Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Konsekvenser av ny forskrift om digital sikkerhet for kraftbransjen

Del

1. oktober trer forskrift om digital sikkerhet i kraft. Forskriften gjelder tilbydere av samfunnsviktige tjenester. For kraftbransjen betyr dette noen endringer til krav om varsling og rapportering av uønskede hendelser.

Foto: Herman Dreyer/ NVE.

Forskrift om digital sikkerhet (digitalsikkerhetsforskriften) inneholder et sett med bestemmelser som skal bidra til å forebygge, avdekke og motvirke uønskede digitale hendelser, og stiller krav til varsling og rapportering.

Store deler av kraftbransjen er allerede underlagt kraftberedskapsforskriften, som langt på vei inneholder tilsvarende bestemmelser som digitalsikkerhetsforskriften.

–Det er bra at det er et bredt fokus på digital sikkerhet på tvers av sektorer. Selv om denne forskriften ikke fører med seg noen store endringer for kraftbransjen, er det positivt at sikkerheten strammes og skjerpes for alle samfunnsviktige tjenester i Norge sier Jan Helge Luth, seksjonssjef i NVE.

Virksomhetene må sende opplysninger til NSM og NVE

Det som er nytt er at enheter i kraftforsyningens beredskapsorganisasjon (KBO-enheter) og virksomheter som ved enkeltvedtak helt eller delvis er underlagt kraftberedskapsforskriften etter § 1-3 andre ledd, har plikt til å melde inn opplysninger om virksomheten. Opplysningene som skal meldes inn er (digitalsikkerhetsforskriften § 5, bokstav a – f.):):

  • virksomhetens navn, organisasjonsnummer og kontaktinformasjon
  • tjenesten
  • samfunnssektor
  • i hvilke andre land tjenesten tilbys
  • berørt geografisk område
  • eventuelle endringer i opplysningene over

Denne informasjonen skal meldes inn til både NSM på epostadressen postmottak@nsm.no og til NVE på nve@nve.no. Merk e-posten med «Innmelding digitalsikkerhetsforskriften».  

KBO-enheter må heretter varsle og rapportere digitale hendelser til NSM også

Den nye forskriften stiller krav om varsling og rapportering av hendelser. Tidligere har KBO-enhetene varslet NVE og KraftCERT om digitale hendelser. Heretter skal virksomhetene også varsle, sende situasjonsoppdateringer og rapport om digitale hendelser til NSM. Se digitalsikkerhetsforskriften § 17. Det vil si at varsling og rapporteringen om digitale hendelser nå må gjøres til NVE, KraftCERT og NSM.

Digitalsikkerhetsforskriften § 17 stiller også krav til innholdet i varselet. Disse kravene kommer i tillegg til kravene som følger av kraftberedskapsforskriften.

NVE er tilsynsmyndighet og responsmiljø etter digitalsikkerhetsforskriften

Energidepartementet vedtok 30. september 2025 at NVE skal være tilsynsmyndighet og responsmiljø etter digitalsikkerhetsloven.

Nøkkelord

Kontakter

Lenker

Om oss

Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.

Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye