Skrekkbeskjed til alle barn!
Nå er rosenkål i sesong.

Det er ingen grønnsak som får barn til å rynke mer på nesen enn rosenkål. En fersk undersøkelse avslører nemlig at de grønne, små kålhodene troner øverst på listen over grønnsakene det er vanskeligste å få barn til å spise.
– Hele 66 prosent av foreldrene svarer at det er vanskelig å få barna til å spise rosenkål. Bare 14 prosent mener det er enkelt, mens de resterende 20 prosentene sier barna har et nøytralt forhold til rosenkål. Ingen annen grønnsak scorer dårligere, forteller Sigrun Høvik, leder for innsikt og analyse i BAMA.
Det er IPSOS som har gjennomført den landsdekkende undersøkelsen på vegne av BAMA. 530 foreldre med barn i alderen 2 til 13 år ble spurt om hvor enkelt eller vanskelig det er å få barna til å spise ulike grønnsaker.
– Mens brokkoli scoret bedre enn sitt rykte, så fikk rosenkål virkelig gjennomgå, sier Høvik.
Kokken avslører trikset: – Unngå denne feilen
Kokken Simen Johansen rister på hodet når han får høre resultatene fra undersøkelsen.
Han er til daglig en del av landslaget i kokkekunst og mener det ikke burde være så vanskelig å få barn til å spise rosenkål.
– Den største feilen folk gjør, er å koke rosenkålen for lenge. De slipper den oppi en gryte med kokende vann og lar den ligge der. Da blir smaken besk og konsistensen uappetittlig, forklarer han.
Men du trenger ikke være landslagskokk for å få til et godt resultat som barna vil like. Hemmeligheten ligger ifølge Johansen i tilberedningen:
– Del rosenkålen i to og stek kjapt i panne med smør til den blir gyllen. Det tar ikke lang tid. Få minutter på middelshøy varme, også avslutter du med godt flaksalt, sier han, og tipser om å også tilsette løk og bacon.
– Eller så kan du rist den i ovnen til den blir sprø. Da får den en sødme og nøtteaktig smak som jeg garanterer barna vil like bedre enn kokt, slapp rosenkål.
– Gjør du det på riktig måte, kan rosenkål faktisk bli en skikkelig barnefavoritt, sier landslagskokken.
Produsenten Ek: – Ikke overrasket, men veldig skuffet
På Onsøy utenfor Fredrikstad ligger Gjølberg Gård. Den har vært i samme familie siden 1650 og har dyrket grønnsaker siden 60-tallet. Nå legger de all sin ære i å dyrke frem fantastisk, norskprodusert rosenkål.
Sjef på gården er Lars Erik Ek og han rister på hodet når får høre resultatene fra undersøkelsen.
– Jeg blir ikke overrasket over å høre resultatene, men jeg må være ærlig på at jeg blir veldig skuffet, forteller han.
– Rosenkål har et ufortjent dårlig rykte. For oss som dyrker den, er det en grønnsak vi er stolte av. Den trives godt i norsk klima, er full av næring og smaker fantastisk når den behandles riktig, sier Ek.
Han forteller at rosenkål er spesielt rik på vitamin C, folat, kalium og kostfiber, som er bra for både immunforsvar og blodtrykk.
– Jeg mener det er en supergrønnsak, slår Ek fast.
I likhet med Simen Johansen mener han at den største tabben folk flest gjør er at de koker den for lenge.
Nå som årets første rosenkål er på vei ute i butikken håper han at flere vil gi den et forsøk. Og han kan fortelle at årets vær har vært ideelt for rosenkålen.
– Den blir knallgod. Alt ligger til rette for at barna kan oppdage hvor godt det faktisk kan være om den blir tilberedt riktig.
Nøkkelord
Kontakter
Joakim IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 943 14 650join@bama.noBilder








Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
Tredje året på rad uten tradisjonspoteten25.9.2025 08:10:00 CEST | Pressemelding
Det blir nok et år uten Ringerikspotet i butikkhyllene.
Endelig er matskatten fra Nord-Norge her!16.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
Gulløye-poteten er tilbake i sesong.
Slik får du barna til å elske grønnsaker!15.9.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse avslører barnas grønnsaksfavoritter.
Nå blir det enda enklere å spise godt på farta9.9.2025 12:54:48 CEST | Pressemelding
«Laga av BAMA» er en ny serie salater, sandwicher og wraps som nå er tilgjengelig hos utvalgte Narvesen og St1-stasjoner.
Norske økologiske epler rammet av rognebærmøll5.9.2025 08:30:08 CEST | Pressemelding
Må endre planene etter skadedyrangrep.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom