Elbilister har tro på full elektrifisering
Nærmere halvparten av norske elbilister har tror på at det blir fullstendig fossilfritt på norske veier i 2040.

I årets spørreundersøkelse Elbilisten, sier 34 prosent seg enige og 13 prosent svært enige i at de «tror personbilparken vil være helelektrisk innen 2040».
– Med gode virkemidler har Stortinget nådd målet om hundre prosent elektrisk personbilsalg. Det kan nok forklare at så mange har tro på at vi også kan nå 2040-målet, sier generalsekretær Christina Bu i Elbilforeningen.
Målet innebærer at alle kjøretøy på norske veier skal være nullutslipp, senest innen 2040. Elbilforeningens generalsekretær advarer mot at store, brå endringer i elbilpolitikken vil gjøre det vanskeligere å nå målet.
– Skal vi klare å elektrifisere alle biler på veiene, må vi vedlikeholde elbilpolitikken og ikke fjerne for mange fordeler på en gang, sier generalsekretær Christina Bu.
Klimagassutslippene fra personbilparken har gått ned rundt 40 prosent siden 2010, og en sentral årsak er elbilsatsningen.
I dag betaler elbiler moms på kjøpsbeløpet over 500 000 kroner.
– Vårt forslag er at man i første omgang senker momsgrensen for elbiler til 400 000 kroner, altså en endring på maksimalt 100 000 kroner.
Hun peker videre på at en slik endring ikke må gjøres over natten, men varsles i god tid, slik at vi ikke risikerer at noen får en bil som blir mye dyrere enn den de har bestilt.
Sju av ti kjører fortsatt fossilbil
– Husk at sju av ti fortsatt kjører fossilbil. De må få mulighet til å skifte. Derfor må elbil alltid lønne seg, sier Christina Bu.
I tillegg til å være varsom i innfasingen av moms, advarer Christina Bu mot å redusere miljørabatten i bom.
– Dette er et viktig økonomisk virkemiddel som kan påvirke de som ennå ikke er elbilister, sier hun.
Varebiler og lastebiler neste
– Stortinget må nå sørge for at også nyttetransporten elektrifiseres, mener Christina Bu.
Til tross for at det nå finnes gode elektriske varebiler i alle segmenter, går elektrifiseringen av varebilene for tregt, men vi gleder oss over at regjeringen nå viser vilje til å satse på både elvarebiler og tungtransport fremover.
Fakta om spørreundersøkelsen Elbilisten 2025
- Gjennomført for 14. gang av Norsk elbilforening.
- Over 15 200 elbilister har svart på årets undersøkelse.
- Utført i perioden 2. april til 7. mai
Se Infogram fra Elbilisten 2025 i lenkefeltet under.
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Lenker
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 13 lokalforeninger og 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Mer rekkeviddeangst tross økt rekkevidde12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Spørreundersøkelsen Elbilisten 2025 viser at det er flere elbilister med rekkeviddeangst nå enn tidligere.
Folk syns rekkevidde er aller viktigst27.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Av alt som er viktig ved kjøp av elbil, regnes rekkevidde som det viktigste, viser resultater fra undersøkelsen Elbilisten 2025.
Ny milepæl: Snittrekkevidde på over 500 km22.8.2025 07:30:47 CEST | Pressemelding
Elbilene som ble solgt i Norge første halvår 2025 har i snitt en rekkevidde på hele 500 kilometer. Dette er en økning på over 300 km på 10 år.
Spiker i kista for elbiler i kollektivfeltet?14.8.2025 07:56:22 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har nå sendt sin endelige anbefaling til regelendringer i kollektivfeltet. I forslaget sier vegvesenet nei til elbiler, ja til elvarebiler og tja til elektriske lastebiler. Elbilforeningen sender nå brev til samferdselsministeren der de krever endringer før endelig vedtak fattes.
Nå er det knapt kommuner igjen i Norge uten hurtiglader!4.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er kun 14 av 357 kommuner som nå ikke har en hurtiglader. I 2017 stod 300 kommuner uten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom