Prisveksten falt i august
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 5,4 prosent i august. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Det er en nedgang fra juli, hvor årsprisveksten lå på 5,9 prosent.

Fra juli til august gikk matvareprisene ned med 1,8 prosent.
– Priskonkurransen mellom dagligvarekjedene er knallhard. Når prisene gikk noe ned fra juli til august, slik vi har sett tidligere år, skyldes dette normalt tilbudskampanjer i forbindelse med skolestart, sier bransjedirektør for dagligvare i Virke, Bendik Solum Whist.
Han påpeker at det er mange faktorer som påvirker prisveksten på mat. Blant varegruppene som økte mest i pris fra august i fjor var kaffe, kakao og sjokolade. Dette gjenspeiler råvaresituasjonen internasjonalt.
– Det er fint å se at prisveksten avtok i august. Utviklingen vi har sett i det siste, men også over tid, har vært omtrent som i våre nordiske naboland, noe som illustrerer at mye av utviklingen er et internasjonalt fenomen, sier Whist.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom