Ving Norge

De fleste nordmenn føler seg trygge i luften – men noen gruer seg til flyreisen

4.9.2025 15:50:42 CEST | Ving Norge | Pressemelding

Del

En fersk, landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av YouGov for Ving viser at tre av fire nordmenn opplever fly som en trygg reisemåte. Samtidig svarer 12 prosent at de kjenner på uro eller ubehag før avgang. Tallene avdekker også tydelige kjønnsforskjeller: 16 prosent av kvinnene oppgir at de blir urolige, mot 8 prosent av mennene.

Sunclass Airlines
Sunclass Airlines

Slik håndterer vi uroen:

  • 38 % underholder seg med film, musikk eller bøker
  • 30 % prøver å sove
  • 19 % drikker alkohol
  • 18 % snakker med medreisende
  • 18 % tar beroligende medisin
  • 24 % svarer at ingenting hjelper – de må bare holde ut

Fra cockpit til kabin
Per Nielsen, som har vært pilot i Vings flyselskap Sunclass Airlines i 28 år, pensjonerte seg som pilot i vår, men ønsket å fortsette å fly. Han tok steget fra cockpiten til kabinen som kabinansatt, og møter nå Vings gjester daglig på vei til eller fra destinasjoner rundt Middelhavet.

Han sier:

– Sikkerhetstenkning er det viktigste for oss som flyr. Men også det å håndtere uventede situasjoner, løse problemer og kunne forklare for passasjerene hva som faktisk skjer ved turbulens eller tekniske avvik. Det skaper trygghet. Når det gjelder turbulens, er det en ganske naturlig del av en flyvning – på samme måte som bølger på havet, finnes det også bølgeformasjoner i luftrommet. Alle kommersielle fly er konstruert for å tåle ekstrem turbulens uten å ta skade. Det viktigste er å alltid ha på sikkerhetsbeltet under hele flyvningen.

Per Nielsen legger til at dagens avanserte værprognoser gir pilotene god oversikt over eventuelle turbulensområder, slik at de kan ta forholdsregler. Moderne fly har også svært avansert radar som gir god oversikt over værforhold. Flyene vedlikeholdes kontinuerlig og følger et strengt vedlikeholdsprogram, der alle deler og komponenter byttes ut etter en fast plan – omtrent som serviceboken på en bil. Det følges også strenge protokoller før hver flyvning.

– Det er synd at man skal føle uro før flyreisen. Et tips er å si ifra til besetningen når du går om bord – da kan vi gi litt ekstra trygghet før og under reisen.

Fra undersøkelsen:

Hvor trygg eller utrygg føler du deg ved en flyreise?

  • Svært utrygg: 4%
  • Delvis utrygg: 8%
  • Verken trygg eller utrygg: 11%
  • Delvis trygg: 25%
  • Svært trygg: 50%
  • Ikke relevant - jeg flyr aldri: 2%

Fakta om undersøkelsen

Undersøkelsen ble gjennomført av YouGov på oppdrag fra Ving. Totalt 1008 CAWI-intervjuer (nettbasert spørreundersøkelse) ble gjennomført med nordmenn i alderen 18 til 60+ år, i perioden 26.–30. juni 2025.

Nøkkelord

Kontakter

Pressehenvendelser - kun for journalister.

Om oss

Ving er Norges største reisearrangør med reiser til mer enn 170 reisemål i over 40 land. Ving arrangerer charterreiser, fleksible pakkereiser med rutefly, i tillegg til flybilletter og hotell for de som vil reise på egen hånd. Reisene selges via internett, telefon og i utvalgte reisebyråer over hele landet. 

Følg pressemeldinger fra Ving Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ving Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Ving Norge

Vings hjemtransportfly med 315 strandede gjester i Indiahavet og Sørøst-Asia har landet9.3.2026 11:20:30 CET | Pressemelding

Parallelt med et intensivt arbeid for å få hjem gjester fra risikoområdene i Dubai og Doha via eksterne flyselskaper, sendte Ving i går, søndag, et hjemtransportfly med eget flyselskap Sunclass Airlines for å hente hjem gjester som er strandet på flere reisemål rundt omkring i Indiahavet og Sørøst-Asia. Kl. 10:15 i dag landet flyet på Kastrup i København med 315 nordiske gjester, som nå endelig har kommet hjem etter å ha vært strandet på sine respektive reisemål den siste uken. Gjester som skal videre til Sverige, Norge og Finland reiser videre med fly i løpet av dagen, og noen med tog til Göteborg.

Ving sender et stort charterfly til Maldivene og Thailand for å hente 300 strandede nordiske gjester hjem6.3.2026 16:34:44 CET | Pressemelding

Ving har de siste dagene arbeidet intensivt for å få gjester hjem fra en rekke destinasjoner etter urolighetene i Midtøsten, som har påvirket flytrafikken i regionen og ført til stenging av flere luftrom. Samtidig som gjester hentes hjem fra risikoområder som Dubai og Doha via eksterne flyselskaper, setter Ving nå også inn et eget hjemtransportfly fra selskapets flyselskap, Sunclass Airlines.

Ving lanserer Lollo & Bernie Svømmeskole for de yngste – sommeren 202621.1.2026 12:38:58 CET | Pressemelding

Sommeren 2026 lanserer Ving, i samarbeid med Svenska Livräddningssällskapet, en helt ny svømmeskole for barn på noen av Vings mest populære familiehotell. Målet er å gi barn mellom 3 og 7 år økte svømmeferdigheter og bedre trygghetsfølelse i vannet i løpet av ferien. Svømmeskolen ledes av nordiske svømmelærere, utdannet etter Svenska Livräddningssällskapets retningslinjer, og kombinerer vannlek, svømmeteknikk og morsomme temadager med de populære maskotene Lollo og Bernie.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye