Løfter frem kulturmiljø fra bygder og byer og næringer og industri
Her er Riksantikvarens nye forslag til bevaringsstrategier.

Forslagene til bevaringsstrategiene for bygders og byers kulturmiljø og næringers og industriers kulturmiljø ble mandag levert til Klima- og miljødepartementet (KLD).
Begge strategiene var på høring frem til sommeren, og fikk 115 innspill.
– Vi fikk mange konstruktive innspill, som har vært svært nyttige i arbeidet med å bearbeide og sluttføre begge strategiforslagene, sier assisterende riksantikvar Audun Skeidsvoll.
– Vi har gjort noen endringer etter høringsrunden, som vi mener har styrket strategiene. Riksantikvaren kjenner seg trygge på at strategiene vil bidra til å løfte innsatsen for å ta vare på sårbare kulturmiljø. Vi er også glade for at det er bred støtte til det begge strategiene skal bidra til, sier Skeidsvoll.
Skal styrke kulturmiljøene
Disse bevaringsstrategiene skal styrke og samordne innsatsen i samfunnet, slik at vi kan ta vare på kulturmiljøene for fremtiden.
Begge strategiene har en felles struktur, med et hovedtema og underliggende deltema. Disse deltemaene handler om sentrale utviklingstrekk og kulturmiljøtyper som det er liten kunnskap om, eller hvor tapet er stort.
Ett av temaene som Riksantikvaren foreslår skal løftes fram er den bevegelige kulturarven. Der er frivillig engasjement en viktig ressurs.
Mange høringsinnspill har peket på at kunnskapen til de frivillige er viktige for å vareta kulturarven. Riksantikvaren håper at strategiene skal bidra til at den viktige kompetansen i miljøene omkring de bevegelige kulturminnene blir videreført og kommer flere kulturminner til gode.
Til vurdering hos KLD
Nå skal KLD vurdere forslagene, og gjøre eventuelle endringer, før strategiene er klare til å bli iverksatt.
I arbeidet med begge bevaringsstrategiene har Riksantikvaren hentet kunnskap og tilrettelagt for medvirkning. Bevaringsstrategiene som har vært på høring, er basert på denne prosessen.
Medvirkningsprosessen før høringen har gjennom våren bestått av spørreundersøkelser, ressursgruppemøter, digitale dialogmøter, konsultasjoner med Sametinget og samling med fylkeskommunenes og Sametingets ledere for kulturarv.
Riksantikvaren har utarbeidet forslagene på oppdrag fra KLD.
Bevaringsstrategiene for kystens og landbrukets kulturmiljø ble vedtatt 14. februar i år.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktRiksantikvarenIkke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Bilder


Lenker
Om oss
Riksantikvaren er et direktorat underlagt Klima- og miljødepartementet, og vi er departementets rådgiver i alle saker som gjelder kulturminner og kulturmiljø. Riksantikvaren er den overordnete kulturminnemyndigheten og ansvarlig for å sette i verk den nasjonale kulturminnepolitikken. Vi har et faglig ansvar overfor kommunene, fylkeskommunene, Sametinget, Sysselmesteren på Svalbard og forvaltningsmuseene på kulturminnefeltet.
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Riksantikvaren
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksantikvaren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksantikvaren
Ny verdensarvutstilling åpnet på Lillehammer29.8.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
«Vår verdensarv» åpnet på Maihaugen på Lillehammer 29. august. Utstillingen skal styrke formidlingen og forståelsen av verdensarven.
Ny verdsarvutstilling opna på Lillehammer29.8.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
«Vår verdsarv» opna på Maihaugen på Lillehammer 29. august. Utstillinga skal styrkje formidlinga og forståinga av verdsarven.
Domkirkeruinen på Hamar stenges for publikum22.7.2025 14:02:13 CEST | Pressemelding
Riksantikvaren og Anno museum går til midlertidig stenging av vernebygget over Hamar domkirkeruin. Årsaken er at en glassrute i bygget har knust og falt ned.
Sterk økning i interessen for kulturarv4.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en ny måling fra SSB, oppgir 47 prosent at de er svært eller ganske interessert i kulturarven. Dette er en oppgang på ni prosentpoeng fra 2024.
Ny verdensarvutstilling åpnet for Urnes stavkirke20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Den nye utstillingen i Skjolden skal styrke formidlingen og forståelsen av norsk verdensarv, og dens betydning for hele verden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom