Kan bli streik ved flere teatre fra 17. september
11.9.2025 13:04:03 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Mandag 15. september møtes LO/Fagforbundet og Spekter hos Riksmekleren for å prøve å komme til enighet i lønnsoppgjøret for teateransatte. Hvis partene ikke blir enige, vil 80 ansatte fordelt på fire teatre være ute i streik fra 17. september.

Det er satt av to dager til mekling, 15. og 16. september. Hvis det ikke blir enighet, blir det streik fra arbeidstidens begynnelse onsdag 17. september. Første fase av en eventuell streik vil gjelde totalt 80 ansatte ved Riksteatret, Hålogaland Teater, Nordland Teater og Teatret Vårt.
Det handler om reisetid
Sentralt i meklingen er arbeidsvilkårene for ansatte som reiser på turné. Et hovedkrav i lønnsoppgjøret var at reisetid på turné registreres time for time. Dagens bestemmelse sier at reisetid registreres som kvart tid.
– Å være på turné er en belastende arbeidssituasjon, og de ansatte er på reise i lange perioder. At reisetiden skal registreres time for time har vært et viktig krav fra medlemmene over flere år. Nå håper vi at det skal være mulig å komme til enighet med hjelp fra mekler, sier leder for Fagforbundet Teater og Scene, Mari Røsjø.
Uvanlig i et mellomoppgjør
Det er uvanlig med streikefare i et mellomoppgjør. Bakgrunnen er at reisetid var tema i fjorårets hovedoppgjør, uten at saken ble løst. Partene avtalte å jobbe videre med å vurdere konsekvensene av reisetidskravet fram mot årets mellomoppgjør, og Fagforbundet beholdt derfor konfliktretten.
– Vi mener det er mulig å finne en løsning som både ivaretar de ansatte på en god måte og imøtekommer teatrenes behov. Samtidig er dette så viktig for våre medlemmer at vi er villige til å streike hvis det skulle bli nødvendig, understreker Røsjø.
Bakgrunn - om tariffområdet:
Partene kom ikke til enighet i forhandlingene med Spekter om Teateroverenskomsten lønnsoppgjøret for ansatte i 20 teatre er derfor til mekling.
Teateroverenskomsten er en avtale mellom LO/Fagforbundet og arbeidsgiver Spekter/teatrene.
Spekter - Teateroverenskomsten gjelder yrkesgrupper som kontor- og administrasjonsansatte, teknikere, håndverkere, byggdriftere, ikt-ansatte og renholdere.
Nøkkelord
Kontakter
Ingrid WergelandPresseansvarlig
Tel:99271770ingrid.wergeland@fagforbundet.noBilder


Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 410 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom