– Arbeidsmiljøloven har i dag et stort hull
– Vi ser frem til å jobbe med Kjersti Stenseng for et trygt og fleksibelt arbeidsliv, sier Lise Lyngsnes Randeberg, leder i Akademikerne.

Tirsdag formiddag ble Kjersti Stenseng utnevnt til arbeids- og sosialminister i ekstraordinært statsråd. Stenseng overtar posten fra Tonje Brenna som blir Arbeiderpartiets nye parlamentariske leder.
Leder i Akademikerne, Lise Lyngsnes Randeberg, har store forventninger til at Stenseng fortsetter Arbeiderpartiets innsats for å sikre at hele, faste stillinger skal være hovedregelen i norsk arbeidsliv.
– Arbeidsmiljøloven har i dag et stort hull som gir en altfor vid adgang til midlertidig ansettelse i forbindelse med kompetanseutvikling i arbeidslivet – for eksempel leger i spesialisering. Videreutdanning og spesialisering blir stadig vanligere, og må tas tak i for å sikre den tryggheten Arbeiderpartiet jobber for, sier Randeberg.
Helt konkret jobber Akademikerne å avgrense og presisere begrepet «praksisarbeid», slik at dette kun gjelder praksis i forbindelse med grunnutdanning.
Stor jobb for Brenna
Tonje Brenna går nå inn i en sentral posisjon på Stortinget, som parlamentarisk leder. Randeberg har forventninger også til henne, og Stortinget. Her ser hun fram til samarbeid om blant annet å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden, og å etablere en opptrappingsplan for næringsrettet forskning.
– Vi er veldig glade for Stortingets vedtak om å binde studiestøtten til grunnbeløpet. Nå har vi store forventinger til at regjeringen følger opp vedtaket i neste års budsjett, og binder støtten til 1,5 G. En bedre studiestøtte vil bety mye for like muligheter til å ta utdanning, uavhengig av foreldres økonomi, sier Randeberg.
Hun trekker også opp behovet for en økt satsning på forskning, og peker på den næringsrettede forskningen spesielt. Akademikerne ønsker en opptrappingsplan for næringsrettet forskning, for å utløse mer private investeringer i forskning og utvikling.
– Forskning er helt avgjørende for å klare den helt nødvendige omstillingen samfunnet står overfor, både med tanke på klima, eldrebølge og styrket konkurransekraft. Dersom vi skal nå målet om at tre prosent av BNP skal gå til forskning, må næringslivets forskningsinnsats betydelig opp. Det vil kreve endringer i rammevilkår, virkemidler og risikoavlastning da forskning er usikkert, sier Randeberg.
Kontakter
Christine Rian JohannessenKommunikasjonssjefAkademikerne
Tel:97 74 75 07christine.rian.johannessen@akademikerne.noFor høyt utdannede
Akademikerne er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon for folk med mastergrad eller mer. Vi ble stiftet i 1997 og har i dag 13 foreninger med tilsammen nærmere 280 000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra Akademikerne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akademikerne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akademikerne
– Det er mye lettere å holde kjeft21.10.2025 09:49:32 CEST | Pressemelding
Veterinær og professor emeritus Trygve Poppe mener fagpersoner kvier seg for å si fra om kritikkverdige forhold fordi det er en stor belastning. I dag mottok han Akademikerprisen.
Hvor beredt er vi egentlig på kriser?20.10.2025 13:29:26 CEST | Presseinvitasjon
Det er krig i Europa og økt geopolitisk spenning i verden. Vi har lagt bak oss en pandemi og står overfor store klimaendringer. Desinformasjon skaper økt splittelse og synkende tillit. Akademikernes høstkonferanse handler om kunnskapens og arbeidslivets betydning for Norges totalberedskap.
Roser Aasland for å øke forskningsbudsjettet15.10.2025 11:50:40 CEST | Pressemelding
Etter flere år med nedgang, foreslår regjeringen å gi mer til forskningen. – Jeg håper at dette er starten på en ny trend, sier lederen i Akademikerne Lise Lyngsnes Randeberg.
Utålmodige på studentenes vegne15.10.2025 11:23:45 CEST | Pressemelding
– Dagens studiestøtte er ikke mulig å leve av. Nå må SV, MDG, Rødt og Senterpartiet følge opp egne løfter i budsjettforhandlingene, sier Lise Lyngsnes Randeberg, leder i Akademikerne.
Årets Akademikerpris tildeles professor emeritus Trygve Poppe26.9.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Poppe tildeles Akademikerprisen 2025 for fremragende bidrag til akademisk frihet og kunnskapsformidling om fiskehelse og dyrevelferd i oppdrettsnæringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom