Slutt for bredbånd i kobbernettet: Sikre deg et alternativ nå
Etter 170 år i drift stenger Telenor kobbernettet for godt i Norge.

Alle i Norge må nå få internett levert på andre måter for eksempel gjennom fiber og mobil.
– Ved årsskiftet var det fremdeles 10.000 kunder som fortsatt hadde en kobberlinje for bredbånd. I midten av august i år var tallet 2.500, så det går riktig vei, sier seksjonssjef Øyvind Halvorsen i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Den 2. september takker imidlertid kobbernettet for seg.
– Vårt mål er at ingen skal stå uten nett når kobbernettet slukkes. De fleste kundene er allerede over på fiber eller moderne mobilnett, men noen få gjenstår, sier Halvorsen.
– Vi ber alle som fortsatt har bredbånd i kobbernettet om å kontakte sin nåværende bredbåndsleverandør og be om anbefaling av alternativer. Vi vet at ikke alle leser e-post eller tar telefonen, og noen har utdatert kontaktinformasjon hos sin leverandør. Ta derfor kontakt selv for å unngå at internett slutter å fungere, fortsetter han.
Hvorfor skjer dette?
Kobbernettet var Norges første landsdekkende nett, bygget i 1855 for fasttelefoni og senere brukt til bredbånd. Telenor avviklet kobber for egne kunder i 2022. Nedleggingen er drevet at kundens overgang til raskere og mer stabile teknologier, samt høyt strømforbruk, flere feil og kostbart vedlikehold i kobbernettet.
Les også: Alternative løsninger når kobberbredbånd legges ned - Nkom
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noØyvind HalvorsenSeksjonssjef i Nasjonal kommunikasjonsmyndighetNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:41361980oha@nkom.noBilder

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nye målinger viser nå ingen tegn til GPS-forstyrrelser i Barentshavet22.8.2025 08:55:30 CEST | Pressemelding
Etter flere rapporter om GPS-forstyrrelser i Barentshavet i august, har Nkom nå gjort egne målinger i området.
Nkom på Arendalsuka 20256.8.2025 09:22:19 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens og trygghet på nett er et par av temaene vi setter på agendaen under Arendalsuka 2025. I tillegg skal vi grille digitaliseringsministeren.
Svindeltrender du må passe deg for i sommer9.7.2025 12:05:11 CEST | Pressemelding
Svindlerne blir stadig mer utspekulerte i sine forsøk på å lokke deg i fella. Anti-svindeleksperten advarer særlig mot tre svindeltrender nå.
Opprettholder millionbot mot Telenor3.7.2025 12:06:10 CEST | Pressemelding
Nkom varslet i februar et gebyr på 50 millioner kroner til Telenor for flere lovbrudd knyttet til at nødnummertjenesten var nede flere ganger i fjor. Nå har Nkom fattet endelig vedtak i saken.
58 datasentre har registrert seg2.7.2025 14:48:21 CEST | Pressemelding
Ved fristens utløp 1. juli hadde 38 datasenteroperatører registrert til sammen 58 datasentre i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom