NorgesGruppen anker Konkurranseklagenemndas avgjørelse i prisjegersaken
21.8.2025 09:05:19 CEST | NorgesGruppen | Pressemelding
Konkurranseklagenemnda har i dag opprettholdt Konkurransetilsynets vedtak i den såkalte prisjegersaken. NorgesGruppen er sterkt uenig i avgjørelsen, og vil anke saken inn for lagmannsretten.

– Vi står fortsatt på det vi har sagt hele tiden: Vi mener saken burde vært lagt bort i sin helhet tidligere. Vi mener Konkurranseklagenemnda tar feil, og vi har allerede besluttet å anke dette videre i rettssystemet, sier konsernsjef Runar Hollevik i NorgesGruppen.
NorgesGruppen understreker at det å følge med på konkurrenters priser er en normal og lovlig del av konkurransen i dagligvaremarkedet, og det gjøres i alle handelsmarkeder. Det gjøres uavhengig av samarbeid om tilgang til lokaler. Sjekking av priser er en forutsetning for å kunne konkurrere og dermed gi forbrukerne de laveste prisene i markedet.
– Denne saken er prinsipielt viktig langt utover vår virksomhet, den er også svært viktig for norske dagligvarekunder og varehandelen, derfor anker vi, sier Runar Hollevik.
Kontakter
Stein RømmerudKonserndirektør Konsernkommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:+47 90 11 99 85stein.rommerud@norgesgruppen.noOm oss
Våre kjedekonsepter står på hver dag for å gjøre morgendagens handel billigere og bedre, inspirere til gode matopplevelser, og bidra til grønne og sunne valgmuligheter.
NorgesGruppen gir forbrukerne valgfrihet gjennom supermarkeder, distriktsbutikker og lavprisbutikker. I tillegg tilbyr MENY, SPAR og Joker netthandel. NorgesGruppen gir konkurransedyktige betingelser og sterke kjedekonsepter til kjøpmenn. Effektiv varelevering og et godt vareutvalg fra ASKO sikrer kjøpmenn over hele landet et godt driftsgrunnlag. NorgesGruppen sysselsetter over 27 000 medarbeidere i egeneid virksomhet og mer enn 40 000 totalt når ansatte i kjøpmannseide butikker inkluderes. Nøkkelverdiene til NorgesGruppen er ansvarlig, samarbeidsorientert og kundeorientert. Selskapet opererer i Skandinavia med hovedfokus i Norge.
Varene folk vil ha
NorgesGruppen fylte 20 år i 2020, men bygger på 150 års erfaring som grossist og detaljist. I dag er kjernevirksomheten engros- og detaljvirksomhet innenfor daglige forbruksvarer. Alle ledd i verdikjeden – fra innkjøp og produksjon, via distribusjon, til handlekurv – jobber mot ett og samme mål: å imøtekomme kundenes behov.
Leverer effektivt til alle deler av landet
NorgesGruppen har 1200 samarbeidspartnere som spenner fra store merkevareleverandører til små produsenter av lokalmat. Mangfoldet av leverandører gjør at vi kan tilby noe for enhver smak. Egne merkevarer fra selskapene UNIL, Joh Kaffe, Matbørsen og Bakehuset gjør vareutvalget i våre butikker unikt.
Til butikker for alle, der folk bor
NorgesGruppen har butikker for alle behov, enten det er lave priser, kvalitetsprodukter, raske løsninger eller inspirasjon til store matopplevelser. Vi har lavpriskjeden KIWI, supermarkedkjedene MENY og SPAR, og nærbutikkjeden Joker. Over halvparten av butikkene er eid av selvstendige kjøpmenn, og vi er tilstede
med butikker i 88 prosent av landets kommuner.
Følg pressemeldinger fra NorgesGruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NorgesGruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NorgesGruppen
UNIL tilbakekaller Jacobs Utvalgte Provence skinke 100 g.13.2.2026 16:53:26 CET | Pressemelding
Unil tilbakekaller Jacobs Utvalgte Provence skinke med siste forbruksdag 04.03.2026 av føre-var hensyn på grunn av mistanke om forekomst av Listeria monocytogenes.
UNIL tilbakekaller Jacobs Utvalgte Bratwurst Rå 270 g.12.2.2026 15:55:51 CET | Pressemelding
På grunn av en feil på baksideetiketten er det ikke deklarert egg på Jacobs Utvalgte Bratwurst Rå 270g. Dette kan medføre helsefare for personer som er allergisk mot egg. Gjelder alle produkter med best før-dato t.o.m. 25.02.2026.
Sterk duo skal lede Vitusapotek videre2.2.2026 10:51:52 CET | Pressemelding
Rune Spikseth er ansatt som administrerende direktør og Terje Kvaal viseadministrerende direktør i NMD med kjedekonseptene Vitusapotek og Ditt Apotek. Dette skjer samtidig som NorgesGruppen overtar eierskapet i apotekselskapet.
NorgesGruppen støtter nye miljøprosjekter gjennom HANDLE22.1.2026 11:18:59 CET | Pressemelding
I høst gjennomførte NorgesGruppens bærekraftsfond HANDLE sin femte søknadsrunde. Nå er resultatet klart: fondet går inn med støtte til ni nye prosjekter i den norske verdikjeden for mat og drikke.
SPAR reddet 100 tonn frukt og grønt fra søpla21.1.2026 14:21:11 CET | Pressemelding
I fjor sommer lanserte supermarkedkjeden SPAR et nytt konsept hvor kunder fikk 100% Trumf-bonus på «ikke helt perfekte» grønnsaker og frukt i SPAR. Tilbudet er populært og har allerede reddet over 100 tonn frukt og grønt fra å bli kastet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom