NTB kjøper Norkons teknologiplattform Live Center
NTB har inngått avtale med Norkon AS om kjøp av teknologiplattformen Live Center og den internasjonale kundeporteføljen som følger med. Oppkjøpet styrker NTB som norsk og internasjonal teknologileverandør til mediemarkedet.

Live Center brukes av mediehus over hele verden for å liverapportere nyheter. Blant kundene er Sky News, Danmarks Radio (DR) og ABC News Australia. Nå blir NTB ny eier.
– Norske Norkon AS har gjort en imponerende jobb med å bygge en solid og innovativ tjeneste som svært mange store, tunge internasjonale medieaktører nå sverger til. Vi er stolte over å bli nye eiere og gleder oss til å løfte tjenesten inn i fremtiden sammen med de dyktige medarbeiderne og ikke minst kundene. Vi har store forventninger til hva de bringer ombord, sier Tina Mari Flem, sjefredaktør og administrerende direktør i NTB.
Stor milepæl
– For oss er dette en stor milepæl. Vi har bygget Live Center opp til å bli en internasjonal suksess. At NTB overtar stafettpinnen er en anerkjennelse av det vi har skapt, sier Eirik Næsje, CEO i Norkon AS.
Han er ekstra fornøyd med at det er norske NTB som tar over.
– Norske mediehus er i front med teknologiutvikling, og dette viser det store internasjonale potensialet. Vi har et sterkt og innovativt miljø i Norge. Det er svært gledelig at det er akkurat NTB som nå skal bidra til vekst og videreutvikling av Live Center, legger han til.
Utvider det internasjonale nedslagsfeltet
NTB selger i dag medieteknologi i blant annet Sverige, Finland og Belgia. Med tjenesten Live Center får de nå store kunder i over 20 nye land, blant annet USA, Tyskland, India og Australia.
– At vi får internasjonale kunder i flere nye land er en viktig strategisk døråpner for oss. NTB har teknologi og tjenester som komplementerer Live Center, og vi ønsker selvsagt å ta ut synergier på tvers fra disse. Så dette er en perfekt match som blir bra både for oss og kundene våre, sier Flem.
– NTB har over tid vist seg som et selskap som endrer seg i takt med markedet og kundene, og oppkjøpet av Live Center er nok et eksempel på at NTB investerer i fremtiden. Live Center vil skape et enda sterkere tilbud av produkter og tjenester fra NTB, og forhåpentligvis bidra til videre vekst og utvikling i selskapet, sier styreleder i NTB, Øyulf Hjertenes.
Ny arbeidsplass i oktober
For Live Centers kunder og brukere vil alt forbli som før; teamet, teknologien og integrasjonene videreføres. Live Center blir etablert som en egen avdeling i virksomhetsområdet Partner, som fra før består av sportsdata, NTB Arkitekst og NTB Kommunikasjon. Med på laget følger 6,5 årsverk som fra oktober får Pressens hus som ny arbeidsplass.
– Jeg er svært glad for å ønske Live Center-teamet velkommen til NTB Partner. De tilfører verdifull kompetanse og erfaring som styrker oss som organisasjon. Samtidig får vi et produkt med et solid internasjonalt fotavtrykk som passer perfekt inn i våre satsninger. Sammen skal vi utvikle nye tjenester, skape synergier på tvers og løfte porteføljen vår – til glede for både kunder i Norge og et voksende internasjonalt marked, sier Unni Ødegård, direktør i NTB Partner.
Satser på sin finansielle markedsplattform
Når Norkon AS nå selger Live Center er dette en del av strategien og satsingen videre på deres finansielle teknologitjenester og produkter.
– Salget er en naturlig del av vår strategi om å dyrke Norkon som verdensledende leverandør av finansielle løsninger. Vi skal fortsette å investere i produkter som hjelper finansmedier å øke engasjementet blant sine brukere og bygge en mer direkte relasjon til kundene gjennom personalisering og AI, sier Eirik Næsje, CEO i Norkon AS.
Transaksjonen forventes gjennomført i starten av fjerde kvartal 2025.
Kontakter
Tina Mari FlemSjefredaktør og administrerende direktørNTB
Tel:+47 95 10 27 93tina.flem@ntb.noEirik NæsjeCEONorkon
Tel:+47 90 09 06 09eirik@norkon.netBilder


Om NTB
NTB er et uavhengig, norsk nyhets- og medieteknologibyrå som produserer og leverer nyheter, visuelt innhold, medieteknologi og kommunikasjons- og klarspråktjenester.
NTBs redaksjoner følger nasjonale og internasjonale nyheter døgnet rundt. Hver dag leverer våre journalister og fotografer redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
NTB er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, med tjenester som Mediebank, MediaManager, livesenter for sport, nødetatlogg og automatiserte robottjenester.
Om Norkon AS
Norkon er et norsk teknologiselskap med spisskompetanse på finansielle dataplattformer og markedsteknologi for mediehus og sluttbrukere.
Live Center er en av tjenestene de har hatt i sin portefølje, som nå er solgt til NTB. Det følger med 6,5 årsverk, en årlig omsetning på 11 mNOK og en internasjonal kundeportefølje. Live Center brukes av mediehus over hele verden for å liverapportere nyheter. Blant kundene er Sky News, Danmarks Radio (DR) og ABC News Australia. Nå blir NTB ny eier.
Gjennom produkter som Pulse, Fantasy Funds og den nye porteføljen av AI-løsninger bidrar Norkon til at mediehus kan styrke leserengasjementet, redusere churn og utvikle lønnsomme inntektsmodeller.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
Patrick Berg til topps på NTB-børsen for Eliteserien4.12.2025 13:58:34 CET | Pressemelding
Bodø/Glimt-spiller Patrick Berg toppet NTBs spillerbørs ved serieslutt og kåres dermed til årets spiller i Eliteserien.
BBC-topp til KI- og mediedagen 202626.11.2025 08:23:25 CET | Pressemelding
Olle Zachrison i BBC News er blant hovednavnene på KI- og mediedagen 5. februar 2026.
NTB kårer Thomas Lehne Olsen til årets spiller i OBOS-ligaen13.11.2025 10:30:14 CET | Pressemelding
Lillestrøm-spiller Thomas Lehne Olsen topper NTBs spillerbørs ved serieslutt og stikker dermed av med prisen som årets spiller i OBOS-ligaen kåret av OBOS og NTB.
NTBs mediebank vinner europeisk byråpris15.9.2025 12:01:12 CEST | Pressemelding
NTB ble nylig tildelt prisen «Award for News Agency Excellence» for fotoflytsystemet NTBs mediebank.
NTB’s Mediabank Wins European News Agency Award15.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
The Norwegian News Agency NTB has been awarded the “Award for News Agency Excellence” for its photo workflow system, NTB Mediabank.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom