4 av 5 vil ha brukte bildeler
28.8.2025 08:02:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt
80 prosent av norske bileiere synes det er greit å få likeverdige, brukte bildeler når bilen skal repareres. - Nordmenn heier på gode og bærekraftige tiltak.

- Brukte bildeler er som regel nyere enn bilen som repareres, og kvaliteten er alltid nøye kontrollert. Det er ingen grunn til at slike deler ikke skal brukes. Det er godt å høre at bileiere også er enige i dette, sier Ytre-Hauge, fagsjef på motor i Frende Forsikring.
Trygt og sikkert
Undersøkelsen utført av Norstat for Frende, viser at de fleste bileiere er åpne for løsninger som sparer både miljø og penger, uten at det går på bekostning av trygghet.
- Men er det like trygt?
- Ja, det er det. Skal du for eksempel fikse en ødelagt bildør med en brukt dør, byttes hele dørbladet. Samtidig setter vi alltid inn splitter nye deler som håndtak, vindu og 15-20 klips inne i dørbladet. Dette er bra for både kunden, miljøet og økonomien, sier Ytre-Hauge.
Kan bremse kostnadsutviklingen
Å gjenbruke deler reduserer behovet for å produsere nye, og dermed reduseres også utslipp og ressursbruk. Det handler også om å holde kostnadene på bilforsikringen nede.
De siste årene har bilbransjen opplevd en høy skadeinflasjon. Tall fra Finans Norge viser at utbetalt erstatning etter bilskade for privatpersoner har økt med 32,5 prosent fra 2022 til 2024. Antall bilskader økte med 14,4 prosent.
- Vi eier dyrere biler, som også blir dyrere å reparere. Brukte deler kan bidra til å bremse denne utviklingen, sier Ytre-Hauge.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Nordmenn håper på fred, men frykter feriesmell16.6.2026 07:55:00 CEST | Aktuelt
Mer enn én av tre nordmenn er bekymret for utviklingen i Midtøsten og går inn i sommerferien med en uro i magen. Håpet er at nye fredssignaler kan gi ro.
1 av 3 leker fagfolk: - Oppskrift på dyre tabber11.6.2026 07:57:00 CEST | Aktuelt
Nordmenn tar altfor ofte saken i egne hender, og gjør fagarbeid hjemme selv. Det kan koste dyrt.
Ferie-Norge delt i to: Halvparten må stramme inn9.6.2026 07:55:00 CEST | Aktuelt
En sommerfersk undersøkelse viser at halvparten av oss må kutte økonomisk i ferien for å få den til å gå opp. Den andre halvparten har null problem med å finansiere friukene.
VM-feber: Denne tabben kan koste deg dyrt i USA4.6.2026 07:30:00 CEST | Aktuelt
Mellom 7000 og 10 000 nordmenn er ventet til fotball-VM. - USA er et av de dyreste landene i verden, hvis du blir syk på reise.
Stor økning i MC-drepte: - Går helt feil vei2.6.2026 07:59:00 CEST | Aktuelt
I fjor omkom 24 motorsyklister på norske veier. Så mange har det ikke vært siden 2016. - Dette er bekymringsfullt, og går helt feil vei.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom