Hvor spilles den aller beste bakgrunnsmusikken? Nå kan folk nominere sin favoritt
24.9.2025 12:43:24 CEST | TONO | Pressemelding
Sammen med influencer Mankegard og artist/låtskriver Synne Sørgjerd inviterer nå TONO hele folket til å nominere butikker, cafeer, frisører, treningssentre, hoteller og så videre som spiller den beste bakgrunnsmusikken.

Fra 24. september til 24. oktober inviterer TONO hele landet til å nominere steder som behersker kunsten å bruke musikk til å skape stemning: www.tono.no/bakgrunn.
– Tusenvis av steder spiller bakgrunnsmusikk, og mange av oss har et favorittsted nettopp på grunn av den. Nå håper vi at folk vil hjelpe oss å løfte frem disse, sier Willy Martinsen, kommunikasjonsdirektør i TONO.
Målet med kampanjen er å markere musikkens betydning i ulike kundelokaler – fra kafeer, restauranter og utesteder til butikker, frisørsalonger og treningssentre.
Musikk påvirker følelser, trivsel, tempo, samtaler og kjøpsopplevelser. En gjennomtenkt spilleliste med god lyd og riktig volum får oss til å bli. På samme måte kan feil musikk og forstyrrende lydkulisser få oss til å gå.
– God bakgrunnsmusikk forsterker opplevelsen. Med denne kåringen vil vi hylle stedene som bruker musikk bevisst og respektfullt, både for gjestenes og musikkens skyld, sier Martinsen.
Synne Sørgjerd og @Mankegard i juryen
Med på jury-laget har TONO fått både TikToker Gard Øksendal (@MankeGard), artist og låtskriver Synne Sørgjerd. De vil sammen med representanter for TONO velge ut ti finalister – og til slutt kåre en vinner – basert på publikums nominasjoner og begrunnelser.
Finalistene annonseres 29. oktober. Vinneren offentliggjøres i uke 46 og får tittelen «Norges beste bakgrunnsmusikk» og en eksklusiv intimkonsert med Synne Sørgjerd.
– Dette engasjerer meg! Jeg brenner for musikk og gode opplevelser, og gleder meg til å finne stedet med den beste atmosfæren og den riktige viben. Det handler ikke bare om hva som spilles, men når og hvordan. Kuratering og timing er alt, sier Øksendal.
– For artister og låtskrivere er bakgrunnsmusikk mer enn bare bakgrunn. Den er en viktig del av hverdagen, både som inntektskilde gjennom TONO og som en måte låtene får leve videre i folks liv. Når steder velger musikk med omtanke, skaper de gode opplevelser for gjestene og bidrar til at ny musikk kan skapes, sier Synne Sørgjerd.
Hvem spiller den beste musikken? Nominer favorittstedet ditt her: www.tono.no/bakgrunn
Nøkkelord
Kontakter
Willy MartinsenKommunikasjonsdirektørTONO/Kommunikasjonsavdelingen
Tel:909 65 254willy.martinsen@tono.noBilder



Om TONO
TONO ble stiftet i 1928 og er et non-profit samvirkeforetak som eies og styres av komponister, sangtekstforfattere og musikkforlag. TONO forvalter de økonomiske opphavsrettighetene i deres musikkverk, og gir lisens til bruk av beskyttet musikk offentlig mot betaling. TONOs økonomiske resultat overføres til rettighetshavere i musikk som har blitt fremført offentlig i Norge og utlandet. TONO har mer enn 44 000 medlemmer og representerer også millioner av internasjonale opphavere. TONOs utbetalte i 2024 741,7 millioner kroner til rettighetshavere i inn- og utland.

Følg pressemeldinger fra TONO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TONO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TONO
TONO lanserer TONO-prisen1.10.2026 09:14:05 CEST | Pressemelding
Nå lanseres TONO-prisen, der den tradisjonsrike EDVARD-prisen videreføres som én enkelt kategori blant flere – og hvor Verdiskaperprisen skal hedre journalister, managere, plateselskap, kringkastere og andre som bidrar til å løfte og skape verdi av og for musikk.
Nå jakter TONO på Norges beste bakgrunnsmusikk11.9.2026 08:23:14 CEST | Pressemelding
Etter fjorårets sterke engasjement gjentar TONO kåringen «Norges beste bakgrunnsmusikk». Nå kan publikum igjen nominere stedene som bruker musikk bevisst for å skape gode opplevelser. Vinneren får en eksklusiv intimkonsert med artist og låtskriver Gunn Kvaale.
1,2 millioner nordmenn vil betale ekstra for å slippe KI-musikk10.9.2026 12:11:07 CEST | Pressemelding
Dramatisk økning: Mer enn 7 av 10 nordmenn krever merking av KI-generert musikk (Oslo, 10. september 2026) 22 prosent av nordmenn, 1,2 millioner av oss, er villige til å betale mer for en strømmetjeneste som ikke tilbyr KI-generert musikk. Samtidig har andelen nordmenn som mener KI-generert musikk bør kunne filtreres bort fra anbefalinger og spillelister økt til 74 prosent.
TONO varsler endringer og innkaller til ekstraordinært årsmøte18.6.2026 14:00:19 CEST | Pressemelding
TONOs styre har i et ekstraordinært styremøte i dag tatt umiddelbare grep for å svare på kritikken som har kommet den siste uken.
Norges raskest voksende unge låtskrivere11.5.2026 09:00:26 CEST | Pressemelding
Ari Bajgora, Oskar med K og Bibbebaby er blant de norske låtskriverne som i 2025 opplevde den største veksten i TONO-utbetalinger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom