Vossloh i Norden

Vossloh kjøper Sateba og utvider porteføljen i Europa

Del

1. oktober 2025 fullførte jernbaneteknologiselskapet Vossloh oppkjøpet av betongsvilleprodusenten Sateba.

Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh. Foto: Vossloh

Sateba, med hovedkontor i Paris, er en av Europas ledende produsenter av betongsviller. Med rundt 1000 ansatte og 19 produksjonsanlegg i ti europeiske land har Sateba en produksjonskapasitet på rundt fire millioner sviller per år.

«Dette oppkjøpet styrker vår systemkompetanse innen jernbaneinfrastruktur, og vi kan nå tilby mer skreddersydde og innovative løsninger og bedret sportilgjengelighet for våre kunder», sier Vossloh-konsernsjef Oliver Schuster.

Sateba har siden 2014 operert som et uavhengig selskap i Norge, og leverer betongsviller og andre betongprodukter til infrastrukturprosjekter over hele landet. Fabrikken i Hønefoss har produsert betongelementer siden tidlig på 1960-tallet. De siste årene har Sateba i Norge med suksess levert betongelementer til prosjekter som Follobanen, Regjeringskvartalet, Råvannstunnelen og Rentvannstunnelen i Oslo.

Vossloh har allerede lang erfaring med betongsviller på det nordamerikanske og australske markedet. Med oppkjøpet av Sateba utvider Vossloh sin portefølje i Europa.

Sateba har over hundre års erfaring og har lenge vært en viktig og pålitelig samarbeidspartner for Vossloh innenfor områdene sporveksler og festesystemer. Oppkjøpet betyr at Vossloh vil få både større kundetilstedeværelse og større rekkevidde i viktige europeiske markeder.

Forretningsenheten Vossloh Tie Technologies, som Sateba-konsernet vil bli integrert i, vil bli en av verdens ledende produsenter av betongsviller med en årlig omsetning på over 500 millioner euro.

«Oppkjøpet av Sateba er et viktig skritt i vår forretningsstrategi. Mange av våre kunder står overfor lignende utfordringer – å levere stadig økende kapasitet i jernbanesystemet på en allerede begrenset infrastruktur. De trenger sterke partnere ved sin side for å nå målet», sier Vosslohs konsernsjef Oliver Schuster.

Vossloh kjøper 100 prosent av Sateba fra TowerBrook Capital Partners L.P. for en kjøpesum på rundt 450 millioner euro. Myndighetene i de berørte landene har godkjent kjøpet, og transaksjonen er nå fullført.

Kontakter

Bilder

Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Foto: Vossloh
Last ned bilde
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Foto: Vossloh
Last ned bilde
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Betongsvilleprodusenten Sateba er nå en del av Vossloh.
Foto: Vossloh
Last ned bilde

Om Vossloh

Vossloh er aktiv i jernbaneteknologimarkeder over hele verden. Selskapets kjernevirksomhet er jernbaneinfrastruktur. I regnskapsåret 2024 oppnådde Vossloh et salg på € 1 364,9 millioner med et gjennomsnitt på 4 194 ansatte.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye