Kunstig intelligens blir obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan
5.9.2025 11:00:00 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA - Kunstig intelligens er nå innført som obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan. Totalt 93 universiteter har allerede integrert KI i sine studieprogrammer, mens 20 institusjoner har startet 25 nye utdanningsløp, opplyser viseminister for vitenskap og høyere utdanning, Gulzat Kobenova.

Ifølge henne vil dette tiltaket ikke bare styrke utdanningssystemet, men også bringe Kasakhstan nærmere ledende land i bruken av kunstig intelligens, som Kina, Finland og USA, meldte TV-kanalen Khabar 28. august.
Fra det nye studieåret blir Aisana-prosjektet en del av undervisningen, slik at alle studenter får praktisk erfaring med KI-teknologi. Så langt har 390.000 studenter gjennomført et spesialisert KI-kurs, og 3.000 har fått offisielle sertifikater.
Tidligere i august ba president Kassym-Jomart Tokajev om rask handling for å gjøre KI til en drivkraft i nasjonal utvikling.
Et av de største KI-prosjektene i landet er etableringen av Alem.ai senteret, som skal huse både et opplæringssenter for skoleelever og en grundercampus. Senteret ventes å bidra til eksport av KI- løsninger verdt fem milliarder dollar innen 2029.
(Kilde: Astana Times, i Nation, 31. august 2025)
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
«Tokayev: Miljøinitiativ er blitt moralsk bærebjelke»12.5.2026 08:41:32 CEST | Pressemelding
Under den landsomfattende miljøkampanjen «Taza Qazaqstan» sa president Kassym-Jomart Tokayev at Kasakhstans positive utvikling nå får internasjonal anerkjennelse og overkommer tidligere skepsis, ifølge nyhetsbyrået Qazinform, som siterer presidentpalasset Akorda.
Congress of Leaders of World and Traditional Religions skal diskutere KI og tro i Astana8.5.2026 06:41:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og ICESCO har inngått en samarbeidsavtale som skal styrke arbeidet med interreligiøs og interkulturell dialog.
Kasakhstan vil fremskynde KI-omstilling for å unngå økonomisk stagnasjon5.5.2026 12:44:39 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan må raskt gå over til en fullt integrert, datadrevet økonomi basert på kunstig intelligens (KI), ellers risikerer landet å bli hengende etter i det globale teknologikappløpet, sa president Kassym-Jomart Tokayev under det andre møtet i rådet for utvikling av kunstig intelligens 4. mai i Almaty.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom