Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget
26.8.2025 02:40:28 CEST | Parat | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.

Meklingen hos Riksmekleren gikk to timer på overtid før partene kom til enighet. For Parat betyr resultatet at de 93 medlemmene organisasjonen har på Stortinget, unngår å bli tatt ut i streik.
Enighet om lønnsprofilen
Parats forhandlingsleder Truls O. Bjørhei spilte en sentral rolle i meklingen som endte i enighet natt til 26. august. Thomas Brun NTB
– Vårt mål var å finne en fordeling av generelle og individuelle midler som sikret alle en lønnsutvikling, samtidig som det var rom for å bruke den lokale lønnspolitikken. Det har vært en tøff mekling, men vi er fornøyde med at vi har funnet en balanse for våre medlemmer på Stortinget som ivaretar begge disse elementene, sier Truls O. Bjørhei, sektoransvarlig i Parat.
Dette innebærer løsningen
Resultatet følger frontfagsrammen på 4,4 prosent. Etter fratrekk for overheng og glidning gir dette en økonomisk ramme til lokal fordeling.
For Parats medlemmer på Stortinget betyr avtalen:
-
Alle får et generelt tillegg på 6.600 kroner pluss 1,1 prosent.
-
Dette utgjør 55 prosent av den totale rammen.
-
De resterende 45 prosentene fordeles i lokale forhandlinger som gjennomføres senere i høst.
-
Virkningstidspunktet for både generelle og individuelle tillegg er 1. mai.
– Vi har svært dyktige tillitsvalgte, og er trygge på at vi får god uttelling også i de lokale forhandlingene, sier Bjørhei.
Videre prosess
Parat opplyser at det vil bli holdt medlemsmøte i nær framtid for å presentere utfallet av meklingen og svare på spørsmål fra medlemmene.
Nøkkelord
Kontakter
Truls BjørheiParat
Tel:45603093Truls.Bjorhei@parat.comFølg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat: Enighet i oljetransportoppgjøret19.6.2026 15:44:48 CEST | Pressemelding
Parat og NHO er enige om en ny oljetransportavtale. Resultatet omfatter ansatte ved drivstoffterminaler og ansatte som jobber med flytanking.
Grossistansatte får et solid lønnsløft19.6.2026 06:25:09 CEST | Pressemelding
Parat har akseptert Riksmeklerens forslag til løsning i meklingen med Virke om Grossistoverenskomsten. Dermed blir det ikke streik på grossistområdet.
Grossistmeklingen fortsetter på overtid19.6.2026 00:06:39 CEST | Pressemelding
Meklingen om Grossistoverenskomsten mellom Parat og Virke fortsetter på overtid hos Riksmekleren.
Parat: Sikret reallønnsvekst i HUK-oppgjøret18.6.2026 05:20:02 CEST | Pressemelding
Etter forhandlinger siden mandag er Parat kommet til enighet med Virke i HUK-oppgjøret. Resultatet sikrer medlemmene reallønnsvekst.
Parat og YTF møter Virke hos Riksmekleren: Krever løft for grossistansatte17.6.2026 09:36:58 CEST | Pressemelding
Parat og Yrkestrafikkforbundet møter Virke hos Riksmekleren i meklingen om Grossistoverenskomsten. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, kan oppgjøret ende i streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom