Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstan markerer ti år i WTO – sterk vekst i handel og investeringer

Del

ASTANA -- Kasakhstan markerer i år tiårsjubileet for landets medlemskap i Verdens handelsorganisasjon (WTO). På ti år har landet styrket sin posisjon som en aktiv og ansvarlig deltaker i det globale handelssystemet.

Photo credit: Kazakh Ministry of Trade and Integration.

Ifølge handelsdepartementet økte utenrikshandelen fra 76,5 mrd. dollar i 2015 til 134,7 mrd. dollar i 2024. Eksporten steg fra 45,8 til 77,6 mrd. dollar. Nær 98 prosent av landets handel skjer nå med WTO-land.

Medlemskapet har også bidratt til økt investeringsattraktivitet. Utenlandske direkteinvesteringer vokste fra 4,1 mrd. dollar i 2015 til 12,7 mrd. dollar i 2024, drevet av stabile og forutsigbare rammevilkår.

Et viktig høydepunkt var Kasakhstans ledelse av WTOs 12. ministerkonferanse i Genève i 2022, som omtales som en av de mest vellykkede i organisasjonens historie. Møtet endte med over ti sentrale beslutninger.

I september 2024 ble WTOs første gjennomgang av Kasakhstans handelspolitikk holdt i Genève. Medlemslandene roste innsatsen for å forenkle prosedyrer, øke åpenheten, diversifisere økonomien og bidra til stabilitet i verdenshandelen.

WTO-medlemskapet har også gitt Kasakhstan tilgang til organisasjonens tvisteløsningssystem, som gjør det mulig å beskytte nasjonale interesser og hindre ensidige handelstiltak.

Tollforvaltningen er modernisert i tråd med WTOs avtale om handelsforenkling. Kasakhstan innførte elektroniske deklarasjoner, et nasjonalt «single window»-system (én innsynsportal for alle toll- og handelsprosedyrer), og automatisert databehandling har redusert behandlingstiden fra to dager til 20 minutter.

Kasakhstan ser WTO-medlemskapet som en viktig faktor for modernisering av den økonomiske politikken. Landet vil fortsette kursen mot dypere integrasjon i internasjonal handel og bidra til å bygge en rettferdig og effektiv global økonomisk orden.

 

Kilde: The Astana Times, Staff report i Business (Editor’s Picks), 21. august 2025

Nøkkelord

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Hiking og økoturisme vokser kraftig i Kasakhstan14.10.2025 11:27:29 CEST | Pressemelding

ASTANA – Fotturbasert økoturisme har blitt en av verdens mest populære reisemåter, ifølge FNs verdensorganisasjon for turisme (UNWTO). Trenden gjenspeiler en økende etterspørsel etter bærekraftig reiseliv, som krever beskjedne investeringer og samtidig gir betydelige sosiale og økonomiske gevinster. Aktiviteter som fotturer, trekking og backpacking gir verdi både for reisende og for lokale næringsaktører.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye