EY vinner Gullpollen
EY vinner prisen for beste bruk av kreativitet under Arendalsuka for sin visuelt imponerende og tankevekkende installasjon om fremtidens klima og økonomi.

Gullpollen deles ut av Kommunikasjonsforeningen og Geelmuyden Kiese til den aktøren som på best vis evner å bruke kreativitet og overraskende virkemidler til å skape oppmerksomhet om en sak.
Årets vinner er EY for installasjonen «Opplev fremtiden». Installasjonen består av to rom, som viser frem frem forskjellige fremtidsscenarier for klima og økonomisk politikk. De forskjellige scenariene er levendegjort gjennom bilder og video, KI, interaktive elementer og diskusjon mellom deltakerne. Blant annet får publikum se KI-genererte videomeldinger fra personene som lever i de forskjellige fremtidsscenariene.
– Vi er kjempeglade for å vinne prisen, og for at juryen setter fokus på et så viktig tema. Vi kjenner alle til tallene og statistikken, men det er noe annet å faktisk oppleve det selv. Vi håper vi har klart å treffe både hjertet og hjernen, sier Nina Rafen, bærekraftsleder i EY.
Juryen skriver i sin begrunnelse: «Vinneren har bidratt til refleksjon og varig etterspill. Bak en visuelt imponerende installasjon lå nemlig en gjennomarbeidet, kreativ metode for å skape dialog og ettertanke blant deltakerne. […] Aktøren har brukt teknologi, design og historiefortelling for å formidle abstrakte klimadata og omfattende økonomisk teori til noe som tvinger frem refleksjon blant deltakerne.»
Mange sterke kandidater
Juryen, som består av representanter fra kommunikasjonsbransjen og media, har vurdert ulike arrangementer og tiltak gjennom Arendalsuka basert på egne observasjoner og tips fra publikum.
Ifølge juryleder og initiativtaker Ole Henrik Stubberud, som til daglig er kreativ leder og partner i Geelmuyden Kiese, er bruken av kreativitet på vei opp.
– Det skal mye til å skille seg ut blant 2333 arrangementer. Men vi ser også at aktørene legger mer innsats i nå gjennom, og at flere går vekk fra den tradisjonelle panelsamtalen. Det har vært mange sterke kandidater, sier han.
Disse aktørene var på kortlisten:
- Defendable: «Bli med på innsiden av et cyberangrep»
- Advokatforeningen: «Rettssak som rollespill – Aktiv dødshjelp»
- Norges skogeierforbund: «Skogløftet»
Kommunikasjonsforeningen med som arrangør
Gullpollen ble delt ut for første gang i fjor av Geelmuyden Kiese. I år er også kommunikasjonsforeningen med som arrangør.
– Vi jobber for å synliggjøre verdien av kommunikasjonsfaget, og denne prisen er med på å vise hva som må til for å skape god kommunikasjon. Kreativitet er et helt vesentlig element i det, sier Anne-Lise Mørch von der Fehr, jurymedlem og daglig leder i Kommunikasjonsforeningen.
Prisen ble delt ut på restauranten Symposium torsdag 14. august.
Juryen besto, i tillegg til Stubberud og von der Fehr, av Vibeke Lewin, partner i Zynk; Sigurd Brekke, leder for eksterne relasjoner i NBIM; Johanne Akerø, rådgiver i Sannum & Bergestuen; Veslemøy Østrem, ansvarlig redaktør i Alltinget; Ingrid Lea, kreatør i Torny & Ingrid; og Marius Eriksen, seniorrådgiver i Sannum & Bergestuen.
Les hele begrunnelsen fra juryen under:
Vinner: EY, «Opplev fremtiden»
Årets vinner av Gullpollen viser hvordan faglig tyngde i kombinasjon med kreativ tankekraft og solid gjennomføringsevne kan skjære gjennom støyen i Arendal.
Vinneren har bidratt til refleksjon og varig etterspill. Bak en visuelt imponerende installasjon lå nemlig en gjennomarbeidet, kreativ metode for å skape dialog og ettertanke blant deltakerne. Arrangementet var alt annet enn en oppstilt panelsamtale, men en nær opplevelse for Arendalsukas deltakere – hvilket juryen satte stor pris på.
Effekten blant deltakerne var tydelig: Deltakerne ble værende igjen i lokalet for å diskutere seg i mellom. Juryen observerte støtt og stadig kø utenfor arrangementet, levende samtaler til og fra Pollen, og ekstravisninger som følge av stor etterspørsel.
Konseptet gjør brede, abstrakte problemstillinger til håndgripelige og relevante scenarier for hver enkelt deltaker. Det er åpenbart for oss at årets vinner har valgt kvalitet fremfor kvantitet. Aktøren har brukt teknologi, design og historiefortelling for å formidle abstrakte klimadata og omfattende økonomisk teori til noe som tvinger frem refleksjon blant deltakerne.
Det er kommunikasjon vi tror kan bidra til å endre holdninger og atferd. Konseptet er ikke som et PR-stunt blottet for substans eller en oppstilt panelsamtale, men et forsknings- og innsiktsforankret tiltak. Vinneren har levert treffsikker, modig og kreativ kommunikasjon på et svært høyt nivå – og etterlater oss i juryen med følgende inntrykk og oppfordring til andre: Ikke prøv å lage debatt - prøv å skape dialog.
Defendable, «Bli med på innsiden av et cyberangrep»
Finalisten viste hvordan enkle, kreative grep kan forsterke et budskap og engasjere publikum på Arendalsuka. Arrangementet bidro til å tilgjengeliggjøre toppledermøter for den øvrige befolkningen. I stedet for nok en panelsamtale, iscenesatte de en realistisk cyberkrise. Publikums opplevelse var at noe stod på spill. Erfarne ledere inntok roller og måtte ta valg i sin håndtering av krisen. Øvelsen synliggjorde samspillet mellom ulike avdelinger innen finans, sikkerhet, kommunikasjon og teknologi. Blant finalistens mål for arrangementet, var å tydeliggjøre at cybersikkerhet også er et lederansvar. Det mener juryen finalisten lyktes med å gjøre.
Advokatforeningen, «Rettsak som rollespill - Aktiv dødshjelp»
Gjennom sitt arrangement viste finalisten hvordan en kreativ ramme og pedagogiske virkemidler kan gi publikum større innsikt i etiske problemstillinger i rettssystemet. Det som imponerte juryen mest, var hvordan aktøren kombinerte et langtrukkent og etablert format med en tydelig pedagogisk ambisjon. Arrangementet er forankret i en reell sak, og strukturen er laget for å fremme refleksjon, debatt og erkjennelse fremfor overfladisk publikumssamhandling. Publikum blir ikke bare tilskuere, men aktive deltakere i en prosess som krever vurdering og ettertanke. Det både opplyser og styrker folks tillit til rettsstaten.
Norges Skogeierforbund, «Skogløftet»
Finalisten har stått for et godt stykke håndverk. Bokstavelig talt. Standen var bygd i 100 % norsk tre, og konkurransen «Skogløftet» trakk deltakere, politikere og samfunnsaktører til seg. Deltakerne hadde løftekonkurranser seg i mellom og virket engasjerte. Standen var ledd i en målrettet innsats i å opplyse publikum om norsk skog. Lanseringen av Skograpporten 2024 og debattene forankret initiativet ytterligere. I kombinasjon viste finalisten hvordan man kan aktualisere problemstillinger med flere ulike innganger på Arendalsuka.
Kontakter
Anne Lise Mørch von der FehrDaglig lederKommunikasjonsforeningen
Tel:+47 99 21 83 02anne-lise@kommunikasjon.noOle Henrik StubberudPartner og kreativ lederGeelmuyden Kise
Tel:+47 932 19 747ole.stubberud@gknordic.comNina RafenPartner og leder for CCaSSEY Norge
Tel:+47 917 86 568nina.rafen@no.ey.comBilder






Om Geelmuyden Kiese
Geelmuyden Kiese, som ble etablert i 1989, har i dag 140 ansatte i Oslo, Stockholm og København, og samarbeidsavtaler med selskaper i Finland og på Island. Holdingselskapet Paritee kjøpte Geelmuyden Kiese Gruppen ved årsskiftet 2021/2022. Paritee, med Lars Erik Grønntun som styreleder og Jonas Palmquist som administrerende direktør, har en samlet byråinntekt på ca. 700 millioner kroner, med 400 ansatte fordelt på kontorer i Oslo, Stockholm, København, London, New York, San Fransisco, Minneapolis, München, Berlin og Frankfurt.

Om Kommunikasjonsforeningen
Kommunikasjonsforeningen er landets eneste faglige interesseorganisasjon for kommunikasjonsfolk. Foreningen jobber for å posisjonere kommunikasjonsfaget og styrke kommunikasjonsfolks kompetanse og har 4.500 medlemmer fra privat og offentlig sektor, samt fra alle deler av organisasjonslivet.

Følg pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Geelmuyden Kiese på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Gullpollen: Skal kåre beste oppmerksomhetsskaper i Arendal igjen4.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For andre gang skal prisen Gullpollen deles ut til den aktøren som er best til å bruke kreativitet til å få frem sitt budskap.
Hvem blir Norges neste statsminister?2.7.2025 12:12:40 CEST | Pressemelding
Den 4. september er vi bare fire dager unna valget – og stemningen i velgermassen er i bevegelse. Sammen med Markedsanalyse i Virke, Strategi- og analyseforeningen og Geelmuyden Kiese, Altinget.no, og Trekanten Bar – Oslos nye Tostrupkjelleren på onsdager – inviterer vi til en kveld med toppolitikere, dagsaktuelle målinger og de klokeste analytiske hodene, og stiller de viktigste spørsmålene!
Hvordan oppleves USA innenfra?27.6.2025 09:45:26 CEST | Presseinvitasjon
I år markerer Norge at det er 200 år siden skipet «Restauration» forlot Stavanger som det første norske emigrantskipet til USA. Vennskapsbåndene mellom USA og Norge har vært sterke og tydelige i tiden deretter. Likevel kjenner mange nordmenn at Trumps nåværende periode som President har skapt en større usikkerhet rundt forholdet til USA
USA, Ukraina og Russland kjenner: Tidligere TV2-journalist Øystein Bogen blir assosiert partner i Geelmuyden Kiese10.6.2025 10:16:31 CEST | Pressemelding
Prisbelønt journalist og forfatter styrker rådgivningen om geopolitikk, USA, Russland og Ukraina.
Geelmuyden Kiese med gull i SABRE Awards4.4.2025 15:14:52 CEST | Pressemelding
På onsdag samlet den internasjonale PR- og kommunikasjonsbransjen seg for SABRE Awards i London. Og for en festaften det ble, med gull til Yara-arbeidet «Soil Poetry».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom