Krevende økonomisk situasjon i Helse Midt-Norge
4.9.2025 12:02:07 CEST | Helse Midt-Norge RHF | Pressemelding
Den økonomiske situasjonen i Helse Midt-Norge er fortsatt krevende. Det viser virksomhetsrapporten for juni og juli 2025, som ble behandlet i styremøtet i Helse Midt-Norge RHF i dag.

I juli er det samlede underskuddet for foretaksgruppen 28,4 mill. kroner. Det gir et negativt budsjettavvik på 29,5 mill. kroner.
Det er Helse Møre og Romsdal som har det største underskuddet, med et betydelig merforbruk på lønnsbudsjettet i sommer. Helse Møre og Romsdal styrer nå mot et underskudd på minus 544 mill. kroner i 2025. Om lag 106 mill. kroner av underskuddet skyldes at det ikke var budsjettert for avskrivninger og rentekostnader til Sjukehuset Nordmøre og Romsdal (SNR) i mai og juni.
– Helse Midt-Norge RHF avventer nå en langsiktig plan fra Helse Møre og Romsdal som gjør rede for hvordan helseforetaket skal komme i balanse, sier styreleder Odd Inge Mjøen.
Mjøen understreker at alle helseforetakene har høyere bemanning enn budsjettert og at det er viktig at omstillingsplanene helseforetakene har vedtatt gjennomføres.
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Kortere ventetider i Helse Midt-Norge3.9.2026 12:53:10 CEST | Pressemelding
Ventetidene i Helse Midt-Norge er ved utgangen av juli 2026 fortsatt lave, og samlet sett var ventetidene ved utgangen av juli lavere enn landsgjennomsnittet.
Rentefritak skal styrke sykehusøkonomien3.9.2026 11:59:17 CEST | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt å sette renten til null på utlån til Hemit HF og Helseplattformen AS fra 1. september 2026. Dette skal redusere sykehusenes IT-kostnader og bidra til å styrke økonomien i helseforetakene.
Eureka-øyeblikk kan gjøre netthinneoperasjoner tryggere og mer miljøvennlige8.6.2026 09:47:00 CEST | Pressemelding
En søvnløs natt ga støtet til en oppfinnelse som gjør det mulig å bruke svært lite gass i øyeoperasjoner. Det kan gi både tryggere behandling, mer forutsigbar prosedyre og lavere utslipp.
Skal gjøre brystkreftdiagnostikk raskere og mer presis8.6.2026 09:36:37 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens kan forbedre MR basert brystkreftdiagnostikk og redusere energibruken kraftig, viser ny forskning. Det kan gi mer presise vurderinger og kortere ventetid for pasientene.
Kan gi kvinner med lipødem et etterlengtet behandlingstilbud8.6.2026 09:28:14 CEST | Pressemelding
Lavkarbokosthold reduserte smerter og bedret livskvaliteten hos kvinner med lipødem. Forskningen kan føre til et nytt og etterlengtet behandlingstilbud for pasientgruppen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom