Første halvår 2025: Fortsetter å styrke inntjeningen
-Inntjeningen fortsetter å styrke seg fra første kvartal og gjør seg gjeldende også for halvåret sett under ett. Hovedårsaken er en kombinasjon av høyere avgiftsinntekter og økning i trafikken, samtidig som Avinor arbeider kontinuerlig med å kutte kostnader, sier konsernsjef Abraham Foss.

En betydelig del av konsernets kostnadsbase er imidlertid relativt fast, regulatorisk styrt og nødvendig for å opprettholde sikker og stabil drift som forutsatt i samfunnsoppdraget, samt for å utføre myndighetspålagte oppgaver.
Konsernets resultat ble forbedret i første halvår 2025 sammenlignet med første halvår 2024. Totale driftsinntekter første halvår utgjorde 6 564 millioner kroner, og konsernet hadde en underliggende vekst på 15,8 prosent (justert for andre inntekter). Justering av lufthavnavgiftene med virkning fra februar 2025 har gitt høyere avgiftsinntekter. I tillegg bidrar en trafikkvekst på 4,1 prosent positivt.
Totale driftskostnader for halvåret utgjorde 4 459 millioner kroner, og konsernet hadde en underliggende økning i driftskostnader på 6,4 prosent (justert for andre kostnader). Hovedsakelig forklares dette av generell pris- og lønnsvekst, samt økt prosjektaktivitet. Justert EBITDA var 2 072 millioner kroner i første halvår 2025, som var en økning på 626 millioner kroner fra første halvår 2024. Kostnadene for underliggende drift er lavere enn lønns- og prisvekst.
Sterkest trafikkvekst på regionale lufthavner
25,3 millioner passasjerer reiste via Avinors lufthavner i første halvår 2025, en økning på 4,1 prosent sammenlignet med første halvår 2024. For andre kvartal isolert sett reiste 13,9 millioner passasjerer via lufthavnene, en økning på 2,6 prosent i forhold til andre kvartal 2024.
Veksten første halvår for innenlands- og utenlandstrafikk var på henholdsvis 3,3 og 5,1 prosent. Utenlandstrafikken utgjorde 40,9 prosent av det samlede antall passasjerer i første halvår 2025, mot 40,5 prosent i første halvår 2024.
Antallet flybevegelser var i første halvår 2025 2,2 prosent høyere enn i første halvår 2024. Økningen for flybevegelser internasjonalt var på 1,8 prosent, mens flybevegelser innenlands og offshore steg med henholdsvis 1,8 og 8,8 prosent. Den sterkeste veksten kommer fra de regionale lufthavnene med en økning på 9,5 prosent.
Oslo lufthavn ble i mai kåret til verdens mest punktlige lufthavn på en rangering av de store internasjonale flyplassene, ifølge datafirmaet Ciricum, som hver måned lager en oversikt over punktligheten til flyselskaper og flyplasser. 91,22 prosent av avgangene gikk på oppsatt tid.
-Dette er et resultat av gode, effektive bakkeoperasjoner, i tett samarbeid med flyselskaper og handlingselskaper, sier Abraham Foss.
Tett oppfølging av prioriteringer i prosjektporteføljen
Konsernet har flere store pågående investeringsprosjekter. Særlig investeringer til oppgradering av bagasjehåndteringsanlegget på Oslo lufthavn og myndighetspålagte prosjekter knyttet til fornyelse av systemer for kontroll og overvåkning av luftrom bidrar til høye investeringer. I tillegg er det kontinuerlig høyt fokus på bygging av nye lufthavner i Bodø og Mo i Rana, samt oppgraderinger av lufthavnene Tromsø, Evenes og Andøya.
Den endrede sikkerhetspolitiske situasjonen med nye krav til det nasjonale totalforsvaret generelt, og det norske Forsvaret spesielt, kan medføre løpende premissendringer som representerer risiko for økte kostnader på de utbyggingsprosjektene som har grensesnitt mot Forsvaret.
Luftfarten i Norge må være konkurransedyktig og står foran en periode med store investeringer for også å møte omstillingen til bærekraftig luftfart. Avinor og Luftfartstilsynet etablerte Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart i april 2024, som et tiltak for å fremskynde innfasingen av ny, utslippsfri teknologi i luftfarten. I august i år åpnet den første elektriske testruta i Stavanger, en fraktrute som skal fly mellom Stavanger og Bergen fra Stavanger lufthavn og markerte med det en milepæl på veien mot utslippsfri luftfart.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Dokumenter
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå lander Discover Airlines i Alta4.12.2025 13:54:13 CET | Pressemelding
I dag starter Discover Airlines ny direkterute mellom Alta og Frankfurt.
Toppscore til Avinor på ESG-risikovurdering2.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor har fått toppscore i ESG-risikovurdering. - Får nå fortjent anerkjennelse, mener Hilde Vedum, finansdirektør i Avinor.
Oslo lufthavn får ny sikkerhetskontroll1.12.2025 12:00:34 CET | Pressemelding
Avinor har inngått avtale med Sensec Solutions AS om ny teknologi til sikkerhetskontrollen på Oslo lufthavn. Prosjektet skal stå klart i 2028.
Fast Travel starter opp driften av forplassen på Trondheim lufthavn, Værnes1.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Avinor inngikk avtale med Fast Travel AS om drift av forplassene ved fem av landets største lufthavner i september. I dag blir løsningen implementert på Trondheim lufthavn, Værnes.
Q3 2025: Avinor på vei mot økonomisk balanse26.11.2025 12:41:28 CET | Pressemelding
Passasjertallene øker, fyllingsgraden er rekordhøy og resultatene bedres. Men veien tilbake til økonomisk balanse etter pandemien er fortsatt krevende. – Det er gledelig at passasjerene gradvis kommer tilbake - det styrker grunnlaget for Avinor-modellen med et økonomisk bærekraftig og selvfinansiert luftfartsnettverk. Vi leverer sikker og stabil drift, arbeider målrettet med inntektsagendaen og holder kostnadene i sjakk. Dette sier konsernsjef i Avinor, Abraham Foss.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom