Slik sjekker du alderen på felt hjortevilt
22.8.2025 12:36:44 CEST | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Har du felt kalv, ettåring eller voksent dyr? En ny veileder for villrein, hjort og elg gjør det enklere å fastsette riktig alder på skutte dyr.

Alder på felte dyr er en av de viktigste opplysningene jegere rapporterer etter jakt på villrein, elg og hjort. Forvaltningen er avhengig av riktig informasjon om kjønn og alder for å følge utviklingen i bestandene. Feilrapportering gir mindre presise data, noe som svekker kunnskapsgrunnlaget til hjorteviltforvaltningen.
Kalv eller ettåring?
– Vi ser at enkelte jegere sliter med å fastsette korrekt alderskategori for dyr de har felt. En gjenganger er at små, voksne individer klassifiseres som ettåringer. Her er det tidvis mye feil, sier Vebjørn Veiberg, seniorforsker i NINA og prosjektleder for Overvåkingsprogrammet for hjortevilt.
Alle hjorteviltjegere må derfor lære seg å fastsette alder på bakgrunn av dyrenes tannsett. Håpet er at de nye illustrasjonene skal gjøre det enklere for jegerne å klassifisere alderen på felte dyr korrekt.
Selv om prinsippene for aldersbestemmelse er relativt enkle, kan det i praksis være litt utfordrende.
Ser på kjeven og tannskiftemønster
– Ettåringer kan ligne både kalver og eldre dyr i kroppsstørrelse og utseende. Ved å se på kjeven og tannskiftemønster får vi en langt sikrere aldersbestemmelse, forklarer Veiberg.
Hjorteviltportalen lanserer nå en ny veileder med enkle kjennetegn for å aldersbestemme elg, hjort og villrein basert på tannsettet. Hver aldersklasse er beskrevet både med tekst og illustrasjoner, og de viser eventuelle forskjeller hos tidlig og sent utviklete individer. Disse skal gjøre det enklere for jegere å bestemme alder på felte dyr.
Nøkkelord
Kontakter
Vebjørn Veiberg
Tel:95700510vebjorn.veiberg@nina.noLenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Slik kan naturen bli tilgjengelig for flere barn med funksjonsnedsettelser11.2.2026 13:21:43 CET | Pressemelding
Barn og unge med funksjonsnedsettelser deltar i enda mindre grad enn andre barn i friluftsliv. Fysiske hindringer er ikke den eneste barrieren, viser ny forskning.
Foreslår flytting av rovdyrmål fra nord til sør30.1.2026 10:23:45 CET | Pressemelding
For å redusere belastningen på reindriften i Nord-Norge foreslår forskere ved NINA å redusere bestandsmålene for gaupe og jerv i nord, og øke dem tilsvarende sør i landet.
Villrein trues av innavl og gener fra tamrein27.1.2026 13:25:27 CET | Pressemelding
Små og isolerte bestander gir mer innavl, som gjør villrein mer sårbar. Det viser nye DNA-analyser. I tillegg er den genetiske innblandingen fra tamrein høy.
Små endringer i antall jerv i Norge22.1.2026 16:17:32 CET | Pressemelding
Det ble i fjor påvist noen færre jerver på DNA i Norge, og en betydelig nedgang i Hedmark. En statistisk beregning som tar hensyn til at ikke alle jerver påvises på DNA, viser likevel at bestanden på landsbasis ligger omtrent på samme nivå som i 2024.
Bli med på årets innsamling av jervskit!6.1.2026 14:29:24 CET | Pressemelding
1. januar startet den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge. Du kan bidra i registreringene av jerv ved å melde fra om funn av skit og hår til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom