Drageviking: Ny bokserie av Odin Helgheim!

Del

Nå kommer et splitter nytt vikingeventyr fra tegneren bak Ragnarok og Edelmot

Odin Helgheim er klar med nye viking-eventyr. «En Don Rosa for en ny generasjon!» sier redaktøren.
Odin Helgheim er klar med nye viking-eventyr. «En Don Rosa for en ny generasjon!» sier redaktøren.

Drageviking er en fargerik fantasy basert på norrøn mytologi og vikinghistorie. Trellen Ormøye, dragen Fafnir, jarlesønnen Stein Steinsson og gullsvinet Gulli skal finne de åtte magiske runesteinene som er spredd utover hele vikingverdenen. 

– Det er en drøm for meg å få lage Drageviking! Leserne kan forvente norrøn mytologi og vikinghistorie pakket inn i masse humor, action, vikinger, drager, gudeskikkelser og fargerik spenning. Vikinger som slåss side om side med drager. Jeg blir glad av å tenke på alt det gøye jeg får tegne de neste årene, sier Odin Helgheim, som med denne serien lanseres sin tredje tegneserie på TNT i år.

Serien introduserer flere og nye gudeskikkelser enn dem vi ble kjent med i Ragnarok, som var Helgheims forrige vikingserie. Om hovedpersonene i Drageviking klarer å fange de åtte runesteinene kan de beseire alle drager og deretter belønnes med skatter, makt og ære. Hva mer kan en viking ønske seg?

En ny Carl Barks

– Det jeg skal si nå er breialt, sier redaktør Tormod Løkling på TNT, – men jeg har sagt det i interne redaksjonsmøter: De store Donald-fortellerne Carl Barks og Don Rosa har lagt ned pennen, og én av dem også vandringsstaven. Jeg tror faktisk at Drageviking har noe av den sammen humoren, fantasirikdommen og appellen som Disney-seriene tradisjonelt har hatt i Norge, sier han. 

Løkling mener at Drageviking kan være en ny generasjons Don Rosa-eventyr. 

– Dette blir jeg gjerne sitert på, det er nettopp derfor jeg får det med i denne pressemeldingen!

Drageviking er første bok i en humor/action-serie på åtte bøker, som er skrevet og tegnet av Odin Helgheim (f. 1996). Han kommer fra Sandefjord, men bor i Oslo. Han er utdannet grunnskolelærer, men jobber nå fulltid som tegneserieskaper. Den første boken i Ragnarok-serien, Fenrisulven, vant ARKs barnebokpris i 2020. Bokrettighetene er solgt til en rekke land. Han har i tillegg tegnet den populære tegneserien Edelmot, skrevet av Victor Sotberg.

Kontakter

Bilder

Omslag
Omslag
Last ned bilde
Foto: Bonnier Norsk Forlag
Foto: Bonnier Norsk Forlag
Last ned bilde
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye