Bilrutene fortsetter å ryke som aldri før
13.9.2025 07:35:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Nye bransjetall for første halvår viser at antall glasskader på bil bare fortsetter å øke, mens nær alle andre type bilskader viser en nedgang. — Vi har aldri hatt så mange glasskader før, melder Tryg Forsikring.

Forsikringsselskapene registrerte vel 184.000 glasskader første halvår, som er ny rekord. Det er en økning på 6,4 prosent sammenlignet med i fjor, viser tall fra Finans Norge.
— Dette er en utvikling som har fortsatt i sommer, bilrutene ryker som aldri før. Våre foreløpige tall for august viser en økning på 11 prosent sammenlignet med august i fjor. Det er et paradoks at mens bilparken har økt med kun 1,65 prosent siden 2021, har antallet glasskader økt med hele 28 prosent, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
I fjor registrerte forsikringsbransjen rekordhøye 319.000 glasskader på motorkjøretøy, og alt tyder på at det blir langt flere i år.
— Det er flere årsaker til økningen, som at nyere biler har mer glass og er ofte mer utsatt for steinsprut ved at de har større frontvinduer med slakere vinkel, at mange veier er i dårlig forfatning, at store elbiler har bredere dekk og akselerer så kraftig at det blir mer steinsprut, samt at flere melder inn skade på forsikringen da det er blitt mye dyrere å dekke en skade selv, sier Brandeggen.
Ved nyttår var det 2,87 millioner private personbiler her i landet, hvorav andelen elbiler utgjorde 27,4 prosent. Tall for Tryg viser at 4 av 10 glasskader i fjor var i en elbil, noe som indikerer en høyere skadefrekvens for glasskader enn på fossile biler.
Har du fått en skade i frontruta bør du kontakte ditt forsikringselskap. En mindre skade er ofte enkel å reparere og har du glassforsikring slipper du som regel egenandel. Kjører du for lenge med en skadet frontrute kan den sprekke og da må den skiftes, noe som utløser en egenandel.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Ett år siden «Amy»3.10.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
I helgen er det ett år siden fjorårets første høststorm blåste over store deler av Sør-Norge med full kraft, og Tryg Forsikring registrerte rekordhøye 3500 skademeldinger. Nå oppfordrer forsikringsselskapet til å forberede seg i god tid før høststormene kommer.
Gnagerskader øker kraftig2.10.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Antall skader forårsaket av gnagere økte nesten 40 prosent siste vinterhalvår, og oktober og november var månedene med klart flest skader. – Tiden er med andre ord overmoden for å sikre hus og hytte mot mus og rotter, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Høysesong for viltpåkjørsler i oktober1.10.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Nesten 9.400 hjortevilt er påkjørt på norske veier så langt i år. Nå går vi inn i måneden der det historisk skjer flest ulykker med vilt. - Sett ned farten og vær særlig oppmerksom morgen og kveld, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
Høstferien: Tryg forventer mange bilskader27.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapene registrerte 23 239 bilskader i de to høstferieukene i fjor, inkludert helgen før, viser tall fra Finans Norge. Også i år forventer Tryg Forsikring mange bilskader i høstferieukene.
Slik stjeles bilen din - og slik unngår du det26.9.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
En bil med elektronisk startsperre og nøkkelfri åpning skal i teorien være vanskelig å stjele. Likevel forsvinner biler fra oppkjørsler og garasjer i Norge hver eneste dag, uten at noen har brutt seg inn i selve bilen. - Nøkkelen er fortsatt det svake leddet, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom