Moskenes ferjekai kan trolig åpnes tidlig neste uke
5.9.2025 11:52:48 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes og trafikken på E10 gjennom Lofoten kan trolig gå som normalt fra tidlig neste uke.

Ferjekaia på Moskenes ble skadet under sammenstøt med MF «Landegode» torsdag kveld.
– Det ser ut som skadene kan repareres forholdvis raskt og med materiell vi har tilgjengelig, så hvis alt går greit kan kaia være i drift igjen tidlig i neste uke, sier seksjonssjef Solveig Elis Hansen i Statens vegvesen.
Stengt til over helga
Planen er å starte reparasjonsarbeidet lørdag, så snart en kran har kommet på plass i Moskenes. Det er identifisert skader på sylinder, løftetårn, slanger, hydraulikkrør og rekkverk, i tillegg må hele ferjebrua sjekkes for skader.
Fram til ferjekaia er reparert, vil ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes være stengt. Driften går som normalt mellom Bodø, Værøy og Røst.
MF «Landegode fikk mindre skader i sammenstøtet. Natt til fredag seilte ferja til Svolvær, hvor kjøretøy og passasjerer ble satt i land. MF «Landegode» blir nå reparert, og blir satt i trafikk igjen så snart den er godkjent.
Direkteferje til Svolvær
Omkjøring er via sambandet Bognes – Lødingen. I tillegg til de ordinære avgangene er en ekstra ferje satt i beredskap, og kan settes inn dersom det er behov for det. Det er også mulig å kjøre til Lofoten via Narvik.
Det vil også bli opprettet et midlertid ferjesamband direkte mellom Bodø og Svolvær, som etter planen skal settes i drift seint fredag kveld. Tidspunkt er ikke endelig avklart.
Følg med på oppdatert trafikkinformasjon på 175.no.
Knutstad bru er snart på plass
Framkommeligheten på E10 gjennom Lofoten bedres når den midlertidige brua på Knutstad i Vestvågøy kommer på plass. Brua har vært stengt og det har vært omkjøring via fylkesveger siden mandag, etter at brua ble skadet. Den midlertidige brua skal heises på plass fredag kveld, og trafikken kan gå som normalt igjen fra søndag eller mandag.
– Vi har satt inn alle tilgjengelige ressurser for å få vegnettet i Lofoten tilbake til normalen så raskt som mulig. I mellomtida må vi oppfordre alle trafikanter til å vurdere alternativer, gi seg god tid, og ta ekstra hensyn til hverandre. Stengningen av ferjesambandet mellom Moskenes og Bodø vil medføre ekstra trafikk gjennom Lofoten de neste dagene, som følge av at den ene innfartssporten til Lofoten er stengt. I tillegg er det noen større arrangementer på Leknes i helga., sier Solveig Elis Hansen.
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Solveig HansenseksjonssjefStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:77617046Tel:95161247solveig.hansen@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Bygger veg med lavere utslipp enn kravene til Statens vegvesen24.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Gjennomføringen av prosjektet «Rv. 22 Hafslund–Dondern» viser at det er mulig å bygge nye veger med svært lave utslipp.
Gang- og sykkelbro over Gjønnesjordet løftes på plass fredag24.6.2026 10:54:46 CEST | Pressemelding
En ny, midlertidig gang- og sykkelbro skal løftes på plass over Gjønnesjordet. Veien stenger fra 25. juni til fredag 3. juli som følge av flere arbeider.
Disse elleve vil bygge Fale bru23.6.2026 12:20:49 CEST | Pressemelding
Hele elleve entreprenører har meldt sin interesse for oppdraget med å bygge ny bru på riksveg 70 ved Fale, over elva Driva i Sunndal kommune.
Hommelvikbrua på E6 i Malvik stenger fra 18:00 til 06:0023.6.2026 11:09:21 CEST | Pressemelding
Omkjøring blir via Fv. 950.
Ny løsning fra Statens vegvesen: Verksteder kan nå kvittere ut kontrollmangler digitalt.22.6.2026 12:28:58 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen ruller nå ut en ny løsning som gir verksteder direkte tilgang til kontrollsedler – og ansvar for å kvittere ut mangler digitalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom