140 millioner til forskning på samfunnssikkerhet og beredskap
Tolv nye forskningsprosjekter skal styrke samfunnets evne til å forebygge og håndtere alvorlige hendelser som truer liv, helse og kritisk infrastruktur. Temaene omfatter blant annet håndtering av hybride trusler i norske havområder, varslingssystemer for kritisk undervannsinfrastruktur, sikkerhetsstyring for fornybare energisystemer, naturfare, samfunnets sårbarhet og innbyggerinvolvering i krisehåndtering.

Se liste over alle prosjektene nederst i saken
– Vi trenger mer kunnskap om hvordan vi kan beskytte samfunnet mot kriser og store hendelser. Disse prosjektene vil gi oss innsikt vi trenger for å styrke beredskapen på tvers av sektorer og fagområder. Det er svært positivt at forskningsmiljøene har vist så stor interesse og levert søknader av høy kvalitet, sier Mari Sundli Tveit, administrerende direktør i Forskningsrådet.
Tverrsektorielt samarbeid er helt sentralt for å styrke samfunnssikkerheten og møte komplekse utfordringer. Prosjektene finansieres av midler fra hele ni departementer: Justis- og beredskapsdepartementet, Energidepartementet, Kunnskapsdepartementet, Klima- og miljødepartementet, Landbruks- og matdepartementet, Nærings- og fiskeridepartementet, Samferdselsdepartementet, Forsvarsdepartementet og Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet. At så mange departementer bidrar, understreker den brede politiske forankringen og viktigheten av felles innsats.
Prosjektene som har fått støtte, har stor tematisk bredde og adresserer ulike aspekter ved samfunnssikkerhet og beredskap.
Maritime hybride trusler
Ett av prosjektene skal analysere og styrke Norges evne til å håndtere maritime hybride trusler i norske havområder, særlig i Arktis. Hybride trusler er komplekse og kombinerer militære og ikke-militære virkemidler, som cyberangrep, desinformasjon, økonomisk press, sabotasje og irregulær krigføring. Slike trusler utfordrer tradisjonelle skiller mellom krig og fred, og gjør det vanskelig å vite når og hvordan Norge kan og bør svare.
Beskyttelsen av kritisk infrastruktur
Et annet prosjekt skal styrke styringen og beskyttelsen av kritisk infrastruktur i Norge, med fokus på hvordan geopolitikk påvirker sikkerhet og beredskap. Det undersøker hvordan kritisk infrastruktur – som havner, energiforsyning og kommunikasjonsnett – blir stadig viktigere i internasjonal politikk og kan brukes som verktøy i maktkamp mellom stater.
Krisehåndtering gjennom økt innbyggerinvolvering
NTNU Samfunnsforskning skal styrke samfunnets evne til krisehåndtering gjennom økt innbyggerinvolvering. Prosjektet fokuserer spesielt på hvordan myndigheter, frivillige organisasjoner og innbyggere kan samarbeide bedre for å håndtere ekstreme værhendelser som flom og jordskred, og de påfølgende konsekvensene for kritisk infrastruktur. Dette skjer gjennom prosjektet Resilient Citizenship.
Oversikt over alle prosjektene som får støtte:
Hovedorganisasjon |
Prosjekttittel |
Tildelt i 1000 kroner |
Kommune |
Fylke |
FRIDTJOF NANSEN STIFTELSEN PÅ POLHØGDA |
Securing Norway's Waters: Legal and Political Responses to Maritime Hybrid Threats in the Arctic |
11 999 |
BÆRUM |
AKERSHUS |
UiT Institutt for teknologi og sikkerhet |
Intelligent Decision Support for Underwater Infrastructure Monitoring towards Higher Societal Security & Resilience |
12 000 |
TROMSØ |
TROMSØ |
TRANSPORTØKONOMISK INSTITUTT Stiftelsen Norsk senter for samferdselsforskning |
Optimal Infrastructure Maintenance in a Future with more Extreme Weather |
12 000 |
OSLO |
OSLO |
NTNU SAMFUNNSFORSKNING AS |
Resilient Citizenship |
12 000 |
TRONDHEIM |
TRØNDELAG |
INSTITUTT FOR SAMFUNNSFORSKNING |
Prepare, support and comply: The public as a critical resource in times of crisis |
12 000 |
OSLO |
OSLO |
INSTITUTT FOR FREDSFORSKNING |
The ethics of preparedness: questioning priorities in Norwegian policies of preparedness (PrepEthics) |
12 000 |
OSLO |
OSLO |
Forbruksforskningsinstituttet SIFO |
Strengthening national preparedness through local food systems (FOODprepared) |
11 800 |
OSLO |
OSLO |
NTNU SAMFUNNSFORSKNING AS |
Secure energy systems for a renewable future |
12 000 |
TRONDHEIM |
TRØNDELAG |
NORSK REGNESENTRAL |
BRACE - Balancing Resources Anticipating Compound Events |
12 000 |
OSLO |
OSLO |
NTNU Institutt for teknisk kybernetikk |
Surveillance of Maritime Critical Energy Infrastructure using Space-based Multi-modal and combined Active and Passive sensors |
12 000 |
TRONDHEIM |
TRØNDELAG |
NORSK UTENRIKSPOLITISK INSTITUTT |
INFRAPOLITICS: Strengthening Critical Infrastructure Governance for Resilience and Security |
11 996 |
OSLO |
OSLO |
NIBIO - NORSK INSTITUTT FOR BIOØKONOMI |
Building resilience through urban agriculture and foraging: individual, collective and public preparedness |
9 823 |
ÅS |
AKERSHUS |
Kontakter
Sindre MekjanForkningsrådet/kommunikasjon
Tel:+4746403949Tel:+4746403949sim@forskningsradet.noFølg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
Energi2050 ber om styrket innsats for energisikkerhet30.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemelding
Den økende globale usikkerheten og det skjerpede trusselbildet mot energiforsyningen gjør det nødvendig med en mer målrettet og kunnskapsbasert satsing på energisikkerhet. Energi2050 har derfor sendt et innspill til Energidepartementet med en oppfordring om å intensivere forskningen og styrke beredskapen på dette avgjørende området.
Årets beste forskningsformidler kåret26.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Torsdag kveld vant Johanna Bjånes Marcussen årets nasjonale finale i grand prix for forskere. Hun er forsker ved Universitetet i Agder og Havforskningsinstituttet, og forsker på beskatningen av hummer. For hvor mange hummer tar egentlig fritidsfiskerne med seg hjem? Og hvordan belaster det hummerbestanden?
90 millioner til forskningsprosjekter som skal styrker kunnskap om samisk, kvensk/norskfinsk og skogsfinsk samfunn og kultur25.9.2025 06:55:00 CEST | Pressemelding
Åtte prosjekter får finansiering for å forske på temaer som skal gi ny kunnskap om samiske, kvenske/norskfinske og skogfinske forhold. Tildelingen er en direkte oppfølging av Sannhets- og forsoningskommisjonens anbefalinger.
100 millioner til internasjonalt utdannings- og forskningssamarbeid24.9.2025 06:55:00 CEST | Pressemelding
Nå får 20 prosjekter penger gjennom INTPART-ordningen, som støtter samarbeidsprosjekter innen forskning, høyere utdanning og innovasjon med landene som er omfattet av Panorama-strategien. Nytt av året er at ordningen også omfatter samarbeid med afrikanske land.
Kjemper om å bli Norges beste forskningsformidler23.9.2025 10:50:00 CEST | Pressemelding
10 unge forskere konkurrerer torsdag kveld på Eldorado i Oslo om den gjeve tittelen Norges beste forskningsformidler i den nasjonale finalen av Forsker Grand Prix 25. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom