Bikket 600 skader: Sjekk hytter, båter og naust
6.10.2025 14:51:33 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt
Skadetallene stiger fortsatt etter stormen «Amy». - Det er garantert mange skader som ikke er oppdaget enda. Sjekk hytter, båt og naust så fort som mulig, så ikke skadene blir enda større.

Det sier kommunikasjonssjef i Frende Forsikring, Heidi Tofterå Slettemoen. Blant de 600 skadene Frende har fått inn til nå er det 40 skader på fritidsbåt og 80 på bil, men de langt fleste er bygningsskader.
Sjekk hytta di nå
- Når en skade først har skjedd er det kjempeviktig å komme kjapt i gang med oppryddingen. Hvis du har en vannskade på hytta, eller taket har blåst av, trenger du rask hjelp, sier hun.
Mange steder i landet har folk høstferie denne uka.
- Da ville jeg brukt noe av ferien på å sjekke at alt står bra til. Og hvis du allerede er på ferie et annet sted bør du prøve å alliere deg med noen som kan sjekke for deg, sier Heidi Tofterå Slettemoen.
Hun minner om at forsikringsselskapene håndterer de mest kritiske skadene først. Det gjør at det kan bli noe ventetid.
- Alle skal få hjelp og både vi og samarbeidspartnerne våre jobber så fort som mulig med å håndtere skadene og planlegge reparasjoner, sier hun.
Til deg som har hatt strømbrudd
Med «Amy» har det vært sjeldent store krefter i sving. Det er lekkasjer, skader på tak, trær som har veltet, samt vann i kjellere og garasjer er gjengangerne. Mange har hatt langvarige strømbrudd.
- Sjekk kjøleskap og frysere på hytta eller i kjelleren, hvis det har vært strømbrudd i løpet av helga. Der kan det være en del ødelagt mat, sier Slettemoen.
Dekkes av forsikringen
Skader etter storm og uvær, er dekket på forsikringen. Mange av bygningsskadene dekkes av Norsk Naturskadepool, som er et bransjesamarbeid som dekker naturskader etter for eksempel storm.
- Dette merker imidlertid ikke du som er kunde. Du trenger kun å forholde deg til forsikringsselskapet ditt, både når det gjelder å melde skade og oppgjøret i etterkant, sier Slettemoen.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.noMarius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Stor tyveriøkning på nasjonaldagen16.5.2026 07:59:00 CEST | Aktuelt
Mobiltyveriene dobles, mens bunadsvesker, solbriller og dressjakker er fritt vilt. - Vi ser en økning over hele linja på nasjonaldagen.
Fylkesoversikt: 1 av 3 har dårligere råd enn i fjor13.5.2026 07:44:00 CEST | Aktuelt
33 prosent sier at de har dårligere råd nå enn de hadde for et år siden, ifølge ny landsdekkende undersøkelse. - Rentehevingen blir vond å takle for mange.
Rekordpågang før 17. mai: Dette er de vanligste bunadsskadene12.5.2026 07:50:00 CEST | Aktuelt
Festplagget mange bruker en dag eller to i året er på vei fram igjen. - Bunader får virkelig kjørt seg på 17. mai. Det er trangt, hektisk og ofte litt for mye av det gode.
Flykanselleringer: Drivstoffmangel dekkes ikke av forsikringen7.5.2026 07:50:00 CEST | Aktuelt
Krigen i Midtøsten gjør både nordmenn og flyselskapene urolige. - Tusenvis av avganger er allerede kansellert på grunn av drivstoffprisene og flere kan det bli. Mange er redde for at sommerturen ryker nå.
1 av 4 sikrer aldri bagasje i bil: - Kan bli livsfarlig6.5.2026 07:57:00 CEST | Aktuelt
Handleposer, verktøy og nettbrett ligger løst i bilen hos mange. - I en bråstopp kan selv en vannflaske slå deg bevisstløs.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom