115 000 biler mangler EU-kontroll
25.9.2025 12:04:26 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Alle bileiere får en påminnelse fra Statens vegvesen om fristen for EU-kontroll. Likevel velger mange å kjøre med en ikke-godkjent bil.

Biler som ikke blir godkjent innen fristen, kan avskiltes hvis den blir stoppet i en kontroll, enten av Statens vegvesen, politiet eller Tolletaten.
- Det er alvorlig at så mange registrerte kjøretøy ikke har gjennomført kontrollen. EU-kontrollen bidrar til at den norske kjøretøyparken holder en viss standard, både når det gjelder trafikksikkerhet og miljøutslipp, sier Monika Omholt i Statens vegvesen.
Sender påminnelsesbrev
Alle bileiere får et brev fra Statens vegvesen 2-3 måneder før fristen går ut. I tillegg er mange bilverksteder flinke til å sende påminnelser til sine kunder, så det er overraskende at så mange likevel ikke får det med seg. Det er viktig å bestille tid til EU-kontroll i god tid, slik at man har tid til å reparere feil og mangler før fristen går ut.
Risiko for avskilting langs veien
Når Statens vegvesen har trafikk-kontroll, så bruker kontrollørene ofte egne skiltlesende kameraer som varsler hvis det kommer en bil uten godkjent EU-kontroll. Hittil i år har om lag 1600 kjøretøy mistet skiltene i en slik kontroll langs veien.
- Feil på lys, bremser og hjuloppheng er gjengangere på feilene som oppdages på EU-kontrollene. Dette viser at kontrollene er viktige for å luke ut trafikkfarlige biler langs veien, sier Monika Omholt.
Passer fristen dårlig?
Du kan som hovedregel ikke utsette fristen for EU-kontroll. Det eneste unntaket er ved nylig oppstått alvorlig sykdom, og dette må dokumenteres med legeerklæring. Men om tidspunktet passer dårlig, er det fullt mulig å gjennomføre EU-kontrollen så tidlig du vil. Det kan være aktuelt for sesongkjøretøy som er lagret om vinteren, eller hvis du skal være bortreist over lengre tid.
Korrigert 260925: Ved en feil ble tallet oppgitt til å være 37 000 biler da meldingen ble sendt ut.
Det riktige tallet er 115 000 biler.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Monika OmholtAvdelingsdirektørStatens vegvesen Trafikant og kjøretøy
Tel:95086295monika.omholt@vegvesen.noLenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
BMO overtar driften av elektro på riksvegnettet i Møre og Romsdal2.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemelding
Den 1. september overtok BMO en ny femårig kontrakt for drift og vedlikehold av elektroanlegg på riksvegnettet i Møre og Romsdal.
Traftec overtar driften av elektro på riksvegnettet i Trøndelag2.9.2026 12:57:32 CEST | Pressemelding
Den 1. september overtok Traftec ansvaret for drift og vedlikehold av de elektrotekniske anleggene på riksvegnettet i Trøndelag.
Lyser ut konkurranse om etablering av døgnhvileplasser langs E134 og E18 Kongsberg-Asker2.9.2026 12:40:31 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen ønsker leiekontrakt med næringaktører langs E134 og E18 som vil etablere, drifte og vedlikeholde døgnhvileplasser for tungbilsjåfører.
Nå åpner nye Storslett bru2.9.2026 11:30:30 CEST | Pressemelding
Torsdag 3. september klokka 12.00 åpnes nye Storslett bru i Nordreisa i Troms for trafikk.
Sprenger grenser og tunnel på riksveg 13 i Ryfylke2.9.2026 10:25:21 CEST | Pressemelding
Anleggslekteren Langstein har en nøkkelrolle i rassikringsprosjektet rv. 13 Lovraeidet–Rødsliane i Sulldal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom