Over 1800 branner i bil og motorvogn første halvår
19.9.2025 07:10:48 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Antallet branner i bil og motorvogn øker. Første halvår i år registrerte forsikringsbransjen 1852 branner. Det er 10 per dag i snitt, og økningen bekymrer Tryg Forsikring.

— Årsaken til økningen er ikke entydig, men det har vært mange tilfeller av bilbranner i år, og da spesielt antatt påsatte bilbranner. I tillegg er elsparkesykler nå registrert som motorvogn. At brann i elsparkesykkel inngår i statistikken er en medvirkende årsak, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg.
Antallet branner i bil og motorvogn har økt med over 11 prosent de siste to år, viser tall fra Finans Norge.
Hittil i år har brannvesenet rykket ut til 603 bilbranner der det ikke var en trafikkulykke i forkant, viser tall fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap, DSB.
Over 90 prosent av disse bilbrannene gjaldt bensin- og dieselbiler.
— Det viser at myten om at elbiler er mer brannfarlige, ikke stemmer. En bilbrann i en fossil bil er gjerne forbundet med dårlig vedlikehold, elektriske feil og kortslutninger, drivstofflekkasje eller overoppheting, sier han.
Analyser i USA har vist at kun fem prosent av alle kjøretøybranner skjer i forbindelse med ulykker. Det materialet som begynte å brenne først var isolasjonen rundt elektriske kabler (29% av alle branner).
Samlet har forsikringsbransjen de tre siste årene registrert 9655 skadesaker etter brann i motorvogn. I fjor registrerte DSB 794 bilbranner der brannvesenet rykket ut, og der det ikke var en trafikkulykke i forkant.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Altfor mange glemmer smartklokken sin11.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
I 2025 mottok Tryg Forsikring nærmere 700 skademeldinger fra fortvilte smartklokkeeiere. Nesten to av ti saker handlet om klokker som var mistet eller glemt igjen.
Hyttevannskader kan koste en halv milliard5.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Vannskader på norske hytter økte kraftig på starten av året, og bransjestatistikk viser at antall skader kommer til å passere 10.000 i 2026. Det er en økning på over 50 prosent. – Mange av skadene har ikke blitt oppdaget før i sommer, og ble langt større enn de hadde trengt å være, sier kommunikasjonsrådgiver Espen Borge i Tryg Forsikring.
Tryg Forsikring: Kraftig vekst i salget av innboforsikringer etter brannen i Krokstadelva1.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Storbrannen i Krokstadelva har fått mange til å se nærmere på sin egen forsikringssituasjon. I ukene etter brannen har Tryg registrert en kraftig økning i salg av innboforsikringer. Samtidig har mange kunder valgt å øke dekningen på innboforsikringen de allerede har.
Én av fem har aldri fått opplæring i livredning24.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
20 prosent av voksne nordmenn svarer at de aldri har fått opplæring i livredning, og i Oslo er andelen enda høyere. Der svarer tre av ti at de enten ikke har fått slik opplæring, eller ikke vet om de har fått det, viser en fersk undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring.
Tryg: Nesten 80 skader etter brannen i Krokstadelva22.7.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Den omfattende brannen i Krokstadelva har ført til store skader og berørt hundrevis av mennesker. Onsdag ettermiddag har Tryg Forsikring så langt mottatt 78 skademeldinger knyttet til brannen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom