Johan Harstads "Max, Mischa & Tetoffensiven" solgt til USA
27.8.2025 12:28:24 CEST | Gyldendal | Pressemelding
Romanen Max, Mischa & Tetoffensiven blir endelig tilgjengelig på engelsk, på samme forlag som Karl Ove Knausgårds bøker.

Johan Harstads suksessroman Max, Mischa & Tetoffensiven er fra før oversatt til ti språk, og har blant annet solgt mer enn 100.000 eksemplarer i Nederland.
For forfatteren betyr imidlertid salget til USA noe helt spesielt, med tanke på at store deler av handlingen foregår der.
«Max, Mischa & Tetoffensiven ble skrevet om og til et USA som det av og til kjennes som at ikke lenger finnes. Men jeg tror det gjør det, og at det fortsatt er verdt å kjempe for. USA har, på forskjellige måter, på godt og vondt, spilt en sentral rolle i hele mitt liv, og denne romanen er kvitteringen. MMT er også en bok om å beskrive et liv og felles erfaringer før minnet forvitrer, så kanskje er det også et godt tidspunkt for en slik bok å komme ut på engelsk, hvem vet?
Rent praktisk betyr i alle fall en engelskspråklig oversettelse at store deler av verden plutselig kan lese en, det åpner erfaringsmessig de merkeligste og fineste dører.» sier forfatter Johan Harstad.
Forlegger Jill Schoolman hos Archipelago Books er svært begeistret for å få utgi den kritikerroste romanen:
«Siri Hustvedt omtaler Max, Mischa og Tetoffensiven som «en klagesang for vår tid – den rotløse kosmopolitens søken etter noe han ikke synes å kunne finne: et hjem.» Jeg er overbevist om at denne søkende, ærlige, høyoktane og dypt menneskelige utforskningen av eksil, kjærlighet og krig vil treffe leserne. Vi trenger Johan Harstads klarsynte blikk og empati i dette kritiske øyeblikket. Vi trenger hans kor av levende karakterer som finner sin vei, for å hjelpe oss med å finne vår. Det er en stor ære for Archipelago å bringe Harstads verk til engelskspråklige lesere.» sier Jill Schoolman i Archipelago Books.
Johan Harstads litterære agent deler begeistringen:
«Vi er svært glade over at Johan Harstads monumentale roman Max, Mischa og Tetoffensiven fra 2015 nå skal ut til amerikanske lesere. Dette er en bok som siden utgivelsen har begeistret og beveget lesere over hele verden, og vi er utrolig stolte på forfatteren og forlagets vegne at den nå finner veien til et av de mest betydningsfulle litterære markedene. Salget bekrefter også Harstads sterke posisjon som en av de mest markante norske stemmene internasjonalt.» sier Nina Pedersen, litterær agent i Gyldendal Agency.
Om forfatteren:
Johan Harstad (f.1979) debuterte allerede som 22-åring med kortprosasamlingen Herfra blir du bare eldre (2001) og fulgte året etter opp med den kritikerroste novellesamlingen Ambulanse. Hans første roman, Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet? ble utgitt i 2005 og er siden solgt til 14 land, inkludert Tyskland, Frankrike og USA. En miniserie basert på boken ble vist på NRK i 2010. I 2017 fikk han Sultprisen for sitt "yngre, eminente" forfatterskap og året etter mottok han den nederlandske Europese Literaturprijs for Max, Mischa & Tetoffensiven. I 2024 kom romanen Under brosteinen, stranden!, som er nominert til Nordisk Råds litteraturpris.
Totalt er Johan Harstads forfatterskap solgt for utgivelse i over 30 land.
Nøkkelord
Kontakter
Kirsti KristoffersenProsjektleder marked og presseGyldendal Litteratur
Tel:97669455kirsti.kristoffersen@gyldendal.noBilder

Om Gyldendal
Gyldendal er Norges største bokkonsern, med virksomheter i alle ledd – fra forlag og innholdsproduksjon, til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. I hundre år har vi skapt og formidlet historier som beveger, bygger kunnskap og former samfunnet.
Gyldendal Litteratur utgir bøker og digitale produkter for allmennmarkedet innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. Forlaget utgir i underkant av 300 titler årlig.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Alle elsker Nusa – nytt opplag i trykken22.5.2026 10:49:33 CEST | Pressemelding
Antonio Nusas bok Alt starter med en drøm har fått en pangstart i bokhandelen. Bare dager etter lansering trykkes boka i nytt opplag, og er nå oppe i 16 000 eksemplarer.
Gyldendalprisen 2025 til Steinar Opstad28.4.2026 13:15:55 CEST | Pressemelding
Vinneren av Gyldendalprisen 2025 er Steinar Opstad (f. 1971). Han debuterte med diktsamlingen Tavler og bud som han mottok Tarjei Vesaas' debutantpris for i 1996. Han har skrevet ti diktsamlinger, en essaysamling og i januar utkom hans første roman, Tørkesommer. Han har mottatt en rekke litterære priser, blant annet Aschehougprisen, Sultprisen, Doblougprisen, Wildenveys poesipris og Diktartavla.
Arne Svingen: 50 utgivelser i Danmark28.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Den norske forfatteren Arne Svingen markerer en ny milepæl i sitt internasjonale forfatterskap: Med utgivelsen av Helter varer evig på dansk, når han nå 50 utgivelser i Danmark. Det er det danske forlaget Straarup & Co som har sikret seg rettighetene til boken.
Douglas Stuart til Oslo24.4.2026 10:32:07 CEST | Pressemelding
Skotske Douglas Stuart ble et internasjonalt fenomen med debutromanen Shuggie Bain, som alene har solgt over 43 000 eksemplarer i Norge. Nå er han aktuell med ny roman, og 15. og 16. juni gjester han Litteraturhuset i Oslo.
Kan Europa forsvares uten USA? Høyaktuell bok fra Sverre Diesen13.4.2026 11:38:06 CEST | Pressemelding
I en tid preget av krig, geopolitisk uro og forskyvninger i maktbalansen stiller tidligere forsvarssjef Sverre Diesen de avgjørende spørsmålene om vårt kontinents sikkerhet og fremtid. Det gamle Europa er i ferd med å forsvinne – hva kommer i stedet? Vestens skjebnetid lanseres 20. april
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom