Slutt for bredbånd i kobbernettet: Sikre deg et alternativ nå
27.8.2025 12:05:25 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Etter 170 år i drift stenger Telenor kobbernettet for godt i Norge.

Alle i Norge må nå få internett levert på andre måter for eksempel gjennom fiber og mobil.
– Ved årsskiftet var det fremdeles 10.000 kunder som fortsatt hadde en kobberlinje for bredbånd. I midten av august i år var tallet 2.500, så det går riktig vei, sier seksjonssjef Øyvind Halvorsen i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Den 2. september takker imidlertid kobbernettet for seg.
– Vårt mål er at ingen skal stå uten nett når kobbernettet slukkes. De fleste kundene er allerede over på fiber eller moderne mobilnett, men noen få gjenstår, sier Halvorsen.
– Vi ber alle som fortsatt har bredbånd i kobbernettet om å kontakte sin nåværende bredbåndsleverandør og be om anbefaling av alternativer. Vi vet at ikke alle leser e-post eller tar telefonen, og noen har utdatert kontaktinformasjon hos sin leverandør. Ta derfor kontakt selv for å unngå at internett slutter å fungere, fortsetter han.
Hvorfor skjer dette?
Kobbernettet var Norges første landsdekkende nett, bygget i 1855 for fasttelefoni og senere brukt til bredbånd. Telenor avviklet kobber for egne kunder i 2022. Nedleggingen er drevet at kundens overgang til raskere og mer stabile teknologier, samt høyt strømforbruk, flere feil og kostbart vedlikehold i kobbernettet.
Les også: Alternative løsninger når kobberbredbånd legges ned - Nkom
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noØyvind HalvorsenSeksjonssjef i Nasjonal kommunikasjonsmyndighetNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:41361980oha@nkom.noBilder

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
For få sikrer digitale produkter hjemme - nå advarer cyberekspert10.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at 1 av 4 nordmenn ikke gjør noe for å sikre smarthjemmene sine. Nå advarer cyberekspert og ber folk skjerpe sikkerheten.
Fire av fem bytter ikke mobilabonnement – kan gå glipp av lavere pris og bedre beredskap7.7.2026 09:25:31 CEST | Pressemelding
Bare hver femte nordmann har byttet mobilabonnement det siste året. Et skifte kan gi lavere pris, bedre vilkår og styrke beredskapen i hjemmet.
Internettrapporten 2026: Barns sikkerhet på nett får større oppmerksomhet3.7.2026 09:40:38 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) oppsummerer bruken av internett i Norge. Rapporten viser blant annet at det er innført mange nye tiltak for å skape en tryggere digital hverdag.
Nesten halvparten forbinder datasenter med KI30.6.2026 13:57:06 CEST | Pressemelding
Datasentre ligger bak mange av de digitale tjenestene vi bruker hver dag. Likevel varierer nordmenns oppfatning av hva de faktisk brukes til, viser en ny undersøkelse fra Nkom.
Svindeltrendene du må passe deg for i sommer24.6.2026 09:00:40 CEST | Pressemelding
Investeringssvindel og falske anrop fra danske telefonnumre er blant metodene kriminelle nå bruker for å lure nordmenn. Svindelekspert oppfordrer folk til å være ekstra oppmerksomme i sommer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom