Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes er stengt inntil videre
5.9.2025 00:44:55 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes i Lofoten holdes stengt inntil videre etter at ferja MF «Landegode» kolliderte med ferjekaia på Moskenes ved 20-tida torsdag kveld.

Sambandet vil tidligst være i drift igjen i neste uke.
Omkjøring er via sambandet Bognes – Lødingen. I tillegg til de ordinære avgangene er en ekstra ferje satt i beredskap, og kan settes inn dersom det er behov for det. Det er også mulig å kjøre til Lofoten via Narvik.
Ingen personer til skade
Det var 232 passasjerer og et mannskap på 13 om bord da sammenstøtet skjedde. Ingen personer kom til skade i sammenstøtet. Passasjerene som ønsket det, gikk i kveld i land på Moskenes via en gangveg fra ferja til land. Øvrige passasjerer og kjøretøy skal etter planen losses i Svolvær.
– Vi er veldig glade for at ingen personer har kommet til skade, og at alle er trygge om bord i MF «Landegode». Men dessverre får skadene på ferjekaia store konsekvenser for trafikken og for folk i Lofoten, sier seniorrådgiver Marte Sørø i Statens vegvesen.
Store skader på kaia
Ferjekaia har fått betydelige skader, og det er foreløpig usikkert hvor lang tid det vil ta å reparere den. I mellomtida er det ikke mulig for ferjer å legge til kai i Moskenes.
Statens vegvesen vil gjøre nærmere undersøkelser av ferjekaia når det blir lyst fredag.
Det er også noen skader på fartøyet.
Det er for tidlig å si noe om årsaken til sammenstøtet mellom ferja og ferjekaia.
Krevende trafikksituasjon
Vegtrafikksentralen understreker at innstillingen av sambandet vil føre til ekstra trafikk og utfordringer for trafikantene som besøker eller bor i Lofoten. Med bare en innfallsport til Lofoten, vil det bli ekstra tungtrafikk på E10 gjennom Lofoten. Trafikken vil også øke som følge av at mange turister ellers velger å reise via Bodø og Moskenes til eller fra øygruppa.
Fra før er Knutstad bru på E10 i Vestvågøy stengt etter skader på brua, og det er omkjøring via fylkesveger fram til midlertidig bru er på plass midt i neste uke. Det foregår også opprydning etter trafikkulykka ved Gimsøybrua natt til torsdag.
Det pågår planlagt vedlikeholdsarbeid i Nappstraumtunnelen som fører til at tunnelen er delvis nattestengt, men her vil Statens vegvesen åpne for gjennomslipp ved behov, også ut over tidene som tidligere er annonsert.
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Venter ekstremt kraftig vind i Sør-Norge: – Vurder om du kan kjøre før uværet slår inn!3.4.2026 16:18:59 CEST | Pressemelding
Ekstremværet «Dave» slår inn over deler av Sør-Norge fra søndag formiddag, 1. påskedag. Veiforbindelser kan bli stengt på kort varsel.
Når våren kommer, øker risikoen i trafikken1.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Seks mennesker mistet livet i trafikken i mars. Totalt har 23 personer omkommet i trafikkulykker i årets tre første måneder, sammenlignet med 13 i samme periode i fjor.
Husk å påregistrere kjøretøyet før du drar på tur i påska30.3.2026 08:42:19 CEST | Pressemelding
Påsken er høysesong for utfart. Før du legger ut på tur må du å sjekke at kjøretøyet er påregistrert!
E6 Raudhammartunnelen åpner for normal trafikk29.3.2026 17:02:45 CEST | Pressemelding
Opprydningsarbeidet vil fortsette på nattestid.
Raudhammartunnelen på E6 åpner for regulert trafikk28.3.2026 13:24:20 CET | Pressemelding
Veien åpner for regulert trafikk med ledebil i dag kl. 13:45.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom