Ekstremværet "Amy": Sikre tingene dine nå
2.10.2025 12:57:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt
Meteorologisk institutt sendt ut åtte ulike farevarsler for kraftig vind over store deler av Norge fredag og lørdag. - Du bør sikre tingene dine og vurdere om det er lurt å gå ut hvis det tar av akkurat der du bor.

Det sier fagsjef i Frende Forsikring, Lill Cecilie Bjørndal Klementsen om ekstremværet "Amy". Farevarslene er på rødt, oransje og gult nivå.
- Det kan bli heftig vind flere steder og det viktigste er at du og dine er trygge. Men før det drar seg til bør du ta en sjekk utenfor huset og hytta. Eller se til båten din, om du har det, sier Bjørndal Klementsen.
- Sikre løse gjenstander, som trampoline, utendørsmøbler, søppelspann eller ting som har stått opp langs husveggen gjennom sommeren. Alt dette, og annet som ligger løst, kan brått bli tatt av vinden og treffe folk og bygninger, sier hun.
Har du båt på sjøen? Vær ekstra våken
Mange havner har nå innført krav om fortøyning med dempere på tau.
- Ofte må det doble fortøyninger til, om båten skal ligge trygt. Ved melding om sterk vind anbefales det ofte å sikre båtene med ekstra spring, men selv ikke det er godt nok, hvis tauverket er morkent, sier Frende sin fagsjef.
Båteiere oppfordres til å vurdere å bytte ut eldre tauverk med nytt og kanskje kraftigere tau.
- Tau er dyrt. Ta vare på det, og skyll det godt i ferskvann, eller ha det i vaskemaskinen, sier hun.
Må du kjøre bil?
Vurder om det er nødvendig å kjøre når vinden uler som verst.
- Du kan fort møte på stengte broer, løse ting i bevegelse eller trær i veibanen. Så sjekk om det er nødvendig å reise, eller om du kan utsette det de verste timene, sier Bjørndal Klementsen.
Når vinden har løyet
Når det verste er over bør du sjekke om vinden har ødelagt eller blokkert noe med herjingene sine.
- Hvis det ble heftig rundt huset ditt bør du sjekke at ingenting er ødelagt. Eller at ingen trær har veltet eller at rusk og rask har lagt seg i kummer og andre steder der regnvannet skal sluses unna, sier Lill Cecilie Bjørndal Klementsen.
Mange vet ikke hva eiendommen deres tåler
I en undersøkelse Sentio har gjort for Frende sier 3 av 5 at de er usikre på om huset, leiligheten eller eiendommen deres er godt rustet mot mer ekstremvær.
- Det er ikke godt nok. Det blir bare mer av denne typen vær og da har alle et ansvar for å vite litt om dette. Du kan ikke overlate det til tilfeldighetene og bare håpe at det går bra, sier fagsjefen i Frende Forsikring.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Én glemt plugg ødelegger båtsesongen30.4.2026 07:56:00 CEST | Aktuelt
Varme, mai og sesongstart på sjøen. - Hvert år ser vi folk som glemmer bunnpluggen og drar avgårde med hull i båten. Det ender jo ikke bra.
Frende Forsikring: Solid start på 202629.4.2026 16:30:00 CEST | Aktuelt
Tallene fra første kvartal viser en solid start på året for Frende. Forsikringsselskapet leverer forbedret lønnsomhet, god vekst og et stødig fotfeste i et urolig marked.
2 av 5 stryker på teorien28.4.2026 07:57:00 CEST | Aktuelt
I 2025 endte 40 prosent av de 137 785 teoriprøvene nordmenn tok med stryk. - Det er kjipt for de som stryker, men viktig for trafikksikkerheten.
Har du trimmet bilen? Det kan koste deg dyrt23.4.2026 07:55:00 CEST | Aktuelt
Trimming av bil er vanligere enn mange tror. Men hvis du gjør endringer uten å få dem godkjent, kan du få regninga hvis du krasjer.
Farevarsler fra sør til nord: - Husk bålforbudet!22.4.2026 07:50:00 CEST | Aktuelt
Nå er det farevarsler fra Vestland til Sør-Troms. - Mange tenker at er for tidlig å være bekymret for brann i terrenget, men statistikken viser det motsatte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom