If øker beredskapen før stormen «Amy»
Fredag kveld til søndag skal høststormen «Amy» herje i Sør-Norge, og det er sendt ut rødt farevarsel. Forsikringsselskapet If har satt skadeapparatet sitt i beredskap.

Folk i områder som ikke er så vant med denne værtypen kan få seg en ubehagelig overraskelse, ifølge If.
På Skagerakkysten melder Meteorologisk institutt om rødt farenivå. I store deler av Sør-Norge er det utstedt gult og oransje farevarsel. Det er meldt om fare for ekstremt mye regn i deler av Telemark og Vestfold.
– På Vestlandet og i Nord-Norge er folk vant med hard vind og storm på denne tiden av året – og har dermed god rutine med å ta forholdsregler. Nå kan folk og områder som har mindre erfaring med slikt stormuvær bli rammet, sier Benedicte Veum, skadesjef for eiendomsskader i If.
Frykter for naustene
If tror at særlig naust og bygninger i sjøkanten kan bli rammet.
– Løse gjenstander kan skape farlige situasjoner ute, understreker Veum.
– Vi vet av erfaring at hagemøbler, partytelt og trampoliner er utsatt. I en tidligere storm ble tre personbiler – hos naboen – ødelagt av en flygende trampoline, forteller hun.
Se opp!
Rydd hage og terrasse for ting som kan tas av stormen. Du bør vurdere å ta av trampolineduk og sikkerhetsnett, eller plukk fra hverandre hele trampolinen. Eventuelt sikre på annen fornuftig måte.
– Før stormen bør du også ta en titt opp på taket ditt for å se om det kan være løse takstein eller takplater vinden kan få tak under. Du bør også flytte biler, slik at de ikke kan bli rammet av takstein som kan løsne, sier hun.
Tenk på at stormen fører med seg mye regn. Sørg for at takrenner og nedløpsrenner er renset, og at du fjerner kvist og kvast fra rister og nedløp. Ta gjerne en titt ute i veien også, men tenk på egen sikkerhet, understreker If.
– Hvis du har fritidsbåt som kan ligge utsatt til, bør du ta en tur dit den ligger og sikre den så godt som mulig, sier Veum.
Hva bør du gjøre hvis det er sendt ut stormvarsel?
- Løse gjenstander kan skape farlige situasjoner. Hagemøbler, partytelt, lekehytter og trampoliner er utsatt. Rydd hage og terrasse for ting som kan tas av stormen. Ta av trampolineduk og sikkerhetsnett – eller plukk fra hverandre hele trampolinen.
- Før stormen bør du også ta en titt opp på taket ditt for å se om det kan være løse takstein eller –plater vinden kan få tak under.
- Sørg for at takrenner og nedløpsrenner er renset, og at du fjerner kvist og kvast fra rister og nedløp for å sikre leide for store vannmengder.
- Bygg under oppføring/ombygging skal sikres godt. Pass særlig på om vinden kan gripe fatt i presenninger som dekker deler av bygningskonstruksjonen.
- Lette konstruksjoner som levegger, uthus, garasjer med åpen port og naust er utsatt. God innfesting/forankring reduserer potensialet for skader. Alt skal være festet på en skikkelig måte.
- Vinduer og dører som kan bli utsatt for treffskader kan dekkes til med kryssfinerplater.
- Sikre fritidsbåt så godt som mulig.
- Har du campingvogn eller bobil, bør du prøve å sette den i le for vinden. Store flater virker nærmest som seil for den sterke vinden.
Kilde: Forsikringsselskapet If
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund Clementzpressesjef Norge / Head of Press Norway
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Her jobber lommetyvene i høstferien25.9.2025 07:10:36 CEST | Pressemelding
På populære høstferiemål som London, Roma, Paris og Barcelona er norske turister utsatt for bagasjetyveri, mobilnapping og lommetyverier, advarer forsikringsselskapet If.
Nordmenn mener personforsikringer blir viktigere24.9.2025 07:31:10 CEST | Pressemelding
Mer enn halvparten av nordmenn mener personforsikringer vil spille en viktigere rolle i framtiden. Det viser en ny, nordisk helserapport fra forsikringsselskapet If.
Tingfie er bildet innbruddstyvene hater12.9.2025 07:20:11 CEST | Pressemelding
Det kan være vanskelig å huske alt du eier hvis du får besøk av tyver eller boligen brenner. Ta tingfier med mobilen av eiendelene dine, oppfordrer forsikringsselskapet If.
Norske bedriftsledere frykter sykefravær mest20.8.2025 07:03:30 CEST | Pressemelding
Næringslivsledere sover dårligere av langtids sykefravær hos medarbeiderne enn av frykten for brann og cyberangrep. Det viser en stor undersøkelse fra forsikringsselskapet If.
Nå jobber sykkeltyvene på høygir18.8.2025 07:31:54 CEST | Pressemelding
Elsykler står øverst på sykkeltyvenes ønskeliste. Når sommerferien er over, slår kjeltringene til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom