Norges Jeger- og Fiskerforbund

Jenter over hele Norge er invitert på jakt- og fiskehelg

Del

Fra skyting til sanking – spennet er stort når Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) arrangerer Jentehelg 22.-24. august. Målet med Jentehelgen og forbundets kvinnesatsing er at flere kvinner skal bli aktive jegere og fiskere.

Skytetrening hos Alta Jeger- og Fiskerforening
Skytetrening hos Alta Jeger- og Fiskerforening Torgeir W. Skancke NJFF/ Jakt & Fiske

Det blir sjøørrett-fiske på Saltnes, hundetrening på Askøy, friluftshelg ved Skutvikvatnet og 51 andre arrangementer over hele landet når lokalforeningene i NJFF inviterer til Jentehelg.

– Vi inviterer alle jenter og damer til et mylder av aktiviteter! Alt er lavterskel og utstyret kan du låne, sier Line Johansen, 1. nestleder i styret til NJFF.
– Å dele gleden ved å være i naturen og høste fra den, oppleves som særlig viktig i en tid med så mye uro, og vi i NJFF inviterer flere damer inn i det gode jakt- og fiskefellesskapet vi har, sier hun.

103 av NJFFs lokalforeninger inviterer til arrangementer denne helgen, og aktivitetene er spredd over store deler av landet: Aktivitetstilbud NJFF - NJFF.

Flere kvinner som jakter

Samtidig som NJFF inviterer til Jentehelg, er mange tusen jegere på jakt eller gjør seg klare for det som for mange er høstens vakreste eventyr. 10. august startet jakta på rådyrbukk og 1. september står hjortejakta for tur. Den største jaktutfarten starter 10. september med rype, skogsfugl, hare og annet småvilt, før elgjakta starter 25. september.

Siden 2007 har NJFF satset spesielt på at flere kvinner skal bli jegere og fiskere, aktiviteter som tradisjonelt har vært mannsdominerte. Mye kan tyde på at satsingen virker. Andelen kvinner som tar jegerprøven har økt, i likhet med at antallet kvinner som løser jegeravgift øker sakte, men sikkert. Siden satsningens oppstart har antallet kvinnelige medlemmer i organisasjonen nesten doblet seg.  

– Vi må holde trykket oppe! Kjernen av vårt oppdrag er tilgangen til jakt og fiske for alle, og vi vet at muligheten til å prøve ut, få kunnskap om og øve på en aktivitet i trygge former kan være inngangsporten til livslang jakt- og fiskeglede, sier Johansen.

Selv om det skjer spesielt mye gøy førstkommende helg, tilbyr NJFFs lokalforeninger egne arrangementer for kvinner året rundt. I år er det flere enn 1400 muligheter.

Nøkkelord

Kontakter

Lenker

Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye