Tips og råd til høstferieutfarten
1.10.2025 14:35:12 CEST | Avinor | Pressemelding
Den neste uka tar mange i Rogaland høstferie, og reisetrenden er klar. Innenriksreiser og sydentur står på topplisten.

I løpet av ukene 39-41 skal mange ut på reise fra Stavanger lufthavn. Trafikken øker allerede fra slutten av uke 39, når de første høstferiereisende setter kursen mot destinasjoner i både inn- og utland. Det store flertallet skal reise innenriks og for utlandsdestinasjoner står Danmark, Nederland og Spania øverst på lista, fulgt av Polen og Storbritannia.
– Vi ser en tydelig økning i antall passasjerer i høstferien. I Stavanger skal i underkant av 220 000 passasjerer reise til eller fra Sola denne perioden. Den travleste dagen kom allerede torsdag 25. september med over 13 000 reisende, men vi venter også opp mot 13 000 fredag 3. oktober. Mange skal med andre ord ut og reise samtidig og derfor kan du tidvis oppleve noe lenger ventetid i sikkerhetskontrollen enn det du er vant til. Det er viktig at de reisende beregner god tid og gjør seg kjent med gjeldende bagasjeregler, sier lufthavndirektør Anette Sigmundstad.
Spesialbagasje i høstferien
Flere benytter høstferien til aktiviteter som jakt, golf eller turer hvor spesialbagasje må medbringes. Avinor minner om at det er den reisendes ansvar å sjekke flyselskapets regler for denne typen bagasje.
For jaktutstyr gjelder blant annet:
- Våpen må registreres hos flyselskapet på forhånd, som regel senest 24 timer før avgang.
- Våpen, våpenets vitale del og ammunisjon må sendes som innsjekket bagasje. Videre er det egne regler for separat pakking av de ulike delene. Ammunisjon må være i sin originale emballasje.
- Flyselskapene har egne rutiner og regler som må følges nøye ved sending av både våpen og annen spesialbagasje.
– Spesialbagasje krever litt mer planlegging. Skal du reise med våpen, dyr, sportsutstyr eller barnevogn, anbefaler vi å ta pakkingen på alvor og sette deg godt inn i reglene på forhånd. Da går reisen både tryggere og smidigere, sier Sigmundstad.
Avinor anbefaler generelt alle reisende å møte opp i henhold til flyselskapenes oppmøtetider, og være godt forberedt. Slik går både innsjekk og sikkerhetskontroll så effektivt som mulig.
Det er også verdt å merke seg at power banks og øvrige gjenstander bestående av lithiumbatterier alltid må legges i håndbagasjen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Et nytt kapittel for fremtidens luftfart i Norge15.4.2026 11:10:55 CEST | Presseinvitasjon
Avinor og Luftfartstilsynet inviterer pressen til kontraktsignering og lansering av et nytt internasjonalt testprosjekt innen null‑ og lavutslippsluftfart.
Avinor lyser ut nye kioskkontrakter13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser nå ut kioskkontrakter med en estimert samlet verdi på over 2 milliarder kroner over en femårsperiode. Konkurransen omfatter rundt 23 kiosker og én selvbetjent løsning ved lufthavnene i Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger, og skal sikre raske, tilgjengelige og effektive tilbud for reisende på farten.
Oppgraderer flyplassen: ber reisende være ute i god tid10.4.2026 12:31:17 CEST | Aktuelt
Fra 13. april starter Avinor ombygging av innsjekk- og bagasjeområdet på Ålesund flyplass. Arbeidet vil pågå frem til 1. juni, og reisende bes beregne ekstra tid før avgang.
Avinor sine trafikktal for mars: Fleire flyr – utanlandstrafikken driv veksten i mars10.4.2026 12:10:00 CEST | Pressemelding
I mars reiste om lag 4,43 millionar passasjerar gjennom Avinor sine lufthamner. Det er ein auke på 4 prosent samanlikna med same månad i fjor. Utviklinga heng saman med at fleire flyr til og frå utlandet, medan talet på innanlandsresande óg hadde ein moderat vekst.
Storsatsing på Oslo lufthavn: Skal møte fremtidens vekst og eksportbehov8.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo lufthavn tar grep for å sikre at Norges hovedflyplass forblir effektiv og konkurransedyktig i møte med økende eksport, import og passasjertrafikk. Gjennom en omfattende moderniseringsplan kan flyplassen optimalisere fraktkapasiteten, frigjøre viktige arealer og tilrettelegge for ny næringsutvikling .
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom