Oslo lufthavn ble Europas mest punktlige flyplass
Norges hovedflyplass topper igjen listen over punktlighet. I juli ble Oslo lufthavn igjen Europas mest punktlige flyplass.

For andre gang denne sommeren topper Oslo lufthavn listen over de mest punktlige flyplassene. Gjennom sommeren har seks millioner passasjerer reist gjennom Oslo lufthavn – mer enn Norges befolkning, og også andelen flybevegelser er langt høyere enn resten av året sommerstid. Oslo lufthavn hadde en punktlighet på 78 prosent.
- Vi er stolte av at vi oppnår denne punktligheten også i de travleste ukene av året. Oversikten fra Eurocontrol viser at vi leverer kvalitet i verdensklasse også når det er høy trafikk, og det er ikke alltid gitt i luftfarten om sommeren. Da er det europeiske luftrommet fullt, og punktligheten er derfor generelt en del lavere på tvers av Europa, sier Lufthavndirektør Thorgeir Landevaag.
Ny rekord
I sommer ble det også satt ny passasjerrekord på Oslo lufthavn. Den travleste dagen ble søndag 13. juli, der Avinor for første gang siden pandemien bikket 100.000 passasjerer på én dag.
Sommerukene på norske flyplasser har tidvis altså dobbelt så mange reisende som på en vinterdag.
- Å få flyene av gårde på tid krever at alle ledd i maskineriet fungerer knirkefritt. Dette er mulig fordi flyselskapene, handlingselskapene og Avinor har et tett og godt samarbeid. Vi har et felles mål om effektive og gode bakkeoperasjoner, slik at dette er resultatet av en felles innsats. Det er en stor anerkjennelse at vi topper statistikken globalt og dette er mye takket være flyselskapenes eget fokus på punktlighet, sier Landevaag.
Travel høst
For flyplassen er høysesongen likevel ikke over, selv om de fleste nå er ferdige med sin sommerferie.
- Vi har en sterk økning i utenlandske reisende som besøker Norge, og det er her vår passasjervekst i all hovedsak ligger. Mange land tar senere sommerferie enn oss nordmenn, og dermed er vår skuldersesong blitt lengre. Vi regner med å ha ganske høye trafikktall til høstferien er unnagjort, forklarer Landevaag.
Det ligger an til at årets høstferie kan by på nye rekorder:
- Slik prognosene ser ut nå, kan vi faktisk få årets travleste dag i høstferien, og mulig også en ny historisk passasjerrekord for høstferien.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinors nye droneapp utsettes inntil videre8.12.2025 16:15:03 CET | Aktuelt
Mandag 8. desember lanserte Avinor droneappen Avidrone som skulle erstatte dagens app Ninox Drone. Nå blir Avidrone utsatt og Ninox Drone videreføres inntil videre.
P1 blir ikke lenger tilgjengelig for taxier på Bergen lufthavn, Flesland8.12.2025 15:20:50 CET | Pressemelding
Avinor har besluttet at P1-området ikke lenger skal benyttes til henting av taxipassasjerer ved Bergen lufthavn. Endringen er nødvendig for å sikre god trafikkflyt og trygg ferdsel på forplassen, som er et område med høy aktivitet fra buss, shuttle, taxi, crew-transport og vareleveranser.
Stenger Kiss & Fly for taxier8.12.2025 15:09:08 CET | Pressemelding
Avinor stenger Kiss & Fly-området for henting og levering av taxipassasjerer ved Stavanger lufthavn. Beslutningen er tatt for å ivareta sikkerhet og forutsigbar drift på forplassen. Sikkerhet kommer alltid først.
Nå lander Discover Airlines i Alta4.12.2025 13:54:13 CET | Pressemelding
I dag starter Discover Airlines ny direkterute mellom Alta og Frankfurt.
Toppscore til Avinor på ESG-risikovurdering2.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor har fått toppscore i ESG-risikovurdering. - Får nå fortjent anerkjennelse, mener Hilde Vedum, finansdirektør i Avinor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom