Energi2050 ber om styrket innsats for energisikkerhet
30.9.2025 06:15:00 CEST | Forskningsrådet | Pressemelding
Den økende globale usikkerheten og det skjerpede trusselbildet mot energiforsyningen gjør det nødvendig med en mer målrettet og kunnskapsbasert satsing på energisikkerhet. Energi2050 har derfor sendt et innspill til Energidepartementet med en oppfordring om å intensivere forskningen og styrke beredskapen på dette avgjørende området.

Pressemelding fra styret i Energi2050
Energisikkerhet omfatter hele bredden av norsk energisektor – fra olje og gass til fornybar energi og havbunnsmineraler – og krever en helhetlig tilnærming. Norge står overfor et sikkerhets- og trusselbilde som er mer komplekst og uforutsigbart enn på flere tiår. Krigen i Ukraina, økende stormaktrivalisering, cybertrusler og klimaendringer skaper nye utfordringer for både nasjonal og europeisk sikkerhet. Samtidig er det avgjørende å styrke samarbeidet med EU, NATO og nordiske land om kunnskapsdeling og felles beredskap.
– Energisikkerheten utfordres nå av reelle og stadig mer sammensatte trusler. Energi er selve fundamentet i et moderne samfunn, og uten trygg tilgang til energi svekkes både nasjonal sikkerhet, økonomisk stabilitet og samfunnets evne til å håndtere kriser. Energi2050 foreslår derfor en betydelig styrking av forskningsinnsatsen på energisikkerhet, med særlig vekt på beredskap, motstandsdyktighet og samarbeid på tvers av sektorer, sier styreleder i Energi2050, Arne Gürtner.
Energi2050 anbefaler at forskningsinnsatsen på energisikkerhet styrkes betydelig, både tematisk og finansielt. Blant de prioriterte tiltakene er:
- Etablering av en nasjonal satsing på forskning, utvikling og innovasjon (FoUI) som styrker beredskap og motstandsdyktighet i energisystemet og tilhørende verdikjeder.
- Tverrsektorielt forsknings- og innovasjonssamarbeid om energisikkerhet, som fremmer kunnskapsdeling, felles risikoforståelse og samarbeidsmodeller.
- Utvikling av multidisiplinære energisystemmodeller som tar hensyn til forsyningssikkerhet under kriser, angrep og sabotasje.
- Investering i teknologi og metoder for å håndtere sammensatte trusler, inkludert cyberangrep og sabotasje, samt avansert overvåkning og autonome systemer for sikring av kritisk infrastruktur.
- Styrket kapasitet for reparasjon og gjenoppretting av energiforsyningen, inkludert beredskapslager og alternative forsyningslinjer.
- Økt samarbeid mellom offentlig, privat, sivile og militære aktører, samt internasjonalt samarbeid gjennom EU, NATO og Norden.
Brevet med anbefalingene er publisert på Energi2050s nettside.
Kontakter
Gunnar H. LilleDirektør OG21
ghl@rcn.noLenker
Om Energi2050
Energi2050 – et nasjonalt strategiorgan for forskning, utvikling, demonstrasjon og markedsintroduksjon (FoUI) innenfor hele energiområdet. Energi2050 dekker utslippsfri energi, petroleum, CO2-håndtering og havbunnsmineralvirksomhet. Energi2050 skal arbeide for økt verdiskaping og en sikker, effektiv og bærekraftig ressursutnyttelse som ivaretar klima, natur og miljø. Sekreteriatet for Energi2050 ligger hos Forskningsrådet.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
271 millioner kroner til energi- og petroleumsforskning i næringslivet16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Forskningsrådet tildeler støtte til 23 innovasjonsprosjekter i norske bedrifter. Bedriftene skal blant annet utvikle ny løsning for høytemperatur varmepumper, batterisystemer for storskala solcelleanlegg og undersøke hvordan kunstig intelligens kan brukes for å overvåke oljesøl.
277 millioner kroner til helseforskning og helseinnovasjon15.12.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
15 forskningsprosjekter kan nå settes i gang. Sammen skal forskere, helsenæringen og helsetjenesten blant annet finne løsninger for digital oppfølging av eldre immigranter, økt forsyningssikkerhet for legemidler og dronetjeneste for levering av blodprøver.
48 millioner til forskning på miljø og naturverdier knyttet til havbunnsmineralvirksomhet12.12.2025 18:00:00 CET | Pressemelding
Tre samarbeidsprosjekter mellom forskningsorganisasjoner og samfunns- og næringsaktører får finansiering for å styrke kunnskapsgrunnlaget om havbunnsmineralvirksomhet. Prosjektene vil gi ny innsikt i biologisk mangfold knyttet til havbunnsmineraler og i de geologiske prosessene som danner mineralforekomster på havbunnen.
47 millioner kroner til forskning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika10.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Seks forskningsprosjekter får nå støtte gjennom Forskningsrådets utlysning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika. Prosjektene skal bidra med ny kunnskap om regionens store utfordringer og muligheter, og styrke grunnlaget for norsk utenriks- og sikkerhetspolitikk.
97 millioner kroner til forskning på sammenhengen mellom mat, miljø, klima og folkehelse27.10.2025 14:57:44 CET | Pressemelding
Åtte forskningsprosjekter har fått støtte til å forske på sammenhenger mellom mat, miljø, klima og folkehelse. Prosjektene handler om blant annet mikroplast, ultraprosessert mat og makt i matsystemene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom