Tolv trafikanter mistet livet i august
1.9.2025 07:00:00 CEST | Trygg Trafikk | Pressemelding
I løpet av sommermånedene juni–august omkom 48 personer i trafikken. Det er urovekkende høyere enn snittet på 35 personer i samme sesong de ti siste årene.

Siden 2015 har vi kun hatt 2 somre der flere enn 40 personer omkom i trafikken: I 2022 mistet 47 personer livet og i 2016 var antallet 50.
– Med mange trafikanter på kryss og tvers i landet er det mer krevende å følge med på veien. Dette utgjør naturlig nok større risiko for alle som er på tur, derfor er det så viktig at vi alle girer ned, følger godt med og viser ekstra hensyn, sier Tanja Loftsgarden, fagdirektør Trygg Trafikk.
Geografisk er Vestland hardest rammet i sommer med elleve omkomne. Trøndelag og Rogaland er de eneste fylkene som ikke har trafikkdrepte i denne perioden.
Ubeskyttede trafikanter på to hjul
I sommer har to elsparkesyklister og seks syklister mistet livet. Vi må tilbake til sommeren 2016 for å finne et så høyt antall drepte syklister (6).
– Denne utviklingen bekymrer oss. Som syklist er du spesielt utsatt. Derfor er det så viktig at alle som møter medtrafikanter på to hjul, er oppmerksomme og viser hensyn, sier Loftsgarden.
Også blant MC-førere ser vi en dyster utvikling. I sommer ble 15 MC-førere drept i trafikken, 5 av dem i aldersgruppen 16–24 år, og av disse kjørte 3 lett MC. Ikke siden 2010 har flere MC-førere omkommet i denne perioden (21).
Totalt har 22 MC-førere mistet livet hittil i år. Syklene er ikke parkert for vinteren ennå, så vi minner alle MC-entusiaster om den høye risikoen det faktisk er å være til dels ubeskyttet på to hjul i høy fart:
– Sikkerhetsutstyr utover lovpålagt hjelm redder kanskje ikke liv, men kan begrense skadeomfanget betydelig i mange tilfeller. Erfaring, aktsomhet og vurdering av egen kompetanse veier derimot tungt for å kunne kjøre etter forholdene, sier Loftsgarden.
Nøkkelord
Kontakter
Christoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91 88 87 99steen@tryggtrafikk.noTanja LoftsgardenFagdirektør
Tel:90 64 59 04loftsgarden@tryggtrafikk.noDokumenter
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
14 personer drept i trafikken i mai1.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I mai ble 14 personer drept i trafikken. Hittil i år har 42 trafikanter mistet livet, en markant økning fra 28 i samme periode i fjor. Andelen drepte kvinner har også doblet seg, fra 5 til 11.
Under halvparten av bilkjøpere får opplæring fra forhandler21.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Har du planer om å kjøpe ny bil? – Ta grep, be forhandleren gi deg en grundig gjennomgang av bilens funksjoner på skjermen før det er for sent, anbefaler Trygg Trafikk og forsikringsselskapet Fremtind.
I april mistet 6 personer livet i trafikken4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Antallet trafikkdrepte går fortsatt feil vei – i april omkom 6 personer. Så langt i år har 28 trafikanter mistet livet, mot 18 i samme periode i fjor.
Ny teknologi skal ta mobilsynderne i trafikken28.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Alt for mange tyr til håndholdt mobil mens de kjører bil. I tillegg til at det er ulovlig og straffes med dyre bøter, kan det også være livsfarlig. Nå kan en ny fotoboks fange opp flere lovbrudd.
Trygg Trafikk advarer foran motorsykkelsesongen9.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Antallet omkomne motorsyklister på norske veier bekymrer Trygg Trafikk. Nå frykter de en ny tragisk sesong.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom