Utvikling av Hervakrysset: - Et tilbud nærområdet mangler
Avinor ønsker å etablere et bedre tilbud for reisende og næringsdrivende med bil på Oslo lufthavn. Med seg på laget får de MER, Burger King og Norgesgruppen.

Avinor har sendt planinitiativ til Ullensaker Kommune rundt utvikling av Hervakrysset i sydenden av Oslo Lufthavns sentralområde. I planene ligger både hurtigladestasjon og servicetilbud til både reisende og næringsdrivende rundt flyplassen.
- Dette er et område vi har ønsket å utvikle lenge. Flyplassen har et stort behov for større tilbud for hurtiglading, spesielt for taxinæringen og leiebilaktørene som leverer tjenester på Oslo Lufthavn. Dagligvare og hurtigmat er et naturlig tilhørende servicetilbud for veiknutepunktet og dagligvare er et tilbud som nærområdet og brukerne av flyplassen mangler, sier Gaute Dammen Tyssebotn, avdelingssjef for eiendomsutvikling på Oslo lufthavn.
Han forteller at området, dersom planene godkjennes, skal stå klart i andre halvdel av 2027.
Butikk og burgere
I skissene ligger både hurtigladere, dagligvarebutikk og hurtigmat.
- Vi er svært glade for å få være med på utviklingen av Hervakrysset sammen med partnerne våre og for å bidra med mellom 60 og 80 nye arbeidsplasser til det lokale næringslivet. Vi ser et stort potensial i dette området som i kombinasjon med Kiwi og Mer, vil bli et etterlengtet samlingspunkt i en ambisiøs vekstkommune. Med en ny og romslig drive-thru-restaurant, lekeområder og en grønn og hyggelig uteservering ønsker vi å skape et sted som passer like godt for familier på tur som for pendlere og andre forbipasserende som venter på lading, sier Kenneth Lorentzen, Norgessjef i Burger King.
Norgesgruppen ønsker å etablere seg i området med en ny Kiwi-butikk.
- Hervakrysset er et unikt punkt som treffer en bred målgruppe med alle som ferdes i området – enten det er pendlere, reisende, ansatte eller næringsdrivende. Vi har stor tro på etableringen og at et godt dagligvaretilbud vil treffe bra i dette markedet, sier Bodil Ragner, etableringssjef i NorgesGruppen Øst.
Etterlengtet venteplass
Tyssebotn forteller at det passerer rundt 16.000 biler i døgnet forbi Hervakrysset.
- Dette er et sentralt knutepunkt både for pendlere, hytteturisme, næringsdrivende rundt flyplassen og passasjerer. Vi vet at det er knapphet på ladeinfrastruktur både for busser, personbiler og taxier, og dette er et ledd i å legge til rette for elektrisk mobilitet. Punktet vil også bidra til å avlaste utfordringene ved dagens venteparkeringssone, og vi ønske fortsatt å etablere en egen venteplass i direkte nærhet av veiknutepunktet. All erfaring tilsier at det er et stort behov for det, spesielt rundt store utfartsperioder, forteller han.
Selve ladestasjonene vil etableres av Mer.
- For elbilistene handler dette om trygghet og forutsigbarhet. Ved dette knutepunktet vil ladingen bli en naturlig del av bilreisen, enten det er privatbil, leiebil eller for det lokale næringslivet, sier daglig leder i Mer, Nicholai Sheridan Jørgensen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder


Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå lander Discover Airlines i Alta4.12.2025 13:54:13 CET | Pressemelding
I dag starter Discover Airlines ny direkterute mellom Alta og Frankfurt.
Toppscore til Avinor på ESG-risikovurdering2.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor har fått toppscore i ESG-risikovurdering. - Får nå fortjent anerkjennelse, mener Hilde Vedum, finansdirektør i Avinor.
Oslo lufthavn får ny sikkerhetskontroll1.12.2025 12:00:34 CET | Pressemelding
Avinor har inngått avtale med Sensec Solutions AS om ny teknologi til sikkerhetskontrollen på Oslo lufthavn. Prosjektet skal stå klart i 2028.
Fast Travel starter opp driften av forplassen på Trondheim lufthavn, Værnes1.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Avinor inngikk avtale med Fast Travel AS om drift av forplassene ved fem av landets største lufthavner i september. I dag blir løsningen implementert på Trondheim lufthavn, Værnes.
Q3 2025: Avinor på vei mot økonomisk balanse26.11.2025 12:41:28 CET | Pressemelding
Passasjertallene øker, fyllingsgraden er rekordhøy og resultatene bedres. Men veien tilbake til økonomisk balanse etter pandemien er fortsatt krevende. – Det er gledelig at passasjerene gradvis kommer tilbake - det styrker grunnlaget for Avinor-modellen med et økonomisk bærekraftig og selvfinansiert luftfartsnettverk. Vi leverer sikker og stabil drift, arbeider målrettet med inntektsagendaen og holder kostnadene i sjakk. Dette sier konsernsjef i Avinor, Abraham Foss.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom