viser til at Norge kan redusere energibruken i bygningsmassen med 13 TWh årlig på kort sikt, og hele 42 TWh på lengre sikt.
Dette er, ifølge forskerne, konfliktfritt, rent, raskt og samfunnsøkonomisk rimeligere enn alternativene.
– Det gir reduserte klimautslipp, større energisikkerhet og bedre beredskap. Spørsmålet forskerne stiller er like enkelt som det er presist: Hva venter vi på? Dette må nå løftes helt øverst på den politiske dagsordenen raskt, avslutter Fiskvik.
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgLenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Nå vil EU kaste vinduet også3.10.2025 10:09:58 CEST | Pressemelding
Det sies at vi «kaster penger ut av vinduet» når vi bruker penger på unødvendige tiltak. Med EUs nye bygningsenergidirektiv blir vi ikke bare bedt om å kaste pengene ut – vi må kaste selve vinduet også.
Motvind Norge advarer mot utbygging av Utsira Nord16.9.2025 08:48:16 CEST | Pressemelding
Motvind Norge mener at utbygging av Utsira Nord ikke må gjennomføres, og stiller seg sterkt kritisk til bruk av 35 milliarder offentlige kroner på en mulig utbygging.
Over en halv million til Motvind Norge31.8.2025 11:44:11 CEST | Pressemelding
Motvind Norge gjennomførte lørdag en historisk innsamlingsaksjon. Resultatet overgikk alle forventninger: Hele 508.175 kroner kom inn via Spleis og Vipps – i tillegg til beløp som kommer direkte inn på bankkonto de nærmeste dagene. Summen vil dermed bli enda høyere.
PFU: Rana Blad brøt god presseskikk mot Motvind Norge27.8.2025 12:52:54 CEST | Pressemelding
PFU slår fast at Rana Blad tolket de presseetiske kravene for strengt da avisen avviste et tilsvar fra Motvind Norge. Avisen hadde publisert et innlegg der organisasjonen ble beskyldt for å «spre feilinformasjon», men nektet mulighet til å imøtegå påstanden.
Respekter folkeviljen – dropp myten om «press utenfra»13.8.2025 13:25:27 CEST | Pressemelding
I en artikkel publisert under Arendalsuka hevder ordføreren i Modalen at «krefter utenfra» og «misinformasjon» bidro til at kommunen sa nei til vindkraft. Energiminister Terje Aasland kalte dette en «uting i demokratiet» og sa han blir «forbanna irritert» over at lokalpolitikere opplever slikt press.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom