Jo Strømgrens prisbelønte nonneforestilling for første gang i Operaen
Big Brother møter Sound of Music i Jo Strømgren Kompanis satiriske danseforestilling Klosteret. Nå spilles den i Operaen for første gang 2.–5. oktober.

Siden urpremieren i 2006 har Klosteret turnert i 17 land til strålende kritikker. På overflaten er forestillingen en satire over religiøse institusjoner og deres påvirkning på menneskelig natur. På et dypere plan er det en kritikk av ideologier som påtvinger autoritære dogmer – og en videreføring av Jo Strømgren Kompanis evige søken etter å sette sørgelig menneskelig oppførsel på spissen.
– Noen forestillinger er tidløse og blir aldri uaktuelle. For meg er Klosteret en sånn. Og når temaet er religion, så har absolutt ingenting forandret seg på 20 år heller, sier koreograf Jo Strømgren.
Med en særegen blanding av dans, teater og abstrakt språk tas publikum med inn i et absurd klosterunivers der tre nonner kjemper for å opprettholde sin egen form for treenighet. Brødet er tørt, vannet smaker rart, og vennskapet skranter. Tiden for et tegn ovenfra er overmoden.
Når Klosteret nå settes opp i Operaen for aller første gang, er det med tre nye dansere i rollene: Angela Dematté, Matthea Lára Pedersen and Alexandra Krapiva.
En kunstner med bredt nedslagsfelt
Jo Strømgren har utmerket seg i inn- og utland som koreograf, regissør, scenograf, dramatiker og tidligere danser. Siden 2013 er han tilknyttet Nasjonalballetten som huskoreograf, samtidig som han driver sitt eget kompani – kjent for en distinkt og ofte svært fysisk humor kombinert med mørkere, politiske undertoner.
Strømgrens siste verk for Nasjonalballetten var hovedsceneverket Stigma, skapt høsten 2024. Våren 2025 hadde hans The Cello, satt til musikk fra Bachs cellosuiter, norgespremiere i Operaen. Under årets sommerprogram i Operaen spilte Jo Strømgren Kompani totalt 60 forestillinger for 10 000 publikummere, fordelt på de to programmene Made in Oslo og A Dance Tribute to the Art of Football.
Klosteret er en co-produksjon mellom Jo Strømgren Kompani og Den Norske Opera & Ballett.
Spilles på Scene 2 i Den Norske Opera & Ballett 2.–5. oktober. Les mer og se full oversikt over medvirkende: https://www.operaen.no/forestillinger/jo-stromgren-kompani-klosteret-teater-ballett/
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Ellinor RundhovdeKommunikasjonsrådgiver (opera, konsert og ballett)
Tel:+47 90609263ellinor.rundhovde@operaen.noOda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noDen Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Nasjonalballetten danser Kautokeino-opprøret29.10.2025 08:24:09 CET | Pressemelding
For aller første gang presenterer Nasjonalballetten et samisk verk på Hovedscenen i Bjørvika: Elle Sofe Sara og Hlín Hjálmarsdóttirs Láhppon/Lost har urpremiere 31.oktober.
Kritikerrost «Eugen Onegin» tilbake på Hovedscenen17.10.2025 09:16:22 CEST | Pressemelding
Christof Loys sterke tolkning av den russiske klassikeren har premiere 19. oktober, med Audun Iversen i tittelrollen.
Operaen vant Gramophone Award for årets opera-album16.10.2025 09:47:17 CEST | Pressemelding
Den Norske Opera & Balletts innspilling av «Den flyvende hollender» er kåret til årets operaalbum av Gramophone, verdens ledende tidsskrift for klassiske innspillinger.
Norges ledende ballettskole endrer navn9.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett har vært Norges ledende skole for grunnutdanning i klassisk ballett siden oppstarten for 60 år siden. Nå, i forbindelse med jubileet, får skolen nytt navn: Nasjonalballettskolen.
Dette danses i Operaen under Oslos internasjonale dansefestival8.10.2025 13:03:32 CEST | Pressemelding
To forestillinger som speiler vår samtid inntar Operaens Scene 2 i oktober – som en del av CODA Oslo International Dance Festival. Det tyske kompaniet tanzmainz presenterer et energisk og tidsaktuelt verk av koreografen Moritz Ostruschnjak, mens koreograf og danser Hooman Sharifi og musiker Deathprod står på scenen i en urpremiere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom